ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Гендерний дисбаланс: у медіа Волині пишуть більше про чоловіків, ніж про жінок

29.03.2023, 10:11
Мая Голуб

У лютому у волинських онлайн-медіа в новинах більше писали про чоловіків, ніж жінок. Так, 74% чоловіків були експертами в новинах і щось коментували, а жінок-експерток – лише 26%. Водночас чоловіків-героїв у новинах було 82% проти жінок-героїнь з 18%.

Такими є результати лютневого моніторингу Інституту масової інформації, що тривав із 6 лютого 2023 року.

Під аналіз потрапили по 50 новин на п’яти популярних волинських сайтів ("Волинські новини", "ВолиньPost", "Волинь24", "Район.in.ua", "Конкурент"). Загалом на цих сайтах проаналізовано 250 новин.

Статті, розслідування, репортажі, інтерв’ю, блоги, анонси до моніторингу не входили. Мета моніторингу – виявити стан з дотриманням гендерного балансу в онлайн-медіа Волині.      

Експертів більше за експерток у новинах 

Моніторинг показав, що найчастіше експертами в новинах стають чоловіки та й, загалом, згадок про них більше. Переважна більшість новин з інформацією – від представників влади про російсько-українську війну, де експертами виступали чоловіки.

На тему бойових дій та війни було всього 35% експерток із загальної кількості експерток та експертів. Наприклад, на сайті "Конкурент" є новина щодо книги "Незламні" про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками. Головна редакторка "Незламних" Вікторія Покатіс закликала інших жінок долучатися, якщо є бажання розповісти свою історію.  

Також на Волині відкрили рекрутингові центри, де громадяни можуть записатися до новосформованих військових бригад Гвардії наступу. Як розповіла для сайту "ВолиньPost" співробітниця Національної поліції Вікторія Веремчук, щоб потрапити до формування, людині потрібно заповнити анкету, пройти згодом медичне обстеження та здати нормативи (як для чоловіків, так і для жінок). 

17% жінок коментували тему надзвичайних подій, криміналу та ДТП. Редакції посилалися на слова речниці поліції Волині Ольги Бузулук, прессекретаря управління СБУ у Волинській області Іванни Поліщук та речниці прокуратури Волині Наталії Мурахевич.

Лише 14% жінок коментували тему політики, 14% – соціальну тематику, 9% – тему волонтерства, 7% – міжнародну тематику, 3,78% – тему економіки й бізнесу, 3% – медичну тематику і 1% – тему корупції та антикорупції. 

Наприклад, на сайті "Конкурент" є прогноз від військово-політичного оглядача групи "Інформаційний спротив" Олександра Коваленка, що війна не закінчиться 2023 року.

Як пише "ВолиньPost" із посиланням на "Суспільне", на Волині зібрали тисячі листів для військових. Про це повідомила виконувачка обов’язків директора Молодіжного центру  Волині Яна Романюк, яка й виступила експерткою в тексті. 

Також у новинах є згадки про президента РФ Володимира Путіна. Наприклад, на сайті "Волинські новини" цитують ISW (Інститут з вивчення війни. – Авт.), що Путін не готовий ухвалювати ризикові рішення навіть для порятунку своєї армії.

Як пише "Конкурент", міністр оборони Олексій Резніков вважає, що варто створити Military Prozorro для закупівель у часи війни.

На сайти потрапляє і інформація від пресслужб, або ж від високопосадовців, представниками якої є чимало чоловіків. Як, наприклад, про продовження воєнного стану в Україні на 90 днів сайт посилається на народного депутата Ярослава Железняка. Проте незрозуміло, чому видання вказує як джерело інформації саме цього депутата.

Водночас 35% жінок-експерток коментували тему повномасштабної російсько-української війни й бойових дій. Сюди входили новини з посиланнями на слова представниць пресслужб різних установ, або ж відомі жінки коментували цю тему. Наприклад, телеведуча Маша Єфросиніна показала, як проводжає на війну свого чоловіка-бізнесмена Тимура Хромаєва. Про це написав сайт "Волинь24". Ця інформація скопійована з Instagram з посиланням на ТСН. 

У міжнародній тематиці було 7% експерток. Наприклад, міністерка освіти та досліджень ФРН Беттіна Штарк-Ватцінгер, яка розповідала, що в Німеччині навчаються понад 200 тисяч українських школярів. Про це писали "Волинські новини" з посиланням на видання DW. 

Згадок у новинах про чоловіків теж більше 

Чимало чоловіків є героями в кримінальних новинах, коли хтось із них вчинив якесь правопорушення. Наприклад, на сайті "Волинські новини" йдеться про те, що двох волинян упіймали на вирубуванні дерев. Також на сайті "ВолиньPost" є новина про те, що на Волині злодій украв в односельця мікрохвильовку та пилосос, бо хотів продати. Про це стало відомо поліції, коли чоловік повідомив, що з його будинку вкрали побутову техніку. 

Натомість, жінок-героїнь у кримінальних новинах менше – 48%. Згадок про жінок на воєнну тематику та бойові дії було теж небагато – 14% із загальної кількості героїв та героїнь.

Також 10% героїнь було в політичній тематиці, а в соціальній тематиці було 9% героїнь.

У моніторинговий період про волонтерство було 3% героїнь із загальної кількості героїв та героїнь. Наприклад, на сайті "Район.in.ua" є новина про те, що на благодійному вечорі в Рожищі зібрали 17,5 тисячі гривень для ЗСУ. Концерт організували волонтерки Наталія Вірна та Людмила Семера.

На тему антикорупції було 2% новин з героїнями, а на медичну тематику – 0,5% героїнь.

Тож у волинських медіа загалом немає дотримання гендерного балансу. У стрічці новин переважають скопійовані пресрелізи та інформація з інших всеукраїнських сайтів. Журналістам варто більше робити ексклюзивних новин, а також за можливості звертатися по коментарі не лише до експертів-чоловіків, а й до жінок. Інститут масової інформації підготував 10 порад для журналістів про те, як дотримуватися гендерного балансу

Мая Голуб

Liked the article?
Help us be even more cool!