ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Додумана «реальність» та мова ворожнечі у волинських медіа

30.08.2018, 14:30
Мая Голуб

Журналісти не повинні використовувати мову ворожнечі у своїх новинах, бездумно копіювати пости з соціальних мереж без додавання нової інформації. У медіа мають бути факти в новинах та журналісти повинні посилатися на достовірні джерела інформації.

Надмірна емоційність журналістська в новинах, упереджене ставлення в текстах до громадян іншої національності – це очевидне порушення  професійних стандартів.

Чергова хвиля моніторингу від Інституту масової інформації показала, що волинські інтернет-сайти в більшості випадків подають у новинах суто факти без домислів, але без порушень не обійшлося. Траплялися випадки, коли на медіаресурсах була неперевірена інформація та ще й з додуманою «реальністю».

500 новин п'яти найвідвідуваніших сайтів Луцька щодо наявності маніпуляцій, емоцій та оціночних суджень промоніторено з 6 по 16 серпня.

Аналізувалися «Волинські новини», «ВолиньPost», «Волинь24», «Район. Луцьк», «Перший».

З усіх проаналізованих новин загалом виявлено 22 з наявністю емоційних слів та оціночних суджень. Зокрема, по 6 на сайтах «Волинські новини» та «Район. Луцьк»,  4 – «ВолиньPost», по 3 – «Волинь.24», «Перший».

Аналізувалися лише новини. Аналітичні статті, спортивні репортажі, звіти, інтерв’ю, розслідування, відеосюжети, анонси, блоги тощо не були включені в аналіз.

Коли мова ворожнечі з соцмереж переходить у медіа

Все, що є в соцмережі Facebook, може потрапити в новини, якщо інформація опублікована публічно. Але чи все із соцмереж має ставати новинами? Надмірна емоційна лексика з постів у Facebook часто передає мову ворожнечі до інших, інформація не завжди є достовірною.

На сайті «Волинь.24» одразу привертає увагу новина із заголовком: «"Ми задихаємось", – ківерчани скаржаться на ромів, які палять пластик у центрі міста. ВІДЕО».

Далі  в тексті йдеться про те, що «у центрі Ківерець роми "труять" місцевих жителів їдким димом від горілого пластику». Про це на фейсбук-сторінці Ківерцівського районного інформаційного порталу написала одна з користувачок. Далі в дописі йдеться:

«Табір циган в центрі міста Ківерці постійно палить пластик та інший непотріб – ми задихаємось... SOS! Підкажіть ідею, що робити?» – йдеться у дописі.

У коментарях користувачі соцмережі стверджують, що вплинути на нахабних ромів не можуть ні поліція, ні міська рада.

А де коментарі поліції? На відео видно, як хлопець щось палить. Також зазначено «нахабні роми», але не всі вони такі.

Таку ж новину з посту на Facebook опублікував і «ВолиньPost» із заголовком «У центрі Ківерець роми палять сміття». Під цією новиною є й коментарі із закликами до агресії.

Кожна людська смерть – це трагедія. На сайті «Волинь.Post» є новина «В Україні за минулу добу втопилось 5 дітей».

Спочатку в новині йдеться: «21 людина загинула на водоймах країни впродовж минулої доби. Найбільше прикро, що серед потонулих – п'ятеро дітей». Діти є більш уразливою категорією, тому до них більш емоційне та відповідальне ставлення. Але такі емоції недоречні в новинах. Тобто краще журналістам не виокремлювати, що когось більше шкода.

Емоційною є новина із заголовком «На Волині водій маршрутки висадив дитину з інвалідністю» на сайті «Волинські новини».

Журналісти коректно написали «з інвалідністю». Але не зрозуміло, чому водій висадив хлопчика з маршрутки, бо суто передруковано емоційний пост із фейсбуку і немає додаткових коментарів. Про це інформацію також передрукували сайти «Волинь24», «Перший», «ВолиньPost».

Також на волинських сайтах трапляються випадки мови ворожнечі.

Наприклад, у «Волинських новинах» є новина з назвою «На Волині викрили азербайджанця з підробленими документами». Очевидно, що в заголовку можна й не згадувати національність, адже з підробленими документами міг їхати будь-хто.

Привертає увагу заголовок «Над проблемою вивезення сміття з Привокзального «працюють лише мухи» на сайті «Район. Луцьк».

У новині посилаються на лучанина, який скаржиться на проблему щодо невивезення сміття на Привокзальному районі. Але хотілося б дізнатися більше й почути думку тих, хто відповідає за своєчасне вивезення сміття, зокрема скільки часу не вивозять сміття звідти та в чому проблема?

Також  на цьому сайті є новина із заголовком «На Стрілецькій з третього поверху вискочив чоловік».

Далі в тексті йдеться: «Чоловік віком орієнтовно 40-50 років вирішив вкоротити собі віку і вискочив з висоти третього поверху близько 21:00 7 серпня. Про це повідомляє власкор Район.Луцьк».

Звідки інформація, що чоловік вирішив вистрибнути з вікна, а не випадково випав, невідомо. Також немає коментаря поліції чи медиків.

Маніпулятивним є заголовок «Тимошенко визнали найкращим українським прем'єром» на сайті «Перший». У новині вказується, що опитування проведено телеканалом ZIK. Але в заголовку цього немає.

У Польщі є термін «dziennikarstwo  smartfonowe». Це означає, що всі новини журналіст пише й створює за допомогою телефона (смартфона), без комп'ютера.

Можливо, в Україні скоро з’явиться термін «фейсбучна журналістика». Але хотілося б, щоб журналісти використовували cоцмережі з користю для себе та читачів.

Й головне, дотримувалися журналістської етики. Після прочитання цікавого посту в соцмережі зверталися за додатковими коментарями, а не копіювали пости та додумували свою реальність.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!