ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Без маніпуляцій та фейків: як ЗМІ Донеччини висвітлюють перебіг вакцинації

Донеччина з 20 червня не має нових випадків захворювання на коронавірус, разом з тим за показниками добових щеплень та пацієнтами, які отримали другу дозу вакцини, – серед лідерів в Україні. Водночас матеріалів про перебіг вакцинації зовсім небагато: трохи більше за 3% з усієї кількості контенту в новинних стрічках донецьких онлайн-медіа.

Такі дані були отримані на основі моніторингу п’яти онлайн-ЗМІ, який із 7 до 11 червня 2021 року включно проводили регіональні представники Інституту масової інформації. Загалом проаналізовано 751 повідомлення із сайтів karachun.com.ua, novosti.dn.ua, mrpl.city, 0629.com.ua, Восточный вариант.

Згідно з методологією, досліджувалися частка новин про перебіг вакцинації в локальних ЗМІ, тип контенту та джерела інформації в матеріалах про вакцинацію. Варто зауважити, що фейкових новин, маніпуляцій у заголовках або в текстах зафіксовано не було.

Зацікавленість вірусом знизилася

Загалом актуальність тематики про пандемію та інші новини, пов'язані з коронавірусом, помітно знизилася через зменшення кількості хворих на коронавірус в області та послаблення карантину загалом. 

Через невисокий відсоток матеріалів можна зробити висновок, що тема вакцинації в онлайн-медіа також не дуже популярна. Наприклад, на великому міському ресурсі Маріуполя, сайті 0629, за п'ятиденний період моніторингу було опубліковано всього дві новини щодо щеплень: інформація про те, як отримати ковід-паспорт і мати можливість мандрувати за кордон, та анонс відкриття центру вакцинації в Маріуполі. 

Власне, про цю подію і заздалегідь, і у вигляді анонсу писали всі сайти, що потрапили під моніторинг. Маріупольські – з місця події, чи, наприклад, сайт міста Слов'янськ Карачун. Про відкриття центру, але вже в Краматорську, зокрема про відкриття 10 нових пунктів вакцинації, писав ще один сайт Донбасу Восточный вариант.

Загалом найбільше публікував матеріалів про вакцинацію сайт "Новости Донбасса" – 5% загальної кількості новин. Тут були й міжнародні новини, зокрема про заяви Байдена передати Україні певну кількість вакцин, і про російську вакцину, і про те, що до України прибула чергова партія вакцини "Файзер" від COVAX.

Усі інші сайти мали відсоток публікацій про коронавірус у межах від 2 до 3% загальної кількості матеріалів у новинних стрічках. Так, у сайту міста Слов'янськ karachun.com.ua таких публікацій було 3%, в інших трьох онлайн-медіа (0629, "Восточный вариант", mrpl.city) – трохи більше за 2%.

Тематика і джерела публікацій кампанії зі щеплення

Незважаючи на відсутність активної пропаганди вакцинації, наприклад у Маріуполі, найбільшому за кількістю населення місті Донецької області, лише першого дня відкриття центру для масового щеплення, де вакцинувалося 300 осіб, заздалегідь у вигляді анонсу-запрошення і вже за фактом події писали всі аналізовані сайти.

Якщо говорити про те, як писали про вакцинацію в онлайн-медіа, то найбільше, 56,5%, було звичайних новин на цю тему. Ще 21% матеріалів про вакцинацію були анонсами та оголошеннями. 13% матеріалів – офіційними звітами про перебіг вакцинації.

Також майже 9% новин потрапили до категорії "інше". Зокрема, це були статті про старт вакцинації мешканців непідконтрольних територій. Писав про це сайт "Новости Донбасса". Водночас в аналізованих медіа майже не було репортажів з місць щеплення, хіба що одна новина з фотогалереєю на сайті mrpl.city. Проте в новинних стрічках онлайн-медіа були відсутні власні матеріали з використанням експертних думок, аналітики та статистичних показників, також не аналізувався та не порівнювався досвід інших регіонів.

Слід зазначити, що всі зафіксовані матеріали про вакцинацію ґрунтувалися на офіційних повідомленнях та пресрелізах державних установ, відповідальних за охорону здоров’я. У 30% джерелом інформації були офіційні сайти державних установ, 26% – речники та пресрелізи, 8,6% джерел у новинах про вакцинацію взято із соціальних мереж офіційних сторінок держустанов. Одну новину, де джерелом було іноземне ЗМІ, розмістили "Новости Донбасса". Це новина про те, що посли ЄС схвалили паспорти вакцинації для туристів. Джерелом тут стала агенція Ройтерз. Також серед джерел у "Новостей Донбасса" був навіть твіттер президента США Джо Байдена.

17% джерел у публікаціях про вакцинацію становила власна робота журналістів, це означає, що інформацію не просто перенесли в публікацію, а ще й обробили, або побували на місці події. До речі, зовсім не зафіксовано новин без джерел, що є доброю ознакою.

З одного боку, це свідчить про те, що місцеві журналісти відповідально ставляться до своєї роботи та читачів і публікують лише перевірену інформацію. З іншого – можна говорити про те, що журналісти дедалі менше і менше працюють на місці події, виходять "у поле" або займаються аналітикою.

І хоча в онлайн-медіа майже були відсутні власні матеріали, водночас журналісти не маніпулювали, не транслювали антивакцинальних настроїв та антиковідних тез. Це особливо важливо в періоди, коли обставини вимагають особливої уваги до фактів та непоширення дезінформації.

Юлія Гаркуша, регіональна представниця Інституту масової інформації в Донецькі області. 

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews.

Liked the article?
Help us be even more cool!