ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

23% новин у онлайн-ЗМІ Миколаєва — про коронавірус

З початку березня коронавірусна тематика стала однією з популярних в миколаївських медіа. За результатами дослідження Інституту масової інформації, 23% від загальної кількості новин в онлайн-ЗМІ Миколаєва стосуються пандемії коронавірусного захворювання COVID-19. 

Моніторинг був проведений з 9 по 13 березня у п’яти інтернет-виданнях Миколаєва: «Преступности.НЕТ» (https://news.pn/ru/), «Новости-N» (https://novosti-n.org), «Мой город» (mycity.mk.ua),  «Інше.TV» (https://inshe.tv), «0512» (0512.com.ua). 

Методологія дослідження включає аналіз кількості новин про пандемію та коронавірус COVID-19, типи джерел інформації в новинах про коронавурс, а також можливі маніпуляції в таких матеріалах. Загалом було проаналізовано 1189 публікацій у стрічках новин вказаних видань, з яких 275 матеріалів стосувались теми коронавірусу.

Найбільше новин на цю тему за вказаний період опубліковано виданнями «Інше.TV» - 106 матеріалів (29,5% від загальної кількості новин у стрічці) та «Новости-N» - 98 новин (29,7%). Найменше про коронавірус писав сайт «0512» - всього 6 матеріалів (7%) від загальної кількості новин на сайті за цей період.

Щодо видання «Преступности.НЕТ», то у відсотку до загальної кількості новин на тему коронавірусу на сайті опубліковано лише 20 таких матеріалів, що складає 8,2%. Проте варто зазначити, що видання кожного дня протягом вказаного періоду публікувало детальний онлайн-репортаж, де в одному матеріалі з часовими позначками описувалися всі події на тему коронавірусу. Такі матеріали виходили у стрічці новин з позначенням «Спецтема».

Що стосується джерел в новинах про коронавірус, то, за даними дослідження, найчастіше в таких новинах використовували інформацію інших всеукраїнських чи регіональних ЗМІ (31% від загальної кількості джерел у новинах про коронавірус), а також посилались на офіційних та посадових осіб (13%), іноземні ЗМІ (12%), офіційні сайти (9%), офіційні сторінки у соцмережах та прессслужби (по 7%).

Зокрема, сайт «Інше.TV» опублікував 46 новин-передруків з інших українських ЗМІ, що склало 42% від загальної кількості джерел у новинах про коронавірус цього видання.

Щодо власної роботи журналістів, то у стрічках новин онлайн-ЗМІ Миколаєва матеріалів з посиланням на власного кореспондента чи ексклюзивний коментар лише 7% (22 публікації) від загальної кількості джерел у новинах про коронавірус. Найбільшу кількість власних матеріалів про коронавірус опубліковано сайтом «Мой город» -10 новин.

П’ять матеріалів (1,8% від загальної кількості новин про коронавірус) у онлайн-ЗМІ Миколаєва на тему коронавірусу було опубліковано без посилань на джерела, а в розділ «різне» потрапили 18 публікацій, де було неточно вказано джерело інформації. 

Що стосується питання маніпуляцій, то такі випадки, хоч у поодинокі, але траплялися у новинах миколаївських ЗМІ - матеріалів з порушеннями стандартів було всього близько 2% від загальної кількості новин про коронавірус.

Так, сайт «Мой город» опублікував матеріал під назвою «Стало известно, сколько и когда Николаевщина получит тест-систем на выявление коронавируса», хоча у самій новині немає відповіді на питання, скільки ж регіон отримає тест-систем. Тобто, заголовок матеріалу не відповідає змісту новини.

Іноді також ЗМІ використовували оціночні судження, вирвані з контексту цитати з метою «зачепити» читача яскравим чи гучним заголовком, або з порушенням стандартів через використання оціночних суджень.

Зокрема, у стрічці новин сайту «Новости-N» вийшла новина: «Земельные вопросы отменяются?»: в сессионном зале обсуждают коронавирус», де в матеріалі акцентується на тому, що замість вирішення земельних питань, депутати на сесії Миколаївської міськради обговорювали «більш популярні теми», зокрема коронавірус. 

На сайті «Інше.TV» була опублікована новина «Все-таки изоляция? Николаевская ОГА решила “максимально ограничить передвижение населения между населенными пунктами”», де слова про ізоляцію є емоційними судженнями.  

Можна зробити висновки, що у місцевих онлайн-ЗМІ Миколаєва відсутня тенденція до публікації фейкових новин, паніки чи хайпу на суспільно-важливій тематиці, що свідчить про відповідальне ставлення медіа до висвітлення новин на тему коронавірусу в регіоні, країні та світі.

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «Інститут масової інформації» та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!
Хочете дізнаватися першими про нові дослідження інституту масової інформації? Підпишіться на розсилку!
Дякуємо за підписку!