2024 рік через портрети миколаївських журналістів: досягнення, виклики й надії
Цей рік, як і попередні, став випробуванням для журналістів Миколаєва, але водночас відкрив нові можливості для розвитку професії. Поспілкувавшись із представниками місцевих медіа, ми дізналися, як вони пережили 2024-й і що хотіли б змінити наступного року.
Повернення додому: історія журналістки Вікторії Тонковід
Для журналістки сайту Inshe.TV Вікторії Тонковід цей рік став знаковим. Після тривалої евакуації за кордоном вона в липні цього року повернулася до Миколаєва, де продовжила працювати в полі. "Мій фінансовий стан значно погіршився, але емоційний – значно покращився, бо, навіть попри обстріли, я нарешті вдома і можу почуватися "в потоці". Я там, де я маю бути, як би пафосно це не звучало, але це так", – каже Вікторія.
Цього року вона відзначила 30-річчя своєї кар’єри в журналістиці. "Я отримую задоволення від того, що роблю. Плюс поряд мої домашні тварини, які весь час зі мною. Ми були разом і в евакуації, і вже зараз удома, їх треба годувати – чим не мотивація? Мої друзі тут, з ними можна зустрітись, а не просто поговорити телефоном, також допомагаю двом волонтерським командам, перевіреним часом", – розповіла медійниця.
У планах Вікторії на 2025 рік – пройти навчання з OSINT-аналітики, SMM-менеджменту та відеомонтажу. Проте головною умовою для комфорту в роботі, за її словами, залишається фінансова стабільність. "Як не дивно, моя ефективність від цього не залежить – я люблю свою роботу, тому викладаюся на повну в будь-якому разі", – резюмує Вікторія Тонковід.
Медійниця Світлана Стріла про перший рік у професії
Для Світлани Стріли з Преступности.НЕТ 2024 рік став початком професійної діяльності після закінчення університету. Найскладніше було пристосуватися до швидкого темпу роботи, а найзначущіше – усвідомлення впливу журналістики.
"Я зрозуміла, що одна публікація може розв'язати проблему людей, на яку ніхто не звертав уваги", – зазначає Світлана.
Джерелом натхнення для неї стали історії людей. "У складних умовах я завжди нагадую собі, що правда має значення, а моя робота може допомогти людям краще розуміти ситуацію, яка відбувається навколо них. Цього року моїми основними джерелами натхнення стали люди, чиї історії надихають і спонукають переосмислювати власне життя", – розповідає журналістка.
У 2025 році Світлана прагне розвивати навички самопрезентації та навчитися писати переконливі мотиваційні листи, що сприятимуть її професійному зростанню.
Як герої матеріалів допомагають Валентині Гуровій зберігати віру в журналістику
Для журналістки телеканалу "Суспільне Миколаїв" Валентини Гурової 2024 рік був непростим. Одними з головних труднощів вона називає комунікацію з представниками органів влади, які дедалі частіше посилаються на воєнний стан, відмовляючись надавати коментарі. Попри це можливість продовжувати журналістську діяльність під час повномасштабної війни Валентина вважає важливим досягненням.
Мотивацію в роботі вона знаходить у людях – героях своїх матеріалів.
"Мотивують люди, герої матеріалів – їхня сила, боротьба, віра не дають зневіритися та мотивують працювати далі, щоб висвітлювати історії, які мотивують і інших людей. Підтримка – це команда Суспільного, люди, які розуміють, що та навіщо роблять, друзі та родина", – каже Валентина.
У 2025 році журналістка планує вдосконалювати свої навички сторітелінгу, адже вважає це одним із ключових напрямів сучасної журналістики.
"Я хочу ще краще розповідати історії людей, які мають бути почуті в усьому світі", – ділиться вона своїми планами.
Для комфортнішої роботи, каже Валентина, не вистачає необхідної техніки, зокрема стабілізатора для знімання.
"Обходимося без нього, але буває складно", – додає вона з усмішкою.
Редакторка Альона Ткаченко хоче розвитку в розслідуваннях
Альона Ткаченко цього року очолила редакцію сайту "0512", тож для неї цей рік був сповнений викликів, але водночас став роком професійного зростання.
"Кадрові зміни в редакції та втілення нових проєктів безпосередньо вплинули на мене як журналіста. Найважчими з 2022 року були та є моменти, коли доводиться висвітлювати трагедії війни, історії людей, які втратили рідних під час повномасштабного вторгнення. Адже журналіст відчуває весь їхній емоційний тягар. Найбільш значущими стали історії, які надихали, – про людську стійкість, підтримку і прагнення до змін. Кожен матеріал був шансом зробити важливу справу для країни, громади, конкретної людини чи якогось закладу", – розповіла Альона Ткаченко.
Основним джерелом її натхнення стали люди, чиї історії вражають і спонукають діяти. "Бажання доносити правду навіть у найскладніших умовах є головною мотивацією продовжувати працювати журналістом. Джерелами натхнення стали історії звичайних людей, які під час війни тримаються самі й знаходять сили допомагати військовим, дітям, громадянам, які постраждали через ворожі обстріли або ж відчули на собі жахіття окупації. До того ж постійні запитання від читачів, які чекають, що журналіст допоможе знайти відповіді на болючі для них проблеми, надають ще більше мотивації працювати в цій сфері", – говорить журналістка
У 2025 році в планах Альони розвиватися в журналістських розслідуваннях та боротьбі з дезінформацією. "Знову ж таки, актуальним питанням є відбудова Миколаївщини та загалом країни. Під час відновлення постраждалих закладів усе частіше підрядники завищують ціни, під час вибору компаній, які виконуватимуть роботи, не дотримуються всіх норм законодавства або ж використовують неякісні матеріали та інше. Тому журналістські розслідування стають більш актуальними та необхідними суспільству. Наша редакція лише наприкінці цього року завдяки грантовій підтримці спробувала себе в таких матеріалах. Тож у 2025 році в моїх планах розвивати навички саме в журналістських розслідуваннях. Також намагатимуся вдосконалюватись і в матеріалах з розвінчання дезінформації", – поділилася планами на наступний рік Альона Ткаченко.
Як розслідувачка Оксана Орсач знаходить мотивацію в складний рік війни
Для журналістки-розслідувачки видання Nikcenter Оксани Орсач 2024 рік був складнішим, ніж попередні роки повномасштабної війни. "Найважче – втрата людей і хитка межа між надією та зневірою. Нові можливості грантової підтримки допомогли мені в роботі в незалежному медіа", – розповідає вона.
Мотивацію Оксана знаходить у якісних матеріалах колег та їхньому впливі на аудиторію. "Через велику потребу медіа в кадрах поки не доводиться думати про зміну фаху. Натхнення знаходжу в успіхах колег, якісних, влучних матеріалах, а також реакції на них читачів і глядачів", – зазначає журналістка.
У 2025 році вона планує вдосконалювати знання в зборі даних та медіамаркетингу. "Стресостійкість і оптимізм – найважливіше не тільки для журналістів, а й для всіх українців. Без них жодні навички не матимуть значення", – додає Оксана. А серед очікувань на наступний рік – покращення ставлення до журналістів, відкритіша робота пресслужб та активніший діалог із суспільством.
Професійні виклики в Україні: загальний контекст
За даними недавнього дослідження Інституту масової інформації, головними викликами для українських журналістів 2024 року стали психологічне виснаження, неможливість відпочинку та постійний стрес, економічні та фінансові труднощі, російська військова агресія проти України та її наслідки. Втім, миколаївські журналісти сподіваються на стабілізацію умов роботи, розвиток нових навичок і можливості для професійного зростання. Вони готові працювати над удосконаленням своїх умінь, але очікують підтримки від редакцій та суспільства.
2024 рік показав, що попри всі труднощі журналісти залишаються голосом громади, здатним змінювати реальність. Наступний рік обіцяє нові виклики, але також відкриває шлях до нових можливостей.
Катерина Середа, представниця Інституту масової інформації в Миколаївській області
Help us be even more cool!