ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Громадські організації закликають Зеленського ветувати зміни до закону про фінансування партій

05.11.2021, 14:25
Фото - bigkyiv.com.ua
Фото - bigkyiv.com.ua

Громадські організації закликають Президента України Володимира Зеленського застосувати вето та повернути на доопрацювання ВР прийнятий Закон України №5253-1 “Про внесення змін до Закону України “Про політичні партії в Україні” щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій”.

Про це йдеться у заяві організацій, оприлюдненій на сайті Чесно.

Автори заяви зауважують, що попри те, що закон містить позитивні нововведення, окремі його норми створюють передумови до непрозорості партійних фінансів та підкупу виборців.

“Насамперед, закон не дозволяє повноцінно відновити звітування партій, яке було призупинене законом навесні 2020 року через пандемію Covid-19. Через це суспільство не обізнане про фінансування партій та їхніх донорів. Більш того, парламентські партії, отримуючи значний обсяг державного фінансування, не інформують громадян про витрати таких бюджетних коштів. У 2020-2021 році парламентські партії отримали майже 1,5 млрд грн коштів платників податків, але як їх було витрачено - залишається загадкою”, - йдеться у заяві.

Інше підтримане депутатами положення дозволяє партіям звітувати не про усі фінансові зобов’язання, а лише про ті, строк виконання яких настав і партія їх не виконала. “Так партії зможуть пояснювати свої приховані витрати подібними “фінансовими зобов’язаннями”, про які не буде зазначатись у звітності фактично необмежений час, адже цивільне законодавство дозволяє навіть не визначати строк виконання подібних зобов’язань і повернення, наприклад, позик”, - зазначають заявники.

“Ще одна норма дозволяє не вважати внесками на користь партій поширення третіми особами від імені партії, або ж під партійном брендом робіт, товарів чи послуг, які потрібні для протидії Covid-19 на весь час карантину. Таке положення межує із легалізацією підкупу виборців та дозволяє партіям не відображати такі внески та витрати у партійній звітності, при цьому обходячи встановлені законом ліміти на здійснення внесків однією особою протягом року”, - йдеться у заяві.

Організації зазначають, що прозорість фінансування політичних партій є однією з головних передумов обмеження впливу олігархів та приватних інтересів на політичні партії. 

Відтак, вони закликають президента застосувати право вето до прийнятого Закону України “Про внесення змін до Закону України "Про політичні партії в Україні" щодо удосконалення правового регулювання фінансування діяльності політичних партій” та повернути його до ВР з пропозиціями:

  • повноцінного відновлення звітування політичними партіями;
  • виключення із закону змін, які стосуються звітування партіями про фінансові зобов’язання;
  • виключення норми, яка дозволяє необмежені “ковідні” внески на користь партій (або обмеження строку її дії періодом до набрання чинності цим законом).

Долучитися до підписантів можна вказавши назву організації/ініціативи ось тут.

Підписанти: Рух “ЧЕСНО”, Центр протидії корупції, Громадянська мережа ОПОРА, Слідство.Інфо, Bihus.Info, Центр політико-правових реформ, Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан», Антикорупційний штаб, StateWatch, OpenUp: за все відкрите, Центр журналістських розслідувань «Сила правди», Центр суспільно-політичних досліджень та громадських ініціатив "СТАТУМ", Комітет виборців України, Transparency International Ukraine, Міждисциплінарний науково-освітній центр щодо протидії корупції в Україні  (ACREC), Інститут законодавчих ідей, Суд на долоні, Екосмарт, Центр економічної стратегії, Детектор медіа, Центр політичних студій, Хмельницька ініціатива, Бюро соціальних та політичних розробок, Смарт медіа, Центр спільних дій, Доступ до правди, Платформа прав людини, Наші гроші.Львів, Інформаційно-аналітичний центр “Вільний голос”, Центр з доступу до інформації, Clarity App, Інтегріті ЮА, Громадський холдинг “Група впливу”, Інститут масової інформації, Центр демократії та верховенства права, Коаліція “Запорізька рада реформ”.

Liked the article?
Help us be even more cool!