ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

50 випадків порушень свободи слова сталося в Україні у першому кварталі цього року - ІМІ

07.04.2021, 10:00
Фото - hillnotes.ca
Фото - hillnotes.ca

За перший квартал 2021 року експерти ІМІ зафіксували в Україні 50 випадків порушень свободи слова. З них 36 стосувалися фізичної агресії проти журналістів. 

Для порівняння: протягом аналогічного періоду минулого року було зафіксовано 62 випадки порушень свободи слова, і теж переважно це була фізична агресія (43).

Такими є дані щомісячного моніторингу Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.*

Найбільше порушень у першому кварталі цього року було зафіксовано у категорії “перешкоджання законній журналістській діяльності”23 (менше, ніж за аналогічний період минулого року, коли було зафіксовано 31 перешкоджання). У той же час, порівняно з 2020 роком, зросла кількість побиттів. Сім випадків побиттів журналістів було зафіксовано ІМІ цього року (за аналогічний період минулого року - шість випадків).

На думку експертів ІМІ, ключові тенденції року у сфері свободи слова - це фізична агресія та закритість місцевої і судової влади.

Зокрема, січень “відзначився” масовими системними недопусками журналістів на сесії Запорізької міської ради. Через безвихідь журналісти пікетували будівлю міськради. 

Лютий був “багатий” на тілесні ушкодження для журналістів (постраждало п’ятеро осіб). Журналістів кусали, били до черепно-мозкової травми, ламали пальці, журналісти отримували подряпини та синці, було також пошкодження ноги. Тілесних ушкоджень журналісти зазнавали переважно під час збору інформації: наприклад, під час перевірки закладів харчування, під час репортажу про безакцизну торгівлю цигарками, при спробах зафіксувати порушення карантинних вимог.

Протягом березня “відзначилася” представники судової гілки влади, які неправомірно не допускали журналістів на відкриті судові засідання. Особливо це стосувалося резонансних справ, які є предметом підвищеного суспільного інтересу. Так, у березні ІМІ зафіксував чотири випадки недопуску на судові засідання, зокрема, Печерського та Дарницького районного судів Києва.

Крім того, з початку року ІМІ зафіксував сім випадків обмеження доступу до публічної інформації (минулого року – чотири випадки).

Також зафіксовано по три випадки погроз, пошкодження майна журналістів та кіберзлочинів, два випадки юридичного тиску, та по одному - непрямого тиску та цензури.

Найчастіше право журналістів на професію у першому кварталі порушували місцева влада, приватні особи та судова влада.

Загалом порушення свободи слова стались у 17 регіонах України. Традиційно, як показують моніторинги ІМІ, за кількістю таких порушень лідирує Київ з областю (13 випадків). Друге місце за кількістю порушень посіло Запоріжжя (шість випадків) і третє місце – Одещина та Хмельниччина (по чотири випадки).

Протягом першого кварталу утиску прав зазнали 22 журналісти та 18 журналісток.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ в рубриці “Барометр свободи слова”.

Інститут масової інформації проводить щомісячний всеукраїнський моніторинг свободи слова за такими категоріями: фізична агресія, цензура та доступ до інформації, економічний і політичний тиск, юридичний тиск та кіберзлочини проти ЗМІ та журналістів. До щомісячного звіту заносяться лише випадки, пов’язані зі свободою слова та професійною журналістською діяльністю. Детальніше про методологію можна прочитати тут.

Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID "Медійна програма в Україні", який виконується міжнародною організацією Internews Network у партнерстві з міжнародною організацією Freedom House. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО "Інститут масової інформації" та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Liked the article?
Help us be even more cool!