ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Як робити матеріал про загиблих військових: 10 професійних рекомендацій від ІМІ

07.03.2023, 17:50
Ілюстрація ІМІ
Ілюстрація ІМІ

У зв'язку з численними порушеннями професійної журналістської етики та стандартів під час поширення інформації про страту українського героя російськими окупантами ІМІ нагадує медіа, як робити матеріали про загиблих військових.

  1. Якщо ви робите матеріал про загиблих, утримайтеся від припущень та прогнозів. Пам'ятайте, що в усіх них є близькі, які хвилюються. 
  2. Перед тим як повідомляти про чиюсь загибель, журналісту обов’язково варто переконатися, що сумна новина не стане несподіванкою для сім’ї померлого. Для цього спершу варто перепитати в офіційних осіб, зокрема в Генштабу ЗСУ, чи точно родичам уже сповістили про це. 
  3. Якщо матеріал має надзвичайну суспільну важливість, але невідомо, чи родичів уже сповістили, обов’язково потрібно заблюрити обличчя людини, яка загинула. Родина має право на повагу і на те, щоб не дізнаватися про трагедію зі ЗМІ чи соцмереж.
  4. До офіційного повідомлення родини не варто розшукувати родичів, щоб узяти в них коментар чи спитати, це точно їхній родич загинув чи ні. Це може бути надзвичайно травматичним досвідом, особливо якщо ви не впевнені, що саме ці люди є родичами загиблого. 
  5. Якщо ви плануєте повідомляти особисту інформацію про загиблого, давати фотографії чи відео, варто узгодити такий матеріал з його / її рідними. Вони повинні мати можливість відмовитися від оприлюднення чутливих для них даних або обрати інші дані (фото, відео) для оприлюднення. 
  6. Юридично дозвіл на використання матеріалів, наданий одному медіа, не поширюється на всі інші. Втім, колеги-журналісти можуть скоординуватися між собою, щоб менше турбувати родину, і запитати згоди на оприлюднення отриманих від родини матеріалів у кількох медіа. 
  7. Не варто називати загиблих трупами, оскільки матеріал стосується особистості, а не фізичної оболонки. Завжди пам'ятайте, що це була чиясь близька людина. 
  8. Припустимо вживати слово “тіла” в разі узагальнення. 
  9. Уникайте емоційних епітетів. Тема загибелі, взяття в полон завжди є травматичною. Тому співчуття має бути основним принципом під час підготовки такого матеріалу. 
  10. Не використовуйте в матеріалі зображень обличчя мертвої людини, краще обрати зображення, зроблені за її життя.

Нагадаємо, 6 березня в соцмережах було оприлюднене відео розстрілу беззбройного українського військового після його слів “Слава Україні”. Де і коли було зняте відео, невідомо. 

Пізніше деякі ЗМІ почали писати, що знають ім’я військового, посилаючись на його родичів. На той час офіційного підтвердження особи загиблого українського військового ще не було. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр закликала дочекатися офіційного підтвердження особи загиблого українського військового. 

Генеральний штаб Збройних сил України 7 березня заявив, що попередньо встановили особу розстріляного росіянами військового.

Liked the article?
Help us be even more cool!