ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Журналісти та правозахисники вимагають від влади назвати замовників убивства Гонгадзе

16.09.2019, 12:58

Журналісти і правозахисники закликають новообрану українську владу знайти і притягнути до відповідальності замовників убивства журналіста Георгія Гонгадзе. Про це йдеться в заяві журналістів та громадських організацій.

"Ми, журналісти і правозахисники, звертаємося до новообраної української влади з закликом розслідувати до кінця вбивство Георгія Гонгадзе. Знайти і притягнути до відповідальності замовників, які всі ці роки лишаються над законом і над мораллю", – йдеться в заяві. 

Наводимо повністю текст заяви: 

19 років тому в Україні викрали і вбили журналіста Георгія Гонгадзе. Хоча слідство, яке тривало кілька років, встановило і засудило виконавців убивства, питання пошуку замовників було цинічно проігноровано правоохоронними органами і владою, попри заклики громадянського суспільства.

Ми, журналісти і правозахисники, звертаємося до новообраної української влади з закликом розслідувати до кінця вбивство Георгія Гонгадзе. Знайти і притягнути до відповідальності замовників, які всі ці роки лишаються над законом і над мораллю. 

Нагадуємо, що в очах усього світу справа Гонгадзе стала мірилом (не)якості українського правосуддя. Розслідування справ загиблих журналістів яскраво показує, чи здатні державні інституції покласти край безкарності та гарантувати безпеку журналістській діяльності, чи є відповідна політична воля у влади. 

Ми звертаємося до керівників правоохоронних органів і вимагаємо максимально якісно й оперативно розслідувати найбільш болючі для суспільства справи – вбивства Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета. 

Ми вимагаємо публічного звіту влади про хід цих розслідувань і чекаємо якнайшвидшого їх завершення і покарання винних.

Нас непокоїть тенденція замовчування причетності Леоніда Кучми до справи Гонгадзе, намагання політиків і медіа, пов’язаних із його родиною, відбілити імідж експрезидента. Вимагаємо з’ясування його справжньої ролі в подіях, що передували викраденню і вбивству Георгія, попри будь-які міркування політичної доцільності. 

Ми закликаємо владу системно вживати всіх заходів, необхідних для повноцінних і оперативних розслідувань порушень свободи слова, захисту права громадян на інформацію, а також закликаємо захищати діяльність журналістів.

***

Журналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в одному з лісів Київської області виявили його тіло. У 2009 році в Київській області виявили останки черепа, які, за даними експертизи, належали журналістові. 22 березня 2016 року Гонгадзе поховали в Києві.

У 2008 році суд визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох експрацівників МВС: Валерія Костенка й Олександра Поповича було засуджено до 12 років позбавлення волі, а Миколу Протасова – до 13. У 2015 році Протасов помер у колонії. У 2013 році за вбивство Гонгадзе до довічного позбавлення волі було засуджено ексначальника департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача, затриманого у 2009 році.

Журналіст Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, яка належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. У Генпрокуратурі повідомили, що слідство розглядає чотири версії мотиву вбивства Шеремета: професійна діяльність, особисті неприязні стосунки, дестабілізація ситуації в Україні, вбивство через помилку (замість Притули). 20 липня 2018 року заступник голови Нацполіції В'ячеслав Аброськін заявив, що "людину, яка може бути причетною до вбивства Шеремета, встановлено, але не ідентифіковано".

Заяву підписали:

Медіарух 

Інститут Масової Інформації

"Детектор медіа"

ZMINA

Інтерньюз-Україна

Інститут демократії ім. Пилипа Орлика

Інститут розвитку регіональної преси

Фундація “Суспільність”

Громадське радіо

Радіо НВ

Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)

Liked the article?
Help us be even more cool!