Журналісти та правозахисники вимагають від влади назвати замовників убивства Гонгадзе
Журналісти і правозахисники закликають новообрану українську владу знайти і притягнути до відповідальності замовників убивства журналіста Георгія Гонгадзе. Про це йдеться в заяві журналістів та громадських організацій.
"Ми, журналісти і правозахисники, звертаємося до новообраної української влади з закликом розслідувати до кінця вбивство Георгія Гонгадзе. Знайти і притягнути до відповідальності замовників, які всі ці роки лишаються над законом і над мораллю", – йдеться в заяві.
Наводимо повністю текст заяви:
19 років тому в Україні викрали і вбили журналіста Георгія Гонгадзе. Хоча слідство, яке тривало кілька років, встановило і засудило виконавців убивства, питання пошуку замовників було цинічно проігноровано правоохоронними органами і владою, попри заклики громадянського суспільства.
Ми, журналісти і правозахисники, звертаємося до новообраної української влади з закликом розслідувати до кінця вбивство Георгія Гонгадзе. Знайти і притягнути до відповідальності замовників, які всі ці роки лишаються над законом і над мораллю.
Нагадуємо, що в очах усього світу справа Гонгадзе стала мірилом (не)якості українського правосуддя. Розслідування справ загиблих журналістів яскраво показує, чи здатні державні інституції покласти край безкарності та гарантувати безпеку журналістській діяльності, чи є відповідна політична воля у влади.
Ми звертаємося до керівників правоохоронних органів і вимагаємо максимально якісно й оперативно розслідувати найбільш болючі для суспільства справи – вбивства Георгія Гонгадзе і Павла Шеремета.
Ми вимагаємо публічного звіту влади про хід цих розслідувань і чекаємо якнайшвидшого їх завершення і покарання винних.
Нас непокоїть тенденція замовчування причетності Леоніда Кучми до справи Гонгадзе, намагання політиків і медіа, пов’язаних із його родиною, відбілити імідж експрезидента. Вимагаємо з’ясування його справжньої ролі в подіях, що передували викраденню і вбивству Георгія, попри будь-які міркування політичної доцільності.
Ми закликаємо владу системно вживати всіх заходів, необхідних для повноцінних і оперативних розслідувань порушень свободи слова, захисту права громадян на інформацію, а також закликаємо захищати діяльність журналістів.
***
Журналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в одному з лісів Київської області виявили його тіло. У 2009 році в Київській області виявили останки черепа, які, за даними експертизи, належали журналістові. 22 березня 2016 року Гонгадзе поховали в Києві.
У 2008 році суд визнав винними в убивстві Гонгадзе трьох експрацівників МВС: Валерія Костенка й Олександра Поповича було засуджено до 12 років позбавлення волі, а Миколу Протасова – до 13. У 2015 році Протасов помер у колонії. У 2013 році за вбивство Гонгадзе до довічного позбавлення волі було засуджено ексначальника департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукача, затриманого у 2009 році.
Журналіст Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, яка належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. У Генпрокуратурі повідомили, що слідство розглядає чотири версії мотиву вбивства Шеремета: професійна діяльність, особисті неприязні стосунки, дестабілізація ситуації в Україні, вбивство через помилку (замість Притули). 20 липня 2018 року заступник голови Нацполіції В'ячеслав Аброськін заявив, що "людину, яка може бути причетною до вбивства Шеремета, встановлено, але не ідентифіковано".
Заяву підписали:
Медіарух
Інститут Масової Інформації
"Детектор медіа"
ZMINA
Інтерньюз-Україна
Інститут демократії ім. Пилипа Орлика
Інститут розвитку регіональної преси
Фундація “Суспільність”
Громадське радіо
Радіо НВ
Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ)
Help us be even more cool!