ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Журналісти порушили етичні принципи, висвітлюючи напад на ромів у Києві – КЖЕ

29.10.2018, 15:20
Фото - Громадський простір

Комісія з журналістської етики (КЖЕ) занепокоєна порушенням норм етики журналістами та редакціями, а також транслюванням мови ворожнечі у ЗМІ щодо висвітлення нападу на ромів біля Центрального залізничного вокзалу “Київ-Пасажирський” 23 жовтня. Про це повідомляється на сайті КЖЕ.

Як зазначає КЖЕ, новину про напад радикально налаштованих осіб на ромів поширили майже всі українські ЗМІ, зокрема, телеканали та інтернет-ресурси.

Як зазначає Комісія з журналістської етики, з точки зору журналістської етики більшість медіа зробили у заголовках акцент на національності, хоча злочини не мають національності.

Це, зауважує  КЖЕ, є порушенням п. 15 Кодексу етики українського журналіста про те, що вказувати на відповідні ознаки особи (групи людей) слід лише у випадках, коли ця інформація є неодмінною складовою матеріалу.

“Деякі медіа назвали ромську громаду “крадіями”. Наприклад, ТСН на “1+1” на своєму сайті розмістив такі хештеги як: #злодії #роми #крадіжки під матеріалом “Кишенькові злодії, яких вигнали з-під київського вокзалу, пообіцяли повернутися””, - зазначає Комісія.

Крім того, сайт Politeka опублікувало ксенофобський матеріал під заголовком “Зачистка воров-цыган в Киеве: что произошло потом, поражает” .

У більшості матеріалів, зазначає КЖЕ, відсутній баланс сторін, адже до коментарів не були залучені правозахисники, які займаються захистом прав національних меншин в Україні. Це становить порушення п.10 Кодексу, відповідного до якого, точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів.

Також КЖЕ звертає увагу, що як єдине джерело інформації в окремих матеріалах використовувався ксенофобський допис у соцмережі Фейсбук активіста радикальної націоналістичної організації С14 Сергія Бондара (наприклад, Главком та УНІАН та 24 канал).

Це є порушенням п. 6. Кодексу етики українського журналіста на повагу до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події, зауважує КЖЕ.

Крім того, зазначає Комісія, медіа надають велику емоційну забарвленість при висвітленні інциденту та подають не факти, а власні оціночні судження. Наприклад,  “Радикали з С14 прогнали ромів з їх улюбленого місця” та “Київський вокзал “зачистили” від ромів: фото наслідків вражають уяву” Znai.ua.

Це, зазначає Комісія, порушує п.9. Кодексу етики українського журналіста про те, що факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення.

Крім того, за кілька днів до цього інциденту заступник головного редактора видання “Фокус” Станіслав Мірошниченко транслював мову ненависті на своїй сторінці у Фейсбук: “Нетолерантности пост. Цыгане на киевском ж/д вокзале окончательно слетели с катушек. Національна поліція України України, Arsen Avakov, делайте с этим что-то”.

Комісія з журналістської етики нагадує, що головним завданням журналіста є об’єктивне висвітлення подій, а не заклик до поширення мови ненависті.

КЖЕ посилається на п. 15 Кодексу етики українського журналіста, який говорить про те, що ніхто не може бути дискримінований через свою стать, мову, расу, релігію, національне, регіональне чи соціальне походження або політичні уподобання.

Комісія радить почитати матеріал правозахисниці і журналістки Ольги Веснянки на “Детектор медіа”, у якому написано, як журналістам варто писати про ромську спільноту та як висвітлювати ромську тематику коректно, щоби не породжувати стереотипів та не розпалювати ворожнечі.

“Комісія з журналістської етики радить у всіх чутливих випадках керуватися Кодексом етики українського журналіста, а також звертатися до Комісії за роз'ясненням чи порадою” - зазначила КЖЕ.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!