Журналістка "Ґрат" Лутфіє Зудієва пояснила, що робити, якщо в окупованому Криму зникла людина
На тлі чергової хвилі зникнень людей в окупованому Криму журналістка видання “Ґрати” Лутфіє Зудієва опублікувала на своїй на Facebook-сторінці алгоритм дій для родичів людей, які зникли на тимчасово окупованому півострові.
За її словами, за останні пів року вона отримала кілька повідомлень від жителів Криму про викрадення і не всі потерпілі готові говорити про це публічно.
“Родичі зниклих шукають їх місяцями – в моргах, ізоляторах та інших місцях", – зазначила Зудієва.
У зв’язку з цим вона сформулювала перелік кроків, які варто зробити:
- шукати свідків, записи камер відеоспостереження, інші докази;
- обов’язково звертатися до поліції – навіть якщо є підозра щодо причетності силовиків;
- детально фіксувати всі обставини в заяві;
- звертатися до прокуратури, якщо є підозри щодо перевищення повноважень;
- подавати звернення до слідчого комітету РФ у разі можливого злочину;
- фіксувати всі події, контакти та відповіді в щоденнику;
- робити копії всіх документів і зберігати підтвердження надсилання заяв;
- у разі бездіяльності звертатися до медіа або правозахисників;
- шукати допомоги адвоката.
У коментарі представниці Інституту масової інформації Валентині Троян Лутфіє Зудієва розповіла, що одне з нещодавніх зникнень – це зникнення 21-річного Сідамета Сітмеметова, який заробляв тим, що доставляв піцу. Родичі шукали його через соцмережі, зверталися до волонтерів російської пошуково-рятувальної організації LizaAlert. 4 червня Сідамет зник у Сімферополі на вулиці 60 років Жовтня, коли вийшов із квартири друзів.
“Камери на цьому багатоквартирному будинку зафіксували, як він виходить, розглядає щось у своєму телефоні. І до свого авто він не доходить. Його шукали п’ять днів – батьки, родичі – до того моменту, як стало відомо, що він під вартою і його свобода обмежена. Вони шукали його рандомно, різні сценарії в голові прокручували, адже коли людину ось так затримують, родичі не знають, що думати”, – сказала Зудієва.
Вона пояснила, що йдеться не лише про затримання людей з політичних мотивів, а й з побутових.
“Не важливо, з чим пов'язане затримання вашої близької людини, цей алгоритм працюватиме в будь-якому з цих випадків”, – додала журналістка.
Як повідомляв ІМІ, у травні 2025 року міністерство юстиції Російської Федерації внесло до реєстру так званих іноземних агентів кримську правозахисницю, авторку видання “Ґрати” Лутфіє Зудієву.
Help us be even more cool!