ЄСПЛ визнав, що влада Росії порушила свободу слова через заборону медіа висвітлювати війну
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у справі російської “Нової газети” та інших проти РФ визнав, що російська влада порушила право на свободу самовираження щодо висвітлення повномасштабного вторгнення в Україну.
Таке рішення ЄСПЛ ухвалив 11 лютого 2025 року.
У справі “Новая газета” та ін. проти Росії” оскаржувалися закони, ухвалені в Росії на тлі повномасштабного вторгнення в Україну, за якими “дискредитація армії” й поширення “фейків” про її дії визнавалися кримінальним правопорушенням. Згідно з цими законами, 178 осіб-позивачів у зазначеній справі було засуджено за кримінальними чи адміністративними статтями, а два медіа – “Новая газета” і “Дождь” – було зачинено.
Сьогодні ЄСПЛ одностайно визнав, що дії російського уряду були порушенням статті 10 Європейської конвенції з прав людини (свобода самовираження).
Judgment Novaya Gazeta and Others v. Russia - legislation to stifle dissent about war in Ukraine, multiple violationshttps://t.co/kqFcrrDP0p#ECHR #CEDH #ECHRpress pic.twitter.com/RPMTNZR1cp
— ECHR CEDH (@ECHR_CEDH) February 11, 2025
Суд виявив систематичні й масштабні обмеження на висвітлення війни в Україні, що вказують на намагання уряду придушити опозиційні голоси, а не протидіяти загрозам національній безпеці.
“Російські суди фактично криміналізували будь-які журналістські матеріали чи заяви, що суперечать офіційному наративу, за яким вторгнення в Україну вважається “спеціальною військовою операцією”. Уряд не вжив жодних заходів для збалансування інтересів різних сторін і, зокрема, для врахування значного суспільного інтересу тем великого збройного конфлікту і звинувачень у воєнних злочинах”, – йдеться в рішенні суду.
Суд також одностайно визнав, що відбулося порушення статті 34 (право на подання звернення): ліцензію “Новой газеты” було скасовано, а доступ до її сайтів – заблоковано попри проміжні постанови суду.
Окрім цього, всі судді ЄСПЛ визнали порушення низки інших статей Європейської конвенції, яких зазнали пʼятеро осіб-позивачів.
Як повідомляв ІМІ, раніше ЄСПЛ одноголосно ухвалив, що російська влада, оголосивши Радіо Свобода “іноземним агентом”, порушила Європейську конвенцію про права людини.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!