ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

В Україні напередодні виборів посилився тиск на громадянські свободи – ООН

13.03.2019, 11:44
Фото - АР

В Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини констатують, що напади на представників громадянського суспільства в Україні “створили атмосферу залякування”. Про це йдеться в опублікованій 12 березня спеціальній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ), повідомляє DW.

Доповідь присвячена ситуації в громадянському просторі з основоположними свободами напередодні президентських та парламентських виборів в Україні, Дослідження, яке провели з початку 2018 року до 15 лютого 2019 року, задокументувало 164 порушення на підконтрольних українському уряду територіях.

Зокрема, представники УВКПЛ зафіксували тенденцію до збільшення кількості нападів і погроз, спрямованих на представників громадянського суспільства. Як приклади згадуються вбивство радниці херсонського міського голови Катерини Гандзюк, напади на журналістів NewsOne та адвокатів журналіста Василя Муравицького.

“Ці напади створили атмосферу залякування, що впливає на здатність і готовність людей відкрито обговорювати суспільно значущі питання, насамперед виражати свою незгоду з політикою або побоювання щодо політики”, – зазначається в доповіді.

Крім того, задокументовано 34 інциденти, правопорушники в яких безпосередньо пов'язані з крайніми правими групами або належать до них. Переважна частина таких нападів не розслідується, йдеться в доповіді, до того ж нерідко правоохоронці і самі вдаються до утисків, як, наприклад, у справі з доступом до персональних даних журналісток Христини Бердинських та Наталки Седлецької.

На думку авторів дослідження, процес набуття автокефалії українською православною церквою посилив напруженість між релігійними громадами. У доповіді згадується про 10 фактів погроз та залякувань священнослужителів – переважно УПЦ Московського патріархату. Джерелом тиску на релігійних діячів названі як ультраправі групи, так і Служба безпеки України.

Водночас в іншому звіті, також оприлюдненому УВКПЛ 12 березня, зазначається, що відповідальність за більшість випадків порушень прав людини за останні три місяці лежить на керівництві непідконтрольних районах Донбасу та російській владі Криму. Попри обмежений доступ в “республіках” та неможливість роботи в Криму, Моніторингова місія з прав людини фіксує на цих територіях 189 порушень за листопад-лютий.

Застосування російського законодавства, зокрема заборона релігійних громад руху "Хізб-ут-Тахрір", продовжує призводити до тяжких порушень прав кримських татар у Криму, зазначається в документі. Окрім цього, УВКПЛ вперше заявило про недоречність застосування російського кримінального законодавства щодо моряків, ув'язнених унаслідок інциденту в Керченській протоці. “Члени екіпажів українських суден... можуть вважатися військовополоненими та перебувати під захистом згідно Третьої Женевської конвенції”, – зазначається в доповіді.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!