В Ірані стратили протестувальника з психічним захворюванням
Іранського протестувальника Мохаммад Ґобадлу з психічним захворюванням стратили за загибель місцевого посадовця Фаріда Карампура Гассанванда під час масових демонстрацій 2022 року, повідомляє CNN з посиланням на інформагентство іранської судової системи Мізан.
Судовий розгляд справи тривав 487 днів. За словами правозахисників Amnesty International, іранська влада стверджує, що Ґобадлу переїхав посадовця під час протесту в округу Робат-Карім (провінція Тегеран) у вересні 2022 року.
Смертний вирок чоловікові ухвалив суддя Аболкасем Салаваті, який перебуває під санкціями США за ухвалення надзвичайно суворих вироків активістам, журналістам і політв’язням.
Ґобадлу отримав два смертних вироки: один за "земне розбещення", ухвалений Революційним судом і підтриманий Верховним судом, і другий за вбивство, ухвалений кримінальним судом провінції Тегеран, повідомляє Amnesty.
Мізан передає, що раніше цього місяця вирок за "земне розбещення" було тимчасово скасовано до завершення слідства в справі про вбивство.
Адвокат Ґобадлу, Амір Раесян, стверджує, що його не повідомили про вирок щодо його клієнта, і закликав Мізан розкрити більше інформації про страту.
"Якщо інформаційне агентство Мізан говорить правду, воно має розголосити номер і дату ухвалення вердикту", – заявив Раесян у соцмережі Х.
Amnesty розкритикувала смертні вироки, які, за словами організації, були ухвалені в результаті "кричуще несправедливого сфальсифікованого процесу зі здобутими під тортурами "зізнаннями" й ненаданням ретельної оцінки психічного здоров’я Ґобадлу попри його психічну неспроможність".
Ґобадлу перебував на обліку психіатричної лікарні з 15 років у зв’язку з біполярним розладом, пише Amnesty. Міжнародне законодавство й стандарти забороняють застосування смертної кари до осіб із психічними розладами, стверджує правозахисна група.
Махмуд Амірі-Моґаддам, директор іранської правозахисної групи Iran Human Rights (IHR) у Норвегії, назвав страту Ґобадлу "позасудовим убивством".
У травні 2023 року в Ірані стратили двох чоловіків, які були засуджені до смертної кари за використання соціальних мереж для пропаганди "атеїзму й образи релігійних та ісламських святинь".
За даними базованої в Норвегії Іранської організації з прав людини, нові страти поповнюють список, за яким Іран страчує одну людину кожні шість годин протягом останніх двох тижнів.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!