В Іраку ухвалили закон, що може призвести до шлюбів з дев'ятирічними дівчатами
Парламент Іраку ухвалив зміни до закону про особистий статус громадян, який, за словами опонентів, фактично легалізує шлюби з неповнолітніми, повідомляє The Guardian.
Нові зміни розширюють повноваження ісламських судів щодо родинних справ на кшталт шлюбів, розлучень і спадку. Активісти заявляють, що це підважує закон про особистий статус від 1959 року, який уніфікував сімейне законодавство й запроваджував норми для захисту прав жінок.
За чинним законом Іраку, мінімальним віком для одруження переважно є 18 років. Зміни, за які парламент проголосував 21 січня, дозволять священнослужителям ухвалювати рішення, спираючись на свою інтерпретацію норм ісламу, які, на думку деяких течій, дозволяють шлюб з дівчатами раннього підліткового віку або навіть девʼятирічними – згідно з ученням джафарійської школи, послідовниками якої є багато шиїтських релігійних установ в Іраку.
Прихильники змін (здебільшого консервативні законодавці-шиїти) заявляють, що ті покликані узгодити законодавство з принципами ісламу й зменшити західний вплив на культуру Іраку.
Інтісар аль-Маялі, правозахисниця й членкиня Ліги жінок Іраку, заявляє, що ухвалення змін до цивільного кодексу “матиме катастрофічні наслідки для прав жінок і дівчат у вигляді одруження в ранньому віці, що порушує право дівчат на дитяче життя, а також завадить застосуванню механізмів захисту прав жінок у справах про розлучення, батьківські права й успадкування майна”.
Сесія парламенту завершилася хаосом і звинуваченнями в порушеннях процедур.
“Половина законодавців, присутніх на сесії, не голосувала, що зруйнувало кворум”, – зазначив один з посадовців анонімно, бо не був уповноважений давати публічні коментарі. За його словами, деякі члени парламенту голосно висловлювали свій протест, а інші видиралися на трибуну.
Після сесії низка законодавців поскаржилася на процес голосування, в межах якого всі три контроверсійні закони (кожен з яких підтримували різні блоки) були ухвалені одним пакетом.
“Щодо закону про цивільний статус, ми його повністю підтримуємо, тож із цим проблем не було. Втім, на голосуванні він був обʼєднаний з іншими законами… і це може призвести до апеляції у федеральному суді”, – заявив незалежний депутат Раїд аль-Малікі.
Спікер парламенту Махмуд аль-Машхадані у своїй заяві привітав ухвалення законів як “важливий крок до розбудови справедливості й організації щоденного життя громадян”.
Марія Ігнатьєва
Help us be even more cool!