Уряд Таїланду видав ордер на арешт американського науковця за образу монархії
Таїландський суд видав ордер на арешт американського науковця за звинуваченнями в образі монархії, що є рідкісним застосуванням закону про “образу величності” проти іноземця. Про це повідомляє Reuters із посиланням на документ, який переглянули журналісти агенції.
Згідно з цим документом – листом-сповіщенням, який поліція надіслала університету Наерсуан, де працює науковець, – армія країни висунула низку звинувачень, включно з порушенням закону про комп'ютерні злочини, проти Пола Чемберса, і 31 березня було видано ордер на його арешт. Reuters перевірила автентичність листа через власне джерело в поліції й адвоката Чемберса, Ваннапхат Дженроумджіт, з Таїландської організації прав людини, яка сказала, що Чемберс мав здатися поліції Північного Таїланду 1 квітня.
Джерело в поліції зазначило, що звинувачення стосуються статті, яку Чемберс опублікував в інтернеті тогоріч. Ваннапхат додала, що не знає, що стало приводом для звинувачень.
Поліція Таїланду відмовилася коментувати ситуацію, а посольство США наразі не давало коментарів. Представник таїландського уряду також не відповів на звернення по коментар. Таїланд має один з найсуворіших законів про “образу величності” у світі: він передбачає до 15 років ув’язнення будь-кому визнаному винним у наклепі, образі або погрозах на адресу короля Махи Ваджиралонгкорна та його найближчої родини.
За даними організації “Таїландські юристи за права людини”, з початку студентських протестів у 2020 році за цим законом було притягнуто до відповідальності 278 осіб. Протестувальники закликають до скасування цього закону й до обговорення тем, що десятиліттями були табуйованими в країні.
У минулому деяких іноземців було ув’язнено за звинуваченнями в образі монархії, але більшість обвинувачених становлять таїландські громадяни.
Таїландський ветеран-правозахисник Філ Робертсон, директор організації “Asia Human Rights and Labour Advocates”, назвав це рішення “приголомшливим і обурливим нападом на академічну свободу, що серйозно загальмує міжнародні дослідження в Таїланді”.
“Уряд Таїланду заявляє, що хоче бути лідером регіону в галузі освіти, а потім робить такий недалекоглядний крок, який відлякає міжнародних дослідників і викладачів”, – сказав він.
Як повідомляв ІМІ, у 2016 році в Бангкоку (Таїланд) місцевий підрозділ телеканалу ВВС звинуватили в наклепі після публікації біографії короля країни Махи Вачіралонгкорна на сайті каналу. Близько 10 поліцейських відвідали офіс британського телеканалу ВВС в Бангкоку. У 2017 році британська телерадіомовна компанія BBC оголосила, що змушена закрити короткохвильові передавачі в Таїланді, оскільки з владою країни не вдалося домовитися про продовження роботи.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!