ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Український інститут національної памʼяті пропонує перейменувати 183 населених пункти

Фото – ukrainer.net
Фото – ukrainer.net

Український інститут національної памʼяті (УІНП) підготував перелік з назвами 183 населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики. Про це повідомляється на сайті установи.

Підготовлено перелік відповідно до Закону України “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії”.

Як зазначає УІНП, поки що до переліку не ввійшли населені пункти, які розташовані на тимчасово окупованій території України.

“Цей перелік не є вичерпним і буде доповнюватися. Оприлюднюючи його, УІНП має на меті сприяти громадам й органам місцевого самоврядування та звернути їхню увагу на ті назви, які містять російську імперську символіку відповідно до закону”, – йдеться в повідомленні.

УІНП зазначає, що упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Вищевказаний закон зараховує до символів російської імперської політики топоніми на честь:

  • осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, зокрема й тих, які Російська імперія створювала на підпорядкованих землях, і брали участь у / сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно, зокрема в мистецьких творах чи медіа, підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
  • подій, повʼязаних з утіленням російської імперської політики;
  • назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ.

Водночас закон передбачає винятки, зокрема топоніми на честь постатей, які поряд з тим, що обіймали керівні посади в російських державних утвореннях від Московського царства до сучасної РФ чи сприяли її політиці, водночас захищали політичні, економічні, культурні права Українського народу, розвивали українську національну державність, науку, культуру (виняток не поширюється на працівників радянських органів держбезпеки).

Також винятками є топоніми на честь найменувань російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів РФ, якщо вони повʼязані із захистом прав чи розвитком українського народу або з культурою поневолених народів РФ. Крім того, не підпадають під заборону назви, що лише співзвучні з тими, на які поширюються передбачені законом обмеження. 

“Наприклад, не всі Катеринівки чи Миколаївки потрібно перейменовувати, а лише ті, які названі на честь російських царів, якщо це підтверджується історичними джерелами”, – зазначає інститут.

При УІНП триває формування експертної комісії, яка надаватиме фахові висновки з питань, які виникатимуть під час деколонізації.

Як повідомляв ІМІ, в Україні у 2022 році перейменували майже 10 тисяч топонімів – дані обласних військових адміністрацій та регіональних представників Українського інституту національної пам’яті.

Liked the article?
Help us be even more cool!