У Луцьку ЗМІ посилається на публікації голови Волинської ОДА, які він не писав
Луцьке інтернет-видання “Волинські новини” 4 вересня опублікувало текст про голову Волинської ОДА Володимира Гунчика з посиланням на колонку губернатора, оприлюднену в 2013 році на сайті “ВолиньPost”, до якої політик не має відношення. Також текст, який не писав Володимир Гунчик, розміщено в газеті “Волинь-нова” чотири роки тому. Про це повідомляє представниця ІМІ у Волинській області.
На сайті “Волинські новини” 4 вересня з'явилась публікація з назвою “Від Росії до Європи: як Гунчик вчасно змінює політичні погляди”. Новину на сайті зробили з посту в Facebook депутата Волинської обласної ради Володимира Кучера, який висловив свої думки про голову Волинської ОДА та заскрінив дві публікації на сайті “ВолиньPost” (“Про європейські гроші й українські реалії”, “Що привіз Янукович із Москви?”), підписані Володимиром Гунчиком. В останньому матеріалі зазначено, що автор публікації підтримує торгово-економічні відносини між Україною та Росією. Також у тексті є позиція на підтримку дій екс-президента Віктора Януковича.
Керівник редакційно-випускового відділу сайту “Волинські новини” Іван Савич прокоментував, чому не звертався за коментарем до Володимира Гунчика перед публікацією, де є посилання на блог та публікацію в газеті, які політик не писав.
Він зазначив, що допис про який у себе на Фейсбуці розповів депутат Волинської обласної ради Володимир Кучер є вичерпним. Тому додаткових питань до його змісту та до автора, зокрема, не виникло.
Ці два матеріали, які Гунчик не писав, були на сайті “ВолиньPost” кілька років, і лише зараз на це звернули увагу після публікації на сайті “Волинські новини”, зауважує представниця ІМІ.
Володимир Гунчик був призначений головою Волинської ОДА у липні 2014 року. А на момент виходу згаданих публікацій обіймав посаду заступника президента корпорації “Богдан”, директора ДП “Автоскладальний завод № 1”.
У коментарі для ІМІ голова Волинської ОДА Володимир Гунчик заявив, що не є автором матеріалів, що опубліковані на сайті “ВолиньPost” у 2013 році. “Ми звернемось до редакції ВолиньPost з проханням видалити публікації, що не були погоджені з особою, на яку посилались”, - зазначив він.
Першою про фейковий блог написала начальниця відділу інформаційної політики Волинської обласної державної адміністрації Світлана Головачук у Facebook. Вона повідомила, що 5 вересня надіслала звернення до головного редактора сайту “ВолиньPost” Анатолія Котлюка з проханням надати інформацію, хто і за яких обставин створив колонку автора Володимира Гунчика й, відповідно, розмістив тексти.
У зверненні Головачук зазначила, що Гунчик ні у листопаді-грудні 2013 року, ні в будь-який інший період особисто, а також за його згоди інші особи не створювали відповідний акаунт та не розміщали жодних публікацій на ВолиньPost.
У коментарі ІМІ Світлана Головачук розповіла, що після прочитання тексту на сайті “Волинські новини”, почала шукати блог на сайті “ВолиньPost” і побачила, що спосіб подачі інформації не характерний для Володимира Гунчика.
Після цього вона зателефонувала до головного редактора ВолиньPost Анатолія Котлюка й намагалась з'ясувати, чи дійсно колонку автора розмістили в 2013 році, а не “заднім числом”, помінявши дати. Однак ця версія одразу “відпала”, оскільки коментарі за 2013 рік не можна було опублікувати цього року, а “хакерських” атак на сайт не було, щоб поставити текст з іншою датою.
За словами Світлани Головачук, Котлюк їй підтвердив, що допис розміщено кілька років тому і при авторизації використали пошту [email protected]. А ця електронна пошта не належить Володимиру Гунчику.
Також вона додала, що матеріал був опублікований в газеті “Волинь нова” теж у 2013 році. Окрім того, цей текст, за її словами, надсилали під час Революції гідності й іншим виданням.
“Розсилалися темники абсолютно всім виданням. Це один із матеріалів тих темників. Виходить, що у 2013 році на піку Революції працював в адміністрації (у Волинській ОДА – ред.) штаб, розсилалися “темники” для публікацій. Використали ім’я авторитетної людини, ніхто раніше не звернув уваги, а тепер воно “вилізло”, - зазначила вона.
За словами Світлани Головачук, подібні “авторські” блоги у часи Майдану надсилали й Ользі Булковській, яка в той час керувала “Волинським інформаційним порталом”.
“Маючи веселу вдачу й характер, вона вирішила покпинитися з автора одного з подібних дописів і в розмові виявила, що автор то і не автор зовсім. Звісно, той блог на “ВІП” не з’явився”, - написала у Facebook Головачук.
Головний редактор ВолиньPost Анатолій Котлюк в коментарі ІМІ зазначив, якщо буде відповідне звернення Володимира Гунчика щодо видалення публікацій із сайту, то його розглянуть. Він також додав, що зараз перевірка людини не проводиться, яка хоче створити “колонку автора” на сайті “ВолиньPost”.
“Всі, хто виконують умови реєстрації в блогах та введення блогів, отримують реєстрацію”, - прокоментував він.
Представниця ІМІ у Волинській області звернулася за коментарем до Юрія Ричука, який працював редактором сайту “ВолиньPost” у 2013 році. Той зазначив, що, найімовірніше, він ставив дві публікації, що підписані Володимиром Гунчиком, на сайт і створив акаунт у рубриці “колонка автора”. Тексти отримали від одного з працівників Волинської обласної державної адміністрації. Однак, від кого саме, Юрій Ричук не уточнив.
Юрій Ричук не пам’ятає, з якої електронки були надіслані тексти для “колонки автора” із підписом Володимир Гунчик. “Це легко можна перевірити, попросивши редакцію ВолиньPost показати електронку, на яку був створений акаунт. Скоріше всього, це вигадана електронка, необхідна була тоді тільки для того, аби технічно відбувся процес реєстрації нового блогу”, - зазначив він.
Також Юрій Ричук прокоментував інформацію щодо верифікації авторів блогу в той час, коли він був редактором. “Ми отримували тексти або безпосередньо від авторів, або від людей, які цих авторів представляють. Загалом, добрих відсотків 70 блогів на ВолиньПості (принаймні на момент моєї там роботи) створювалися редакцією”, - сказав він.
За словами Юрія Ричука, таких випадків, коли редакція сама розміщувала блоги, могло бути три: на прохання редакції з відома авторів, на прохання авторів та на прохання прес-служб, довірених осіб, помічників тощо.
Help us be even more cool!