У жовтні провідні телеканали вийшли на позірну збалансованість інформації
Телеканал «Інтер» та група каналів Віктора Пінчука в останній передвиборчий місяць суттєво знизили кількість прямого піару діючої влади, Партії регіонів та президента Януковича. Про це свідчать результати моніторингу Академії української преси, представлені 14 листопада в Національній Академії Наук України на круглому столі «Доступ до медіа: вибори 2012».
Втім, до реальної збалансованості подачі інформації ще далеко. Більшість загальноукраїнських каналів, на думку професора соціології Наталії Костенко, все ще дотримуються тенденції «спершу влада, потім все інше».
АУП проводить моніторинги основних найретинговіших («Інтер», група каналів Віктора Пінчука, канал «Україна» та «1+1») та кількох інформаційних (5 канал, ТВі та Перший Національний). На «Інтері» збалансованих повідомлень, у яких присутні були думки з різних джерел та політичних преференцій, було найбільше – 28% (останній тиждень жовтня). Найменше їх на 1-му Національному каналі – 2-3%. Сергій Макєєв з Інституту соціології НАНУ, коментуючи таку розбіжність, повідомив, що позитиви у збільшенні можна би було пов’язувати із тенденціями до появи громадського телебачення, якби цю появу не очікували від каналу, який виглядає за результатами моніторингу найгірше.
Натомість якщо йдеться про синхрони (можливість для політика безпосередньо висловитися в ефірі, то зведені дані по всіх каналах показують, що найбільша частка – більше половини ефірного часу в прайм-таймі припадає на осіб, прямо чи посередньо пов’язаних із правлячою політичною силою. 37% синхрону належить В.Януковичу на М.Азарову (якщо брати по особах), 28% - Партії регіонів. Разом із повідомленням про владу як таку, котра асоціюється із ПР, то провладних синхронів виявиться більшість. В останній тиждень жовтня частка синхрону представників влади була втричі вищою, ніж частка синхрону опозиції.
Академія української преси провадить моніторинг провідних телеканалів з 2002 року. Як зазначив присутній на презентації соціолог Євген Головаха, завдяки цьому моніторингу ми можемо аналізувати не лише погіршення стану зі свободою слова після 2010 року, але й порівнювати його із 2005-м, коли рівень публікацій про тодішню владу також перевищував нормальні показники.
У грудні 2012 року моніторинг буде продовжено. Фінансування моніторингу забезпечують Міжнародний фонд «Відродження», Посольство Великої Британії в Україні, USAID та Internews.
ІМІHelp us be even more cool!