The Guardian: Головреда The Atlantic додали до чату Signal Білого дому через плутанину з контактами
Радник з національної безпеки Дональда Трампа Майк Волтц додав журналіста до групового чату в Signal, де обговорювалися плани ударів США по Ємену, бо за кілька місяців до того випадково зберіг його номер під іменем іншої людини, яку насправді хотів додати. Про це повідомляє The Guardian з посиланням на трьох обізнаних із ситуацією осіб.
Як пише видання, цю й іще кілька помилок було виявлено під час внутрішнього розслідування Білого дому. Розслідування викрило низку послідовних прорахунків, які почалися ще під час передвиборчої кампанії 2024 року і залишалися непоміченими до минулого місяця, коли Волтц створив груповий чат.
Через цей інцидент Трамп ненадовго задумався про звільнення Волтца, проте більше його обурило не те, що обговорення воєнної операції велось у незахищеній системі на кшталт Signal, а сам факт наявності номера Джеффрі Ґолдберґа – редактора журналу The Atlantic, якого Трамп відверто зневажає, – в контактах Волтца.
Зрештою, пише медіа, Трамп вирішив не звільняти Волтца, головно тому, що не хотів давати The Atlantic та іншим медіа привід для втіхи, усунувши одного зі своїх топпосадовців лише за кілька тижнів після початку другого терміну. Його також заспокоїли результати внутрішнього розслідування.
Попри це, розкриття інциденту спричинило “судово-технічну перевірку” з боку ІТ-відділу Білого дому, яка показала, що малоймовірна низка подій, у результаті якої номер Ґолдберґа опинився на телефоні Волтца, почалася з електронного листа Ґолдберґа до виборчого штабу Трампа в жовтні 2024 року.
Згідно з даними розслідування, у цьому листі Ґолдберґ критикував Трампа через його ставлення до поранених військовослужбовців. Штаб залучив Волтца до відповіді на лист як представника з питань нацбезпеки. Лист Ґолдберґа був переадресований прессекретарю кампанії Браяну Г’юзу, який скопіював текст разом з підписом і номером телефону Ґолдберґа й надіслав його Волтцу через SMS для ознайомлення.
Тоді Волтц так і не зателефонував Ґолдберґу, однак, за словами джерел, випадково зберіг його номер у контакт самого Г’юза, який тепер є речником Ради нацбезпеки.
23 жовтня, за день після публікації матеріалу Ґолдберґа, Волтц виступив на CNN, захищаючи Трампа: “Не вірте мені на слово – послухайте 13 родин військовослужбовців, убитих під час терористичної атаки на Кабульський аеропорт: деякі з них розповідали, як Трамп допоміг їм оговтатися, на сцені перед 30 тисячами людей”.
Як зазначили в Білому домі, номер було помилково збережено під час “оновлення пропозицій контактів” на iPhone Волтца (функція, яка автоматично додає невідомий номер до наявного контакту, якщо система вважає, що вони пов’язані).
Помилку не помічали до березня, коли Волтц вирішив додати Г’юза до групового чату в Signal, але натомість додав номер Ґолдберґа. Чат називався “Houthi PC small group”; в ньому високопосадовці США обговорювали удари по хуситах.
Що передувало
27 березня Федеральний суддя США Джеймс Боасберґ зобов’язав адміністрацію президента Дональда Трампа зберегти всі повідомлення, надіслані через застосунок Signal у період з 11 до 15 березня, які стосуються планування атак проти хуситів у Ємені.
11 березня головред The Atlantic Джеффрі Ґолдберґ отримав запит на під'єднання до чату в Signal від радника з нацбезпеки США Майкла Волтца. Після підтвердження запиту журналіст опинився в чаті Houthi PC small group (група високопосадовців з нацбезпеки США. – Ред.). Там представники адміністрації Трампа обговорювали удари по Ємену 15 березня.
15 березня, в день атаки Ємену, міністр оборони США Геґсет надіслав повідомлення з оперативними деталями майбутніх ударів, включно з інформацією про цілі, зброю, яку розгорнуть США, і послідовність атак. Це переконало журналіста, що чат справжній.
Юристи повідомили The Atlantic, що дії Волтца можуть порушувати американське законодавство щодо оброблення інформації, пов'язаної з національною обороною.
Конгресмени Демократичної партії США закликали провести слухання після того, як Джеффрі Ґолдберґ випадково потрапив до чату високопосадовців США, де обговорювали удари по Ємену.
Президент США Дональд Трамп визнав, що журналіста The Atlantic Джеффрі Ґолдберґа долучили до секретного чату в Signal. Він також заявив, що довіряє своєму раднику з нацбезпеки Майку Волтцу та не звільнятиме його.
Неурядова організація American Oversight напередодні подала федеральний позов у Вашингтоні проти п’ятьох високопосадовців адміністрації Дональда Трампа, які були присутні в чаті в Signal та обговорювали там деталі операції США проти бойовиків-хуситів у Ємені. Відповідачами в позові вказано голову Пентагону Піта Геґсета, директорку нацрозвідки Тулсі Ґаббард, директора ЦРУ Джона Реткілффа, очільника мінфіну Скотта Бессента, держсекретаря Марко Рубіо, а також Національне управління з архівів і документації.
Spiegel знайшов у вільному доступі особисті дані високопосадовців нацбезпеки США.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!