Тарас Кремінь: Найбільше мовний закон порушують у Києві та трьох містах-мільйонниках
У першому кварталі 2025 року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь отримав 646 скарг щодо порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Найбільше порушень зафіксовано в Києві та містах-мільйонниках – Одесі, Харкові та Дніпрі.
Про це повідомляється на Facebook-сторінці уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя.
Найбільше повідомлень надійшло з:
- Києва (261 звернення);
- Одеської (84);
- Харківської (71);
- Дніпропетровської (69);
- Київської та Донецької (по 22) областей.
Сфера обслуговування й надалі залишається однією з найчутливіших – з початку року мовний омбудсмен отримав 307 скарг щодо порушення мовного закону в цій сфері:
- 175 звернень стосувалось інтернет-представництв (відсутня українськомовна версія вебсайтів або завантажується за замовчуванням версія недержавною мовою за наявності українськомовної);
- 104 звернення щодо надання послуг;
- 28 звернень щодо інформації про товари та послуги.
Крім того, зберігається проблема щодо дотримання вимог мовного законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами. Протягом січня-березня 2025 надійшло 128 звернень, з яких 67 – з Києва.
“Питання дотримання Закону у сфері освіти, як це визначено статтею 21, потребує посиленої уваги. Так, протягом першого кварталу до уповноваженого надійшло 54 звернення про порушення законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої та вищої освіти. Є скарги і щодо освіти дорослих”, – наголосили в офісі омбудсмена.
Як зазначається, найбільше – 17 – звернень стосувалось університетів.
Значною також є кількість скарг щодо порушень у сферах культури (32), медіа (30), органів влади (29) та охорони здоров’я (27).
Тарас Кремінь зауважив, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій Україні, але найбільше їх у столиці та містах-мільйонниках – Одесі, Харкові та Дніпрі.
“Столиця – стабільний лідер за кількістю старг. Це вказує на необхідність з боку міської влади посилити контроль за виконанням мовного закону. Ще в квітні 2023 року Київрада затвердила Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023–2025 роки, але далі справи не пішли. Чим більше дієвих ініціатив, які посилюють механізми утвердження державної мови, тим сильніше Закон. Закликаю місцеву владу бути наступальними в питаннях захисту мовних прав громадян України”, – зазначив мовний омбудсмен
Як повідомляв ІМІ, у 2024 році на адресу уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя надійшло 2314 звернень громадян про порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Це на 37% менше, ніж у 2023 (3692), на 19% менше, ніж у 2022 (2846) роках.
Help us be even more cool!