Суддя скасував обмеження Білого дому щодо AP, поки триває судовий процес
Федеральний суддя США 8 квітня зобов’язав адміністрацію Дональда Трампа скасувати обмеження доступу журналістів Associated Press (АР) до Білого дому, запроваджені після того, як агенція відмовилася припинити вживати назву “Мексиканська затока” у своїх матеріалах. Про це повідомляє Reuters.
Суддя окружного суду США Тревор Макфадден, призначений Трампом під час його першої каденції, постановив, що Білий дім має дати журналістам AP доступ до Овального кабінету, літака Air Force One і заходів у Білому домі, поки триває судовий розгляд справи.
Обмеження було запроваджено після того, як AP відмовилася називати Мексиканську затоку “Американською затокою”, як того вимагав наказ Трампа.
“Суд просто вважає, що, відповідно до Першої поправки, якщо уряд відчиняє свої двері для одних журналістів – до Овального кабінету, Східної зали чи іншого місця, – він не може зачиняти їх перед іншими через їхні погляди”, – написав Макфадден у рішенні.
Рішення суду набуде чинності лише 13 квітня, щоб адміністрація Трампа мала час на оскарження. Остаточне рішення очікується найближчими місяцями.
“Сьогоднішнє рішення наголошує фундаментальне право преси та громадськості на свободу слова без помсти з боку уряду”, – йдеться в заяві речниці AP Лорен Істон.
У Білому домі відмовилися коментувати ситуацію. А Асоціація кореспондентів Білого дому (WHCA) привітала рішення суду.
“Правління WHCA вітає це рішення, яке підтримує базовий принцип: уряд не має права контролювати незалежні медіа, які його висвітлюють”, – сказано в їхній заяві.
У своєму стилістичному посібнику AP зазначає, що назва “Мексиканська затока” існує понад 400 років і що видання, як міжнародна новинна агенція, використовуватиме її й надалі, додаючи контекст щодо нової назви, запропонованої Трампом.
AP подала позов проти трьох високопосадовців адміністрації Трампа в лютому, стверджуючи, що обмеження були спробою змусити медіа вживати термінологію, яку просуває адміністрація. Агенція вважає, що такі дії порушують конституційні гарантії свободи слова та права на належну правову процедуру.
Під час слухання 27 березня головний кореспондент АР у Білому домі Зік Міллер і головний фотограф видання у Вашингтоні Еван Вуччі розповіли суду, як обмеження ускладнили їхню роботу.
“Ми фактично опинилися за бортом у плані великих новин”, – заявив Вуччі, автор культового фото, де Трамп зображений з піднятим кулаком після замаху на нього у 2024 році.
Міллер додав, що спостерігає “пом’якшення тону й характеру запитань, які деякі журналісти ставлять президенту”.
Адвокат мін’юсту Браян Гудак, який представляє посадовців Трампа, заперечив, що AP повністю відсторонили від репортажів. За його словами, Білий дім має право обмежувати доступ до особистих і робочих просторів президента. Він також звинуватив агенцію у “відмові визнавати закон, як його бачить президент”.
Журналістів AP було виключено з пулу репортерів, які мають доступ до подій в Овальному кабінеті та подорожують із президентом. Також AP не допускали до заходів у Білому домі, відкритих для інших журналістів із прескартами.
AP, заснована 1846 року, має офіси майже у 250 локаціях у 100 країнах світу та постачає новини в текстовому, фото-, графічному й відеоформатах.
Що передувало
Як повідомляв ІМІ, 20 січня 2025 року президент США Дональд Трамп підписав указ про перейменування Мексиканської затоки на Американську. Наказ передбачає повернення горі Деналі попередньої назви – Маккінлі. Після цього Google змінив назву Мексиканської затоки на Google Maps на “Американську затоку”.
11 лютого Білий дім не допустив журналіста Associated Press до події в Овальному кабінеті. В установі вимагали, щоб інформаційне агентство використовувало назву “Американська затока” щодо перейменованої Дональдом Трампом Мексиканської затоки.
Федеральний суддя США 24 лютого відхилив запит Associated Press (AP) на негайне відновлення повного доступу журналістів агентства до Білого дому, який адміністрація президента Дональда Трампа заблокувала через те, що медіа й надалі використовує назву “Мексиканська затока” замість “Американська” у своїх новинах.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!