Розслідувачі Суспільного презентували фільм про незламний Краматорськ
Редакція розслідувань Суспільного презентувала документальний фільм “На захід від сходу”, присвячений місту Краматорську, його незламності духу та боротьбі за свободу.
Спецпоказ стрічки відбувся 15 січня в кінотеатрі “Жовтень”, повідомляє Суспільне мовлення.
Стрічка показує Краматорськ очима журналістки Суспільного Алли Садовник та Сталіни Чубенко – матері 16-річного Степана Чубенка, якого в липні 2014 року проросійські терористи вбили за проукраїнську позицію.
Допрем'єрний показ фільму “На захід від сходу”. Фото – Суспільне
Степан Чубенко – 16-річний патріот із Краматорська, став жертвою проросійських терористів під час повернення з Києва додому через окуповану Донецьку область. Терористи затримали його в потягу та арештували. Приводом для затримання стала жовто-блакитна стрічка й шарф футбольного клубу “Карпати”, який терористи помітили в рюкзаку Степана.
Сталіна Чубенко змушена була шукати інформацію про долю сина на окупованій території Донеччини, адже українські правоохоронці не мали доступу до цих районів. Вона знайшла свідків, які розповіли, що її сина катували й убили чотирма пострілами. Жінка звернулася до правоохоронців, які роками розслідували справу і не змогли екстрадувати вбивць Степана. У фільмі також висвітлено процес розслідування, повідомляється подальша доля вбивць Степана.
Степан Чубенко був посмертно нагороджений званням Народного Героя України. Юний патріот також став символом опору Краматорська.
“Я не знаю, як він це витримав, цей тиждень катувань, знущань. Бойовики “ДНР” пропонували йому перейти на їхню сторону, вступити в армію і йти вбивати “укропів” або померти. Він обрав друге, він не став зрадником. Він до кінця залишився вірним своїй Україні, яку любив”, – розповіла Сталіна Чубенко під час спілкування з глядачами.
За словами шеф-редакторки редакції розслідувань Суспільного Інни Білецької, команді було важливо випустити цей проєкт.
“Ми не розповіли історію Бахмута, Горлівки, не розповіли історію Луганська, Донецька, Маріуполя та інших міст. Останній рік наша команда багато часу провела на сході України. Ми розслідували воєнні злочини, встановлювали росіянина за росіянином, здавалося, що окупантів з деяких полків ми вже знаємо в обличчя. Втрата села за селом, міста за містом змушувала нас хвилюватися, що ми не робимо чогось дуже важливого. Ми зрозуміли, що не розповідаємо нікому, що бачимо і відчуваємо, перебуваючи в місцях, які на межі бути окупованими. Цей проєкт – це рефлексія нашої команди через призму нелегкої історії Степана Чубенка”, – розповіла Інна Білецька під час заходу.
Зліва направо – режисер стрічки Владислав Васильченко, шеф-редакторка Інна Білецька, авторка Алла Садовник. Фото – Суспільне
За словами редакторки редакції розслідувань Суспільного Алли Садовник, від імені якої ведеться оповідь у стрічці, вона вперше побувала в Краматорську у 2023 році й зрозуміла, що це її місто.
“Дуже хотіла подякувати краматорцям: не лише тим, які знімалися у фільмі, а й завдяки яким у мене було відчуття, що Краматорськ – це абсолютно моє місто, хоча тільки в грудні 2023 року я вперше туди приїхала. Окремо хочу також подякувати пані Сталіні. Через історію вашого сина я змогла побачити історію Краматорська як міста, що з 2014-го не припиняє боротися. Дякую вам, що робите все, щоб Краматорськ знали таким, яким я його вперше зустріла – українським”, – розповіла Алла Садовник під час заходу.
За словами режисера проєкту Владислава Васильченка, для нього було важливим передати ауру та атмосферу міста в стрічці.
“Після зауваження пані Сталіни тепер напевно можу сказати, що ми з командою змогли дати можливість побувати в Краматорську тим, хто ніколи там не був, виїхав через постійні обстріли та наближення окупаційних військ, хто ще 10 років тому покинув свій рідний Краматорськ. Ви просто можете взаємодіяти з фільмом і бути вдома. Було важливо, щоб самі краматорці, які через обставини не можуть бути у своєму рідному місті, відчули його через екран”, – зазначив режисер проєкту Владислав Васильченко.
Листівки, які глядачі передали жителям Краматорська. Фото – Cуспільне
Присутні на показі мали можливість підписати листівки, які команда Суспільного планує передати краматорцям. Також згодом стрічка “На захід від сходу” з'явиться на ютуб-каналі “Суспільне Новини”.
Help us be even more cool!