ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Росія розробляє власні системи спостереження для придушення опозиції

03.07.2023, 13:40
Фото – Bigstockphoto.com / AndreyPopov / thefastmode.com
Фото – Bigstockphoto.com / AndreyPopov / thefastmode.com

Росія готується до розбудови кустарної індустрії засобів цифрового спостереження для придушення опору війні в Україні. Нову технологію, можливо, продаватимуть і за кордоном, пише The New York Times. 

З початком війни в Україні минулого року провідні цифрові шпигуни Росії взяли на озброєння нові інструменти, щоб боротися з ворогом ще й на іншому фронті: всередині власної країни, серед громадян, які чинять опір війні.

Щоб посилити внутрішній контроль, російська влада зібрала арсенал технологій відстеження діяльності громадян в інтернеті. Після вторгнення в Україну зріс попит на системи спостереження. Це призвело до появи кустарної індустрії, де підрядники-програмісти розробляють потужні – та інноваційні – засоби цифрового спостереження.

Ці технології дали російським правоохоронцям і ФСБ доступ до розмаїття способів стеження – передусім за побутовим використанням телефонів і вебсайтів. Ці інструменти надають змогу відстежувати певні види активності в зашифрованих застосунках на кшталт WhatsApp і Signal, моніторити геолокацію телефонів, з’ясовувати особу анонімних користувачів соцмереж і зламувати їхні акаунти; про це свідчать документи російських провайдерів засобів спостереження, які потрапили до рук The New York Times, а також експерти з безпеки, інтернет-активісти й одна людина, причетна до роботи російських систем цифрового спостереження.

На цих зрушеннях заробляє низка відносно невідомих російських технологічних компаній. Багатьма з них володіє Citadel Group – підприємство, яким колись частково керував Алішер Усманов, що перебуває під санкціями ЄС як один з "улюблених олігархів" Путіна. Деякі компанії намагаються вийти й на закордонні ринки, через що зростає ризик поширення цих систем спостереження за межі Росії. Документи, що стосуються маркетингу, свідчать, що компанії намагаються продавати свій продукт у Східній Європі й Центральній Азії, а також в Африці, на Середньому Сході й у Південній Америці.

Ці прості у використанні програми, що під'єднуються безпосередньо до інфраструктури зв’язку, стали засобом шпигування "на всі випадки", йдеться в документації (інженерні креслення, електронні листи й скриншоти). Видання отримало кілька сотень файлів від особи з доступом до внутрішніх записів, з яких близько 40 стосуються подробиць роботи нових програм спостереження.

Одна програма, описана в матеріалах, може з’ясовувати, коли хтось робить голосові дзвінки чи надсилає файли в зашифрованих месенджерах на кшталт Telegram, Signal і WhatsApp. Ці програми не здатні перехоплювати самі повідомлення, але можуть фіксувати, коли користувач послуговується кількома телефонами, і їхню мережу зв’язків, відстежуючи спілкування з іншими профілями, а також вираховувати, які пристрої були в певних локаціях певного дня. Інша програма збирає паролі, введені користувачами на незашифрованих сайтах.

Ці технології йдуть пліч-о-пліч з іншими зусиллями Росії, спрямованими на формування громадської думки й придушення опору: безперервною пропагандою в державних ЗМІ, посиленням цензури в інтернеті й новими заходами для збирання даних громадян і заохочення доносів на дописи в соцмережах, де критикується війна.

Влада "фактично висиджує контингент нових російських компаній, які постали внаслідок репресивної діяльності держави, – зазначає Адріан Шахбаз, віцепрезидент відділу досліджень й аналітики правоохоронної групи Freedom House, який вивчає репресії в інтернеті. – Наслідки поширення цих технологій будуть помітними спочатку в навколишньому регіоні, а потім, можливо, й у всьому світі".

Liked the article?
Help us be even more cool!