ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Reuters: Фейкові акаунти вихваляють Дутерте та впливають на вибори на Філіппінах

11.04.2025, 12:31

Складна мережа фейкових акаунтів у соцмережах активно стала на захист колишнього президента Філіппін Родріго Дутерте після того, як його передали до Міжнародного кримінального суду для розгляду звинувачень, пов’язаних із його “війною з наркотиками”, повідомляє Reuters.

Близько третини акаунтів на платформі X, які обговорювали арешт колишнього президента – переважно схвалюючи Дутерте й критикуючи суд, – виявилися фейковими. Про це йдеться в дослідженні, що надала Reuters ізраїльська компанія Cyabra, яка назвала це “спланованою й організованою” кампанією. Зазначається, що акаунти діяли з такою майстерністю, що їх було складно відрізнити від справжніх людей.

Це агресивне поширення дезінформації вже почало впливати на громадську думку на тлі прийдешніх проміжних виборів у країні, зазначили в Cyabra, де використовують штучний інтелект для виявлення фейкових акаунтів.

Їхні висновки суголосні з ранішим застереженням з боку філіппінських законодавців і дослідників і свідчать про дедалі більш витончену й “невловиму” маніпуляцію громадською думкою в країні, яку часто називають “нульовим пацієнтом” глобальної дезінформації. 

В іншому, ще неопублікованому дослідженні, яке також переглянуло Reuters, вказано, що до 45% онлайн-дискусій щодо виборів – зокрема, протистояння між президентом Фердинандом Маркосом-молодшим і табором Дутерте – ведуть неавтентичні акаунти: боти, аватари й так звані маріонетки.

“Те, що ми виявили на Філіппінах, не просто сплеск дезінформації, а цифрова війна”, – сказав генеральний директор Cyabra Ден Брахмі.
Він додав, що “ці фейкові мережі не просто виникли – вони формували сам дискурс”.

Брахмі зазначив, що контент від цих акаунтів міг набувати охоплення в приблизно 54 мільйони переглядів.
“І якщо це відбувається настільки явно на Філіппінах, то було б наївно думати, що в інших країнах таке не трапляється”, – сказав генеральний директор Cyabra.

Компанія зазначила, що не виявила конкретного джерела походження акаунтів, але, ймовірно, йдеться про єдиний центр координації. Представники уряду Маркоса і Дутерте не відповіли на звернення Reuters по коментар.

Рівень “скоординованої дезінформації” в обговореннях “дуже чутливих або контроверсійних” тем, який спостерігається на Філіппінах, значно перевищує глобальний середній показник у 7–10%, стверджують у Cyabra. Так, у грудні минулого року компанія зафіксувала, що 16% акаунтів в X, які обговорювали скасовані через ймовірне російське втручання вибори в Румунії, були фейковими.

Застосування фейкових акаунтів і проплачених інфлюенсерів у політичних кампаніях дуже поширене на Філіппінах. Саме такі “клік-армії” вважаються ключовим фактором перемоги Дутерте на президентських виборах 2016 року.

Аналітики побачили ознаки діяльності “тролеферми” вже в перші дні після арешту Дутерте: соцмережами почали ширитися фальшиві заяви – нібито МКС діє поза своєю юрисдикцією, арешт є “викраденням”. Жертви режиму Дутерте також зазнали цькування.

Марія Ігнатьєва, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!