ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Рада ухвалила закон про нацменшини, частково врахувавши рекомендації Венеційської комісії

Фото – golos.com.ua
Фото – golos.com.ua

Верховна Рада ухвалила 21 вересня в другому читанні законопроєкт про внесення змін до Закону “Про національні меншини (спільноти) України” щодо деяких питань реалізації прав і свобод осіб, які належать до національних меншин (спільнот) України, врахувавши низку рекомендацій від Венеційської комісії.

За відповідний законопроєкт №9610 проголосували 318 народних депутатів, повідомила народна депутатка Ірина Геращенко, пише ZMINA.

Зокрема, ВР врахувала такі рекомендації Венеційської комісії:

  • документ закріплює оновлене визначення “національні меншини (спільноти)”, що базується на основі інклюзивного підходу та відповідної Рамкової конвенції про захист національних меншин 1995 року;
  • уточнює критерії, на основі яких розроблятимуть методологію використання мов національних меншин у населених пунктах, де традиційно проживають їхні представники чи становлять там значну частину населення.

Внесені зміни також забезпечують можливість використання мов нацменшин у сфері реклами, під час здійснення публічних заходів, надання екстреної допомоги тощо і зобов’язують безоплатно надавати підручники школярам – представникам нацменшин.

Водночас у документі вказано, що права і свободи нацменшин можуть бути обмежені відповідно до закону в інтересах національної безпеки, для забезпечення територіальної цілісності та громадського порядку, запобігання заворушенням чи злочинам, охорони здоров’я населення, захисту прав і свобод інших осіб, якщо таке обмеження є необхідним у демократичному суспільстві.

Протягом шести місяців із дня набуття законом чинності уряд має розробити порядок утворення та функціонування спеціалізованих книгарень, створених для реалізації прав нацменшин, та перелік мов нацменшин, яким загрожує зникнення.

Крім того, Кабінет Міністрів визначатиме перелік населених пунктів, у яких традиційно проживають особи, що належать до нацменшин, або в яких такі особи становлять значну частину населення.

Метою законопроєкту №9610 у пояснювальній записці до нього вказано вдосконалення законодавчого регулювання прав і свобод нацменшин, як це закріплено в положеннях Європейської конвенції з прав людини 1950 року, Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин 1995 року та Європейської хартії регіональних мов або мов меншин 1992 року.

Нагадаємо, Закон “Про національні меншини (спільноти)” український парламент ухвалив у грудні 2022 року, він набув чинності в березні 2023 року.  Цей документ є в пакеті вимог, які обумовлюють початок перемовин про інтеграцію України в ЄС. 

У червні 2023 року Венеційська комісія оприлюднила критичний висновок щодо євроінтеграційного Закону України “Про національні меншини (спільноти)”. Тоді нардеп Володимир Вʼятрович сказав, що, на його думку, цей висновок є “відверто упередженим, а місцями просто неадекватним”.

Liked the article?
Help us be even more cool!