ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Представники Медіаруху заявили, що мають багато запитань до оновленого наказу №73 про акредитацію ЗМІ

02.03.2023, 10:07
Фото – Стас Юрченко, Ґрати
Фото – Стас Юрченко, Ґрати

Представники Медіаруху заявили, що в них до оновленого наказу головнокомандувача №73 щодо правил акредитації журналістів залишається багато питань, повідомляє “Детектор медіа”.

Міністерство оборони повідомило 1 березня про зміни до наказу Головнокомандувача ЗСУ №73 “Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану”.

Зміни внесено згідно з наказом №49 від 27.02.2023 року. В повідомленні Міноборони йшлося, що вони врахували рекомендації НСЖУ, профільних медійних організацій. 

Але представники Медіаруху повідомили ДМ, що, незважаючи на те що після скандалу у зв’язку з позбавленням акредитації багатьох іноземних та вітчизняних медіа за роботу в деокупованому Херсоні відбулося дві робочих групи за участю журналістів, профільних ГО та представників ЗСУ, Генштабу, Офісу президента, більшість їхніх пропозицій не врахована. 

Голова Наглядової ради Національної суспільної телекомпанії України, заступниця шеф-редакторки “Детектора медіа” Світлана Остапа зазначила, що була присутня на обох зустрічах. На них “були ще раз озвучені всі питання, які лягли в основу заяви від Медіаруху”. “Представники влади, ЗСУ пообіцяли конструктивну співпрацю, щоб усі ці питання розв'язати. Навіть хотіли створити спільну робочу групу. Але в результаті ми сьогодні читаємо нові правила акредитації, до яких у журналістів знову виникають питання. Медійники вважають, що ці правила погіршать умови роботи медіа. Думаю, якщо хворобу остаточно не вилікувати, то вона може перерости в хронічну. Треба поважати роботу одне одного, не можна допускати протистояння журналістів і військових. Ми всі працюємо на Перемогу”, – зазначила Остапа.

Виконавча директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк вважає, що і в оновленому наказі №73 Головнокомандувача ЗСУ немає ключового моменту – розмежування дозволу на знімання і дозволу на публікацію.

“У мене багато питань, які, я вважаю, нам потрібно було обговорити в робочому форматі до публікації змін до цього наказу. Шкода, що з наших пропозицій врахували фактично лише одну – про створення трьох зон: зеленої, жовтої і червоної, та ще і не в тому форматі, який ми пропонували. Я не побачила в документі  одного з ключових моментів, про які ми говорили військовим: розділити дозвіл на зйомку і дозвіл на публікацію. Предметом санкцій проти журналіста має бути не факт збору матеріалу, а його оприлюднення з порушеннями встановленого порядку. Якщо б це питання було розв'язане, вирішилася б левова частка труднощів у взаємодії медіа і військових”, – зазначила Романюк.

На її думку, залишається багато питань до критеріїв і механізмів, на основі яких новий наказ функціонуватиме.

“Як будуть визначатися зони? Також питання викликає повернення до шестимісячного терміну видачі акредитацій, який був до повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді лінія фронту виглядала інакше і кількість журналістів була меншою в рази. Потрібен чіткий термін, протягом якого мають видати акредитацію, бо зараз журналісти чекають по півтора місяця, щоб її отримати”, – сказала Романюк.

Виконавча директорка ІМІ каже, що для розв'язання питання про роботу журналістів в умовах воєнного стану потрібна діюча робоча група при ОП, про необхідність якої медіаспільнота вже не раз говорила, публічно і непублічно. 

Водночас керівниця пресцентру ОК “Південь” Наталя Гуменюк відмовилася прокоментувати зміни до наказу №73.

“Оскільки це наказ головнокомандувача, вам краще все ж таки отримати роз’яснення чи коментар відповідного рівня – від Генерального штабу або Страткому Збройних сил. Тому що ми його тільки отримали й тільки починаємо впроваджувати. Я поки що не можу вам його коментувати, оскільки ще не знаю, як він буде працювати, і ще не всі питання погоджені”, – сказала Гуменюк.

Як повідомляв ІМІ, 27 лютого внесено зміни до наказу №73 Головнокомандувача Збройних сил України щодо взаємодії зі ЗМІ під час воєнного стану. Згідно зі змінами, акредитація журналістів здійснюватиметься тільки на строк до шести місяців, і для перебування медійників на фронті відтепер передбачено три зони: зелена, жовта та червона. 

Раніше представники медійної спільноти виступили з ініціативою створити робочу групу при Офісі президента для вдосконалення того, як регулюється їхня взаємодія з військовими, та надали свої пропозиції до Генштабу ЗСУ щодо покращення комунікації між журналістами й військовими.

Liked the article?
Help us be even more cool!