ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Правозахисники закликають світ відреагувати на чергову хвилю репресій у Криму

10.02.2022, 11:17
Фото – Укрінформ
Фото – Укрінформ

Низка українських правозахисних організацій закликає світ та владу України відреагувати на чергову хвилю політичних репресій 9 лютого в окупованому Криму.

Про це йдеться в заяві організацій, яку опублікувала Кримська правозахисна група.

Повідомляється, що 9 лютого зранку співробітники ФСБ провели обшуки й арешти в будинках кримських татар у Сімферопольському, Бахчисарайському та Білогірському районах АР Крим, а також у Балаклавському районі м. Севастополя. 

За результатами обшуків чотири особи – Марлен Мустафаєв, Ернест Сейтосманов, Ансар Османов та Аметхан Абдулвапов – були затримані за звинуваченнями в нібито причетності до “Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі” (ісламської політичної організації, яка легально діє на території України та більшості держав світу, однак визнана терористичною організацією рішенням Верховного суду РФ).

“Під час обшуків російські окупанти продемонстрували незмінність репресивних традицій. Стало відомо, що під час обшуку в будинку Ансара Османова російські силовики підкинули заборонену літературу під матрац дитячого ліжка. В процесі обшуку в будинку Марлена Мустафаєва теж підкинули дві невеликі книжки, які згодом “вилучили”, – йдеться в заяві.

Затримані кримські татари є жертвами політичних репресій, які цілеспрямовано проводить російська окупаційна влада в Криму, зазначається в заяві. 

Автори заяви наголошують, що незаконне ув’язнення активістів у Криму грубо порушує норми міжнародного гуманітарного права, які забороняють поширювати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (ст. 7 (1)(h). 

“Ми, представники правозахисних організацій, рішуче засуджуємо переслідування Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва та Ернеста Сейтосманова та інших кримськотатарських активістів у тимчасово окупованому Криму за політично мотивованими справами”, – йдеться в заяві.

Від влади РФ, як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, автори заяви, зокрема, вимагають звільнити затриманих 9 лютого активістів та інших політв’язнів. Також вимагають негайно припинити використання антитерористичного та антиекстремістського законодавства РФ на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя; припинити свавільні обшуки, затримання та інші форми політичного тиску на осіб, які здійснюють своє право на свободу вираження поглядів, свободу думки, совісті, релігії та мирних зібрань; неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом і міжнародним правом прав людини.

Іноземні держави, міжнародні організації, зокрема учасників Кримської платформи, автори заяви закликають засудити дії РФ щодо політичного переслідування українських громадян в окупованому Криму; посилити тиск на російську владу, щоб домогтися звільнення всіх політв’язнів та зупинити переслідування громадян України в окупованому Криму; запровадити персональні санкції щодо суддів, прокурорів та слідчих, причетних до політичного переслідування громадян України за сфабрикованими справами, а також причетних до інших грубих порушень прав людини й норм міжнародного гуманітарного права в Криму; вимагати від Російської Федерації допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи до окупованого Криму.

Президента України, Верховну Раду, Міністерство закордонних справ України, Прокуратуру АРК та міста Севастополя закликають:

  • підписати Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (№2689) (щодо відповідальності за злочини проти людяності та воєнні злочини, які вчиняються на окупованих територіях України) та Закон України “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей” (№6104);
  • ініціювати рішучі кроки в межах Кримської платформи, спрямовані на припинення політичних репресій у Криму та звільнення всіх громадян України, які позбавлені волі за політичними мотивами на території РФ та окупованого нею Криму;
  • забезпечити ефективне розслідування фактів незаконного позбавлення волі й переслідування Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва, Ернеста Сейтосманова та всіх інших фактів грубих порушень фундаментальних прав людини в тимчасово окупованому Криму.
Liked the article?
Help us be even more cool!