ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Поліцейський діяв протиправно щодо фотокора Associated Press – юрист ІМІ

30.07.2018, 16:59
Фото - Фейсбук Єфрем Лукацький

Поліцейський, який застосував сльозогінний газ проти фотокореспондента Associated Press Єфрема Лукацького, порушив порядок використання спеціальних засобів і перешкоджав законній діяльності журналіста. Про це “Детектору медіа” повідомив юрист Інституту масової інформації Алі Сафаров.

За його словами, українським законодавством встановлено, у яких саме випадках правоохоронні органи, зокрема поліція, мають право застосовувати спеціальні засоби, споряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії, що зазвичай називаються “газовими балончиками”.

“Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 45 Закону України “Про Національну поліцію» поліція має право застосовувати “газові балончики” виключно у випадках:

“Стаття 45. Застосування спеціальних засобів

3) засоби, споряджені речовинами сльозогінної та дратівної дії, застосовуються для:

а) відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною;

б) припинення групового порушення громадського порядку чи масових заворушень”.

При цьому поліцейський зобов’язаний керуватись під час застосування статтями 42, 43 Закону України “Про Національну поліцію”, зокрема не перевищувати необхідної міри застосування спеціальних засобів, негайно зупинити застосування певного виду заходу примусу в момент досягнення очікуваного результату”, - наголосив Сафаров.

За його словами, виконання журналістом своєї роботи, у тому числі в місцях масових акцій, громадських заворушень тощо прямо передбачено низкою законів України, зокрема Законом України “Про інформацію”.

“Перебування в районі масових акцій, громадських заворушень – законне право журналіста, і не є порушенням громадського порядку”, - наголосив юрист.

Таким чином, констатує він, у випадку застосування сльозогінного газу проти журналіста Єфрема Лукацького мало місце порушення порядку використання спеціальних засобів та перешкоджання законній діяльності журналіста. Зазначені дії є протиправними діями.

Також Сафаров зазначив, що, відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України “Про національну поліцію”, поліцейським за будь-яких обставин заборонено сприяти, здійснювати, підбурювати або терпимо ставитися до будь-яких форм катування, жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання.

Як зазначає видання, речниця Дарницького райуправління поліції Інна Гамалій, до якої редакція звернулася за коментарем, переадресувала їх до управління патрульної поліції в місті Києві, прес-служба якого своєю чергою поінформувала, що офіційне повідомлення з цього приводу готується.   

Як повідомляв ІМІ, 28 липня у Києві фотографу Associated Press Єфрему Лукацькому поліцейський розпилив в очі з газового балончика, коли він знімав сутички протестувальників з поліцією в еко-парку Осокорки.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!