Politico: Китай заповнює прогалини у фінансуванні на тлі призупинення USAID
![](/upload/media/2021/11/01/617fd61126a8b-12.jpg)
Китай оперативно вживає заходів, щоб заповнити прогалини у фінансуванні, які виникли внаслідок рішення президента США Дональда Трампа заморозити діяльність USAID у світі – від Індійсько-Тихоокеанського регіону до Південної Америки, повідомляє Politico.
Так, за даними Annapurna Express, китайські посадовці сигналізували уряду Непалу готовність Пекіна замінити USAID власним фінансуванням. Посадовці на островах Кука – стратегічно важливому архіпелагу в Тихому океані – очікують, що припинення роботи USAID у регіоні створить вікно можливостей для Китаю. У Колумбії недержавні організації, які отримували фінансування від USAID, заявляють, що китайський уряд зацікавлений у виділенні власних коштів, щоб заповнити прогалину.
Деякі аналітики обабіч політичного спектра застерігають, що розформування USAID може мати довгострокові наслідки для глобальної конкуренції США з Китаєм.
“Китай уже звʼязується з партнерами. Вони заповнять порожнини в місцях на кшталт Камбоджі й Непалу, і це лише місця, про які ми знаємо”, – каже Франциско Бенкосме, очільник відділу політики USAID щодо Китаю за часів правління адміністрації Байдена.
Республіканець Майкл Соболік, дослідник Китаю в Гудзонському інституті й колишній помічник сенатора Теда Круза, заявляє, що USAID давало країнам, що розвиваються й шукають зовнішніх інвесторів в інфраструктуру й телекомунікації, альтернативу Китаю. USAID також підтримувало медіа в Африці, Південно-Східній Азії та інших місцевостях, де зростає вплив контрольованих китайським урядом видань на кшталт Сіньхуа, зазначає він.
“Авжеж, USAID займалося певними дуже сумнівними речами, які варто переглянути. Але не треба виплескувати з ночов воду разом з немовлям. Пекін сподівається, що ми саме це й зробимо”, – каже Соболік.
Згідно з тристорінковим документом, який отримало Politico, демократи з Комітету зі справ Китаю при Палаті представників на чолі з Раджею Крішнамурті розробили нову стратегію, покликану донести до адміністрації Трампа, що розформування USAID стане перемогою для Пекіна.
“В часи, коли Комуністична партія Китаю агресивно інвестує гроші за кордон, переспрямовує логістичні маршрути й завойовує прихильність авторитарних режимів шляхом корупції, Сполучені Штати мають розбудовувати роботу USAID, а не гальмувати її”, – йдеться в документі.
Втім, республіканська частина комітету не стає на захист USAID. На звернення Politico по коментар комітет відповів загальною заявою про свою “повну віру в здатність держсекретаря Рубіо ефективно працювати з проблемами прав людини й розвитку”.
Як повідомляв ІМІ, 9 лютого радник президента США Дональда Трампа з питань національної безпеки Майк Волц заявив, що не вважає, що відмова від закордонної гуманітарної допомоги призведе до втрати США позицій на світовій арені, які натомість займуть Китай і Росія.
Що передувало
20 січня президент США Дональд Трамп зупинив на 90 днів фінансування всіх проєктів Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) для проведення перевірок, щоб визначити, чи відповідають вони його політичним цілям. В Україні USAID підтримувало сотні різноманітних медійних проєктів.
28 січня Медіарух закликав громадян і бізнес підтримати незалежну журналістику.
3 лютого 2025 року Ілон Маск заявив, що президент Дональд Трамп “погодився” закрити USAID. Адміністрація Трампа планує скоротити штат USAID з 10 тисяч співробітників у всьому світі до менш ніж 300 осіб.
3 лютого фонди російських бізнесменів Боріса Зіміна та Міхаіла Ходорковского оголосили у своїх телеграм-каналах про програму підтримки для російськомовних проєктів в Україні, які тимчасово опинилися без фінансування на тлі заморожування США програм іноземної допомоги. Йдеться про російськомовні медійні, правозахисні та аналітичні проєкти, а також гуманітарні проєкти, що працюють в Україні.
Марія Ігнатьєва, Катерина Дячук
Help us be even more cool!