Опитування: 41% компаній у світі планують скоротити чисельність персоналу до 2030 року через ШІ
41% роботодавців мають намір скоротити кількість працівників через автоматизацію певних завдань завдяки штучному інтелекту (ШІ), за даними опитування Всесвітнього економічного форуму, повідомляє CNN.
Серед сотень опитаних компаній по всьому світу 77% також заявили, що планують перенавчати й підвищувати кваліфікацію своїх працівників у період з 2025 по 2030 роки, щоб вони могли ефективніше працювати пліч-о-пліч із ШІ. Проте, на відміну від 2023 року, в цьогорічному звіті не йдеться про “чисто позитивний вплив” більшості технологій, включно зі ШІ, на кількість робочих місць.
"Прогрес у галузях ШІ й відновлюваної енергетики змінює ринок праці, сприяючи зростанню попиту на численні технічні чи спеціалізовані посади й водночас знижуючи попит на інші, на кшталт графічних дизайнерів", – йдеться у пресрелізі Всесвітнього економічного форуму, випущеному напередодні щорічної зустрічі Форуму в Давосі.
У своєму загальному звіті виконавча директорка форуму Саадія Західі наголосила на ролі генеративного ШІ у трансформації галузей і завдань у всіх секторах – ці системи можуть створювати оригінальні тексти, зображення й інший контент за запитом користувачів.
Як зазначається у звіті, працівники поштових відділень, виконавчі секретарі й співробітники, відповідальні за нарахування зарплат, опинилися серед професій, які, за очікуваннями роботодавців, у найближчі роки зазнають найшвидших скорочень через поширення ШІ або інші тенденції.
"Наявність графічних дизайнерів і юридичних секретарів у переліку професій, які найшвидше зникають, вперше прогнозованих у цьогорічному Звіті про майбутнє робочих місць, може свідчити про зростання вміння генеративного ШІ виконувати роботу, що вимагає знань", – зазначено у звіті.
Близько 70% компаній планують наймати нових працівників із навичками розробки ШІ-програм і розширень, а 62% мають намір залучити більше людей із навичками ефективної взаємодії з ШІ, згідно з останнім опитуванням, проведеним минулого року.
Звіт також наголошує оптимістичний аспект ситуації: основний вплив технологій на кшталт генеративного ШІ на робочі місця ймовірно полягатиме у "підсиленні" людських навичок завдяки "співпраці людини й машини", а не в повній заміні, "особливо враховуючи, що навички, повʼязані з людським спілкуванням, залишаються важливими".
Втім, багато працівників уже втратили роботу через ШІ. Упродовж останніх років деякі технологічні компанії, зокрема Dropbox і Duolingo, посилалися на ШІ як на причину звільнень.
Як повідомляв ІМІ, у листопаді 2024 року компанія OpenAI спільно з некомерційним партнером Common Sense Media запустила безкоштовний навчальний курс для вчителів. Його мета – пояснення принципів роботи штучного інтелекту й створення запитів (prompt engineering).
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!