ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Одеський журналіст через суд зобов’язав ОВА надати інформацію із системи "Шлях"

Система "Шлях". Колаж Інтент

П’ятий апеляційний адміністративний суд частково задовольнив скаргу головного редактора видання “Інтент” Валерія Болгана та зобов'язав Одеську обласну військову (державну) адміністрацію повторно розглянути запит журналіста про надання копії рішень про дозвіл на виїзд за межі України водіїв через систему “Шлях”.

Відповідну постанову суд ухвалив 16 лютого, повідомляє “Інтент”.

У своєму позові Валерій Болган просив суд визнати протиправною відмову ОВА надати інформацію на запит про надання публічної інформації від 16 серпня 2023 року та зобов'язати адміністрацію надати інформацію в письмовому вигляді.

Суд визнав відмову ОВА в наданні цієї інформації незаконною, але не став наполягати на наданні деталей, які вимагав журналіст, залишивши відповідь на запит на розсуд адміністрації. 

Апеляційний суд урахував те, що він не є розпорядником публічної інформації, яку запитує Валерій Болган, а тому не може визначати обсяг інформації, що надаватиметься ОВА.

Як повідомив Валерій Болган представнику ІМІ в Одеській області, це рішення – результат, який мав бути ще рік тому. 

“Приховування інформації за нібито безпековими виправданнями стало дуже дурною й брудною справою. Тут же ми маємо факт приховування від суспільства не просто суспільно значущої інформації, а можливого використання важливого інструменту в особистих цілях. На жаль, через відмову ОВА цю інформацію ми отримаємо лише зараз, тому доведеться відправляти ще один запит, уже за весь 2023 рік. Тож чекаємо на ці документи в повному обсязі й закликаємо владу не ховатися за уявними формулюваннями”, – розповів Валерій Болган. 

Видання зазначає, що журналіст звернувся спочатку до Одеського окружного адміністративного суду, але той відмовився задовольняти вимоги Болгана. Судді суду першої інстанції вирішили, що запитувана позивачем інформація не належить до публічної, а є конфіденційною інформацією про особу (персональними даними). І, отже, на вказані правовідносини не поширюється дія Закону України “Про доступ до публічної інформації” та запитувана інформація не належить до такої, яка є предметом суспільного інтересу.

Проте апеляційний суд з цим не погодився та вважає, що спір у цій справі стосується відмови в наданні запитувачу інформації щодо фізичних осіб, яким в умовах воєнного стану був наданий дозвіл на перетин державного кордону України та які не повернулись, а також щодо юридичних осіб, які ініціювали отримання такого дозволу. 

Судді апеляційного суду зазначили, що якби поряд із запитуваними даними, тобто ПІБ водіїв, журналіст вимагав би іншу інформацію, то тоді це було б розголошенням персональних даних, але Валерій Болган цього не вимагав. Також судді погодилися, що інформація, яка зацікавила журналіста, має значний суспільний інтерес, є необхідною для реалізації особою її функції сприяння публічній дискусії із суспільно важливих питань і журналіст запитував інформацію в цілях задоволення суспільного інтересу.

Крім того, пише видання, у вересні 2023 року голова Одеської обласної державної (військової) адміністрації Олег Кіпер повідомив, що планує надати громадськості інформацію щодо переліку водіїв, які скористалися системою “Шлях”.

Liked the article?
Help us be even more cool!