ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Новий президент Грузії підписав закони, що забороняють на протестах маски, піротехніку та лазери

Міхеїл Кавелашвілі. Фото – AP / ekhokavkazа

Новий президент Грузії Міхеїл Кавелашвілі, легітимність якого не визнає грузинська опозиція, підписав затверджені грузинським парламентом 13 грудня закони, повідомляє проєкт Радіо Свобода “Эхо Кавказа”.

Йдеться про ініціативи, які правозахисники характеризують як “репресивні”, “обмежувальні”, “каральні” та “недемократичні”. П'ята президентка країни Саломе Зурабішвілі, яка не визнає легітимності парламенту, їх не підписала і не наклала на них вето.

Документи Кавелашвілі підписав 29 грудня, у день своєї інавгурації. Увечері вони вже були опубліковані на сайті “Законодавчого вісника Грузії”.

Відповідно до підписаних законів, із 30 грудня 2024 року в Грузії:

  • забороняється використання піротехнічної продукції та лазерів під час зборів та маніфестацій – штраф 2 тисячі ларі;
  • забороняється “закриття обличчя маскою або будь-яким іншим засобом” – штраф 2 тисячі ларі;
  • організоване перекриття доріг або участь у групових пересуваннях, коли проїжджа частина повністю блокується, – штраф 1 тисяча ларі та позбавлення прав водія на один рік;
  • несанкціоноване розміщення протестних трафаретів / написів / плакатів, що псують зовнішній вигляд міста, штраф 1 тисяча ларі замість раніше чинних 50 ларі; повторне порушення – 2 тисячі й 3 тисячі ларі відповідно;
  • незаконне носіння форми, “встановленої в системі МВС”, або “атрибутики, схожої на неї”, – штраф 2 тисячі ларі;
  • у разі перекриття дороги, якщо поліція визнає, що для цього було не досить демонстрантів, штраф за участь збільшено з 500 до 5 тисяч ларі, а за “організацію” – з 5 тисяч до 15 тисяч ларі.

Також закони передбачають:

  • поправки до закону “Про поліцію”, що спрощують процес працевлаштування для певних категорій співробітників МВС;
  • зміни до закону “Про державну охорону”, внаслідок яких Саломе Зурабішвілі більше не буде забезпечена державною охороною;
  • зміни у виборчому кодексі, що збільшують частку мажоритарного елемента в муніципалітетах;
  • зміни в законі “Про державну службу”, які, на думку правозахисників, полегшують звільнення співробітників за політичними мотивами.

Як повідомляв ІМІ, у Грузії тривають акції протесту від 28 листопада 2024 року, коли прем'єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе заявив, що Грузія відмовляється від переговорів про вступ до Євросоюзу як мінімум до кінця 2028 року і планує відмовитися від бюджетних грантів з боку ЄС. 

У відповідь президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила про “закінчення конституційного перевороту та рух від Європи в бік Росії”. 

Перед рішенням уряду про зупинення євроінтеграції Європарламент затвердив резолюцію, яка не визнає результатів парламентських виборів у Грузії. У документі йдеться, що вибори, які відбулися, не відповідали міжнародним стандартам і зобов'язанням Тбілісі з організації вільного і чесного голосування.

Liked the article?
Help us be even more cool!