ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

На сайті Ради оприлюднили запропоновані Порошенком зміни про декларування активістами

11.07.2017, 11:56

10 липня у Верховній Раді було зареєстровано тексти двох законопроектів Президента України про внесення змін до деяких законодавчих актів та до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги. Увечері тексти документів було оприлюднено на сайті парламенту, повідомляє "Детектор медіа".

Законопроект №6674 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги” з-поміж іншого скасовує обов’язкове електронне декларування антикорупційних громадських активістів і натомість запроваджує обов’язкове оприлюднення громадськими організаціями інформації про їх фінансування.

Стосовно громадських організацій та активістів законопроект пропонує такі новели:

1. Скасувати обов'язок подавати декларації громадськими активістами, фізичними особами, які отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні антикорупційних програм (проектів) технічної або іншої (безповоротної) допомоги, контрагентами антикорупційних громадських об’єднань, які виконують роботи чи надають послуги в рамках реалізації антикорупційної політики, керівниками чи членами вищих органів управління антикорупційних ГО та інших непідприємницьких товариств.

2. Запровадити обов'язок громадських об'єднань, загальний річний дохід яких перевищує 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, оприлюднювати щороку (до 1 квітня) на власному веб-сайті (за наявності) та подавати для оприлюднення на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби річний фінансовий звіт про діяльність.

Форму та порядок оприлюднення інформації має затвердити Кабінет Міністрів України. Річний фінансовий звіт про діяльність має містити інформацію про:

  • персональний склад керівних органів громадського об'єднання;

  • кількість членів громадського об'єднання, встановлену суму внесків на звітний рік та їх фактичне надходження на рахунок громадського об'єднання;

  • загальну суму отриманих громадським об'єднанням доходів від фізичних осіб, підприємств, установ та організацій, у тому числі в рамках реалізації в Україні програм (проектів) міжнародної технічної або іншої допомоги, та перелік суб'єктів, від яких за рік отримано доходів на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня звітного року;

  • кількість працівників громадського об'єднання, які працюють на постійній основі і за сумісництвом, загальну суму витрат на оплату їх праці та перелік десяти працівників громадського об'єднання, яким у звітному році виплачено найбільші суми заробітної плати;

  • загальну суму видатків громадського об'єднання, здійснених на користь інших фізичних осіб (у тому числі фізичних осіб – суб'єктів підприємницької діяльності), юридичних осіб, перелік таких фізичних та юридичних осіб і сум видатків на їх користь, якщо річний обсяг видатків на користь однієї такої фізичної, юридичної особи перевищує 50 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня звітного року;

  • участь керівників громадського об'єднання у керівних органах інших громадських об'єднань, а так само участь таких осіб у інших юридичних особах приватного права.

Законопроект №6675 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об'єднань та використання міжнародної технічної допомоги” теж запроваджує обов’язкову публічну фінансову звітність громадських об’єднань, а також фізичних осіб – підприємців, які отримують кошти донорів.

Законопроект пропонує такі новели:

1. Запровадити обов'язок громадських об'єднань, загальний річний дохід яких перевищує 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, оприлюднювати щороку (до 1 квітня) на власному веб-сайті (за наявності) та подавати для оприлюднення на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби річний фінансовий звіт про діяльність. Вимоги до звіту аналогічні до перерахованих вище, які містяться в законопроекті № 6674.

2. За невиконання вимог щодо подання та оприлюднення звітності запровадити відповідальність у вигляді виключення громадського об'єднання контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та віднесення до категорії платників податку на прибуток.

3. Запровадити прозорість і публічність для фізичних осіб підприємців, які отримали дохід або донорів міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України. Такі ФОПи зобов’язані в окремому додатку до податкової декларації відображати обсяг такого доходу із зазначенням донорів, від яких отримано дохід, та суми виплат за рахунок такого доходу третім особам із зазначенням переліку третіх осіб, разовий обсяг виплат яких перевищує 3 прожиткових мінімуми, і сум витрат на їх користь. Цей додаток до декларації має оприлюднюватися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби.

4. За неподання такого додатку до податкової декларації або подання в ньому недостовірної інформації передбачається неможливість спрощеної системи оподаткування для таких ФОПів (віднесення їх до першої – третьої груп платників єдиного податку) та перехід їх на сплату інших податків і зборів.

В аргументації до законопроектів зазначено, що вони спрямовані на запровадження прозорої звітності громадських організацій.

“В Україні встановлено, що громадські організації, як правило, отримують статус неприбуткових організацій, а їх діяльність – не оподатковується. Очевидним є право держави та громадянського суспільства знати інформацію про джерела та використання коштів громадськими організаціями, що звільнені від оподаткування. Якщо ж громадські організації не бажають розкривати зазначену інформацію, вони можуть перейти на загальну систему оподаткування та отримувати статус підприємства, створеного для отримання прибутку”, - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту №6674.

11 липня Верховна Рада на своєму пленарному засіданні не включила обох законопроектів до порядку денного поточної сесії Верховної Ради – для цього не вистачило голосів у залі.

Як пише видання, ще до реєстрації законопроекту Адміністрація Президента України врахувала деякі зауваження, висловлені представниками антикорупційних громадських організацій під час презентації законопроекту 7 липня. Якщо порівняти тексти документів з порівняльною таблицею глави Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, можна побачити, що:

- запроваджено публічне звітування всіма громадськими об'єднаннями, які отримують надходження, більші за певний поріг, замість виключно громадських об'єднань, які отримують фінансову підтримку з коштів державного й місцевих бюджетів та міжнародної технічної допомоги;

- запроваджено публічний додаток до декларацій  ФОПів, які отримали дохід виключно від донорів міжнародної технічної допомоги, а не ФОПів, які отримали дохід від реципієнтів, або бенефіціарів, або донорів міжнародної технічної допомоги.

Нагадаємо, 8 липня прес-служба глави держави повідомила, що Президент України Петро Порошенко подав на розгляд Верховної Ради України проекти законів про внесення змін до деяких законодавчих актів та до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги.

Заступник глави Адміністрації Президента Дмитро Шимків повідомив, що законопроектами запропонована прозорість громадських організацій і тих фізичних осіб – підприємців, хто отримує напряму кошти донорів міжнародну технічну допомогу. Він також підкреслив, що публічну звітність подаватимуть всі громадські організації без огляду на спеціалізацію та джерела доходів. Однак звіти стосуватимуться виключно діяльності організацій і не будуть містити інформації стосовно власності чи будь-якого майна цих організацій або їх посадових осіб. Дмитро Шимків наголосив, що законодавча ініціатива передбачає скасування зобов’язання фізичних осіб представників громадських організацій подавати звітність у рамках е-декларування, як передбачено законом «Про запобігання корупції».

Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що законопроекти подано в неприйнятній редакції, оскільки «запропоновані норми запроваджують додаткову форму податкового звітування для ГО і дають фіскалам повний ручний контроль за діяльністю неприбуткових організацій».

Виконавчий директор громадської організації «Transparency International Україна» Ярослав Юрчишин зауважив, що запропоновані Президентом законопроекти потребують доопрацювання з боку громадськості та експертів.

Норми законопроекту розкритикувала голова ГО «Детектор медіа» Наталія Лигачова: на її думку, однакова прозорість мають вимагатися від усіх неприбуткових організацій, у тому числі створених бізнесом, а також усіх ФОПів, а не лише до тих, які працюють з донорами.

Як повідомляв ІМІ, 30 березня в Україні набув чинності закон про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, згідно з яким члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації.

27 березня Президент України Петро Порошенко підписав закон про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”, згідно з яким члени антикорупційних громадських організацій зобов'язані подавати електронні декларації.

27 березня Президент Петро Порошенко повідомив представникам громадських організацій, з якими провів зустріч, що планує підписати закон про внесення змін до е-декларування, але хоче створити робочу групу, яка перегляне суперечливі правки до нього.

Закон розкритикували низка країн (зокрема, Канада, США, ЄС) та неурядових організацій Freedom House, міжнародний фонд “Відродження”, Human Rights Watch, Реанімаційний Пакет Реформ, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Інституту масової інформації.

Міжнародний фонд “Відродження” повідомив про скоординовану інформаційну кампанію проти громадських експертів, що працюють у сфері антикорупційної політики, насамперед – керівників ГО “Центр протидії корупції”. Фонд вимагає від влади зупинити порушення прав людини та поважати приватне і сімейне життя.

Liked the article?
Help us be even more cool!