ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Медіачек: висновок щодо матеріалу із сайту "Радіо Трек"

08.05.2020, 14:01
Фото – Радіо Трек
Фото – Радіо Трек

У межах спільного механізму громадських організацій "Детектор медіа" та "Інститут масової інформації" для розгляду скарг на ЗМІ "Медіачек" було подано скаргу щодо матеріалу з сайту "Радіо Трек" під назвою "Соня Кошкіна та ВРУ, можливо, вже заражені коронавірусом (6 ФОТО)".

Нагадаємо, "Детектор медіа" та Інститут масової інформації запустили механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах організацій розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У разі якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР). 

Публікуємо повний текст висновку:

Висновок №52 щодо матеріалу із сайту "Радіо Трек" під назвою "Соня Кошкіна та ВРУ, можливо, вже заражені коронавірусом (6 ФОТО)"

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

  1. 10 березня 2020 року до Ініціативи "Медіачек" звернулася громадянка зі скаргою на цей матеріал, мотивуючи її непідтвердженістю наведених у ньому даних та вживанням образливих висловів.
  2. Матеріал оприлюднено на сайті рівненської радіостанції "Радіо Трек" 7 березня 2020 року, автором зазначений Костя Культреґер (вочевидь, це псевдонім).
  3. Матеріал повідомляє про можливе зараження COVID-19 народних депутатів та інших людей, які з ними контактували.

ІІ. Cтандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

  • "Журналіст має з повагою ставитися до приватного життя людини. При цьому не виключається його право на журналістське розслідування, пов'язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом є вищою, ніж приватні інтереси особи" (п. 3).
  • "Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста. Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, пресслужб та інших джерел" (п. 6).
  • "…Необхідно утримуватися від натяків або коментарів, що стосуються фізичних недоліків чи хвороб людини, уникати вживання образливих висловів, ненормативної лексики..." (п. 15).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

1. Тема коронавірусної хвороби стала зараз головною чи не для більшості медіа, проте її висвітленням не можна зловживати.

2. Ініціатива не може визначити жанр цього матеріалу. За формальними ознаками текст, витриманий у саркастичному тоні, є суб’єктивним і близьким до блогового допису чи колонки. Автор дає оцінки людям та їхнім діям, не аргументуючи своїх слів, та робить безпідставні припущення. Однак формат публікації не містить жодних указівок на те, що цей матеріал – блоговий допис або колонка, зокрема рубрик, передмов або постскриптумів, які б маркували текст як особисту думку. Тож читачі можуть сприйняти цей матеріал як інформаційний, а твердження, наведені в ньому, – як факти.

3. Недостовірність (джерела інформації). Матеріал містить гіперпосилання та скрін-копії дописів у соцмережах. Але не всі гіперпосилання є якісними: посилання на дописи Соні Кошкіної в соціальних мережах ведуть до її сторінок, а не до конкретних дописів на них, тобто читачам доведеться вираховувати, про який конкретний допис ідеться в цьому матеріалі (якщо він не був видалений чи змінений). Сторінка Соні Кошкіної в мережі "Фейсбук" є верифікованою (як і в Андрія Богдана). Втім, джерелом значної частини інформації для матеріалу, ймовірно, є нардеп Олег Волошин. Водночас ніщо в розглядуваному матеріалі не вказує на те, що журналісти зверталися безпосередньо до нього по коментарі. Використання інших джерел практично не помітне в матеріалі, за винятком допису Андрія Богдана.

На початку матеріалу зазначено: "Як відомо, Німеччина та Британія вже офіційно повідомили своїх громадян, що 70–80% населення цих країн перехворіє на коронавірус.

Щоправда, одночасно зазначається: для більшості (80%) це захворювання пройде непомітно у вигляді застуди чи легкого грипу".

Справді, на початку березня були повідомлення про прогнози масового зараження. Але цей матеріал не посилається на них, позбавляючи читачів контексту повідомлення, як і принаймні посилання на того, хто й коли поширював у Європі таку інформацію офіційними каналами. Крім того, з плином часу прогнози щодо зараження могли змінитися, що треба враховувати під час пошуку подібних офіційних повідомлень.

Також є питання до точності подання інформації, адже перебіг захворювання грипом, навіть у легкій формі, важко назвати непомітним. Посилання на першоджерело інформації могло б допомогти читачам прояснити суть написаного, але таке посилання в матеріалі відсутнє.

З матеріалу не зрозуміло, на якій підставі журналіст робить висновок про можливий контакт Соні Кошкіної з нардепом Олегом Волошиним, як і загалом про потенційний ризик її зараження. Жодних свідчень, що журналістка була на засіданні Верховної Ради за участю Волошина, немає. Зрештою сам Волошин заперечив, що інфікований.

Отже, порушено професійний журналістський стандарт посилання на джерела інформації.

4. Неповнота. Невказування або недостатнє вказування джерел інформації автоматично є порушенням і професійного журналістського стандарту повноти подання інформації.

5. Образливі вислови. Хоча матеріал побудовано значною мірою на дописах Соні Кошкіної в соцмережах, журналісти приділили значну увагу, власне, її особі поряд із темою можливого зараження коронавірусом у парламенті. Про неї пишуть: "Однак Соні Кошкіній, як виглядає, геть не до жартів, хоча вона дівчина ще достатньо молода і дебела. У соцмережах Кошкіна панічним голосом повідомляє досить цікаві речі".

Підписи практично до всіх фото в матеріалі, на яких Соня Кошкіна зображена поряд зі ще кимсь, акцентують увагу на її зрості. Виглядає так, ніби автор матеріалу прагне дошкулити Соні Кошкіній, акцентуючи увагу на її зовнішності й при цьому використавши оприлюднену нею ж у соцмережах інформацію для створення власного журналістського матеріалу. Така увага до Соні Кошкіної не слугує інтересам читачів. Ініціатива не оцінює коректності висловлювань на адресу журналістки та наявності в них мови ворожнечі, сексизму, дискримінації тощо, оскільки це не є предметом скарги.

Ініціатива "Медіачек" констатує, що редакція "Радіо Трек" у матеріалі "Соня Кошкіна та ВРУ, можливо, вже заражені коронавірусом (6 ФОТО)"  на своєму сайті порушила професійні журналістські стандарти достовірності й повноти подання інформації та неприпустимості вживання образливих висловів (п.п. 6 і 15 Кодексу етики українського журналіста).

7 травня 2020 року

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!