ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Медіачек: висновок щодо матеріалу газети "Галичина"

03.09.2019, 12:37
Фото – скриншот з galychyna.if.ua

У межах спільного механізму громадських організацій “Детектор медіа” та “Інститут масової інформації” для розгляду скарг на ЗМІ “Медіачек” було подано скаргу щодо матеріалу газети "Галичина" під назвою "На Івано-Франківщині планують закупити обладнання для шкіл у компанії з російським власником" від 3 липня.

Нагадаємо, “Детектор медіа” та Інститут масової інформації запустили механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах організацій розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У разі якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Публікуємо повний текст висновку:

Висновок №20 щодо матеріалу газети "Галичина" під назвою "На Івано-Франківщині планують закупити обладнання для шкіл у компанії з російським власником"

І. Дані щодо скарги та оскаржених матеріалів

 1. 22 липня 2019 р. до ініціативи "МедіаЧек" надійшла скарга від представниці ТзОВ "НВП "Енглер" щодо матеріалу газети "Галичина" під назвою "На Івано-Франківщині планують закупити обладнання для шкіл у компанії з російським власником", датованого 03.07.19. Скарга мотивована недостовірністю й маніпулятивністю інформації в матеріалі.
 2. Автор матеріалу не зазначений. Посилання на матеріал тут.
 3. Зміст оскарженого матеріалу. Матеріал нібито стосується закупівлі комп’ютерного обладнання в рамках проєкту "Нова українська школа" Департаментом освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА. Повідомляється, що 26.06 ц.р. відбувся тендер, переможцем якого стало ТзОВ "НВП “Енглер". Після подання ін. інформації щодо тендеру повідомляється, що в даного підприємства кінцевими бенефіціарними власниками є киянин  Гречишкін Ю. В. та "громадянин Росії Каліткін Михайло Юрійович". І наводиться скан частини сторінки з даними про підприємство з Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громформувань, який свідчить про російське громадянство останнього. Далі зазначається: "ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Енглер" фігурує в численних судових розглядах, переважно по кримінальних провадженнях", наводиться скан частини тексту судового рішення Шевченківському районному суді м. Києва від 05.10.18 з питання надання тимчасового доступу до речей і документів (всі рішення – з Держреєтру судових рішень); скан частини тексту судового рішення, ймовірно, Голосіївського районного суду м. Києва, а також скан частини судового рішення Печерського районного суду м. Києва, в якому виділено абзац тексту мотивувальної частини рішення, згідно з якою, за даними досудового розслідування, "при виконанні умов договорів службові особи ТОВ "НВП "ЕНГЛЕР", вступивши у змову зі службовими особами держпідприємств, умисно вносять недостовірні дані до фінансово-кошторисної документації та актів виконаних робіт в частині завищення об'ємів та відповідно вартості робіт та послуг, завдяки чому привласнюють бюджетні кошти в особливо великих розмірах". Позиції ТзОВ "НВП “Енглер” чи представника Івано-Франківської ОДА в розглядуваному матеріалі не наведено.

 

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють дану сферу суспільних відносин

 1. Кодекс етики українського журналіста:
 • "Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста…" (п. 6);
 • "Інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією" (п. 7);
 • "Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення..." (п. 9);
 • "Точки зору опонентів, в тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів" (п. 10).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

 1. Тема російського бізнесу в Україні активно дискутується з часу початку війни, питання володіння громадянами / вихідцями з РФ вітчизняними компаніями є суспільно важливим, оскільки стосується національної безпеки та опосередковано, зважаючи на військовий конфлікт, також і  особистої безпеки громадян України, гарантом якої є держава Україна.
 2. В той же час ініціатива у своїх попередніх висновках уже неодноразово наголошувала на важливості дотримання професійного стандарту збалансованості подання інформації, наведення всіх вагомих точок зору з дискутованого питання.
 3. Суспільна важливість. Інформація про російське громадянство чи колишнє російське громадянство одного з власників фірми, що веде бізнес в Україні, зокрема виграючи тендери щодо закупівель товарів за бюджетні кошти, становить суспільний інтерес з огляду на теперішній характер російсько-українських відносин. Тобто ЗМІ могло висвітлити таке питання у своєму матеріалі. Наявність російського громадянства в пана Каліткіна в минулому не заперечувалася в скарзі представника ТзОВ "НВП "Енглер". Чи приділяти увагу даному конкретному випадку, в якому обсязі та в якій формі це робити, – це питання, які належать до розсуду редакції ЗМІ та журналіста.
 4. Незбалансованість. Разом із тим у випадку висвітлення ЗМІ такої інформації необхідно дотримуватися вимог збалансованого її подання. В розглядуваному матеріалі газети "Галичина" не наведено позиції ТзОВ "НВП "Енглер" чи представника Івано-Франківської ОДА, як і не зазначено, чи зверталися до когось із них за її отриманням. Те ж саме стосується незбалансованого подання інформації щодо кримінальних проваджень, у матеріалах яких згадується ТзОВ "НВП "Енглер".

Як уже неодноразово зазначала ініціатива, порушення балансу подання інформації являє собою також і порушення професійного стандарту повноти її подання.

У Висновку №5 ініціатива зазначала, що аудиторія "має отримати якомога більш повну інформацію, зокрема почути позицію того, проти кого висуваються звинувачення в матеріалі", а також: "цілком можливо, що фігурант розслідування відмовився б щось коментувати, але звернення по коментарі було необхідним, зважаючи на право аудиторії медіа мати максимум інформації з цього питання. Потенційна відмова від коментарів з боку фігуранта – це також прояв його позиції, й аудиторія має право про неї дізнатися, якщо вона матиме місце".

Таким чином, у розглядуваному матеріалі має місце порушення професійного стандарту збалансованого подання інформації.

 1. Упередженість і неповнота подання інформації. У розглядуваному матеріалі повідомляється, що працівники ТзОВ "НВП "Енглер" фігурують у матеріалах кримінальних проваджень фактично як співучасники ймовірних правопорушень у фінансовій сфері, провадження щодо яких тривають (вжито звороти "слухається кримінальне провадження" і т.п.). Тобто відповідні працівники не подаються в розглядуваному матеріалі як такі, що вже визнані винуватими, але контекст даних проваджень не наводиться, коментарів правоохоронців, які ведуть слідство, не подається. Як і не уточнюється, чи вбачають журналісти якісь можливі зловживання в конкретній держзакупівлі, яка стала інформаційним приводом для виходу матеріалу.

Як уже зазначалося вище, порушення професійного стандарту повноти подання інформації виникає уже із самого факту незбалансованості матеріалу. Але також в розглядуваному матеріалі не наводиться інформації щодо того, що взагалі відомо про ТзОВ "НВП "Енглер" (це, напр., можна з’ясувати з доп. пошуку через гугл чи доступні в інтернеті бази даних щодо суб’єктів підприємницької діяльності). Виглядає так, що для розглядуваного матеріалу було підібрано суто негативну інформацію про фігуранта або таку, яка негативно сприйматиметься аудиторією відповідної газети.

 1. Точність і достовірність подання інформації. За даними Єдиного держреєстру юросіб, фізосіб-підприємців та громформувань, пан Каліткін уже не фігурує в ньому як громадянин РФ (як наведено в матеріалі). Сам реєстр також не містить інформації про те, коли в ньому відбулася зміна даних про його громадянство. Зважаючи на те, що така зміна могла мати місце вже й після виходу розглядуваного матеріалу, зокрема і з затримкою з незалежних від ТзОВ "НВП "Енглер" та відповідного журналіста причин, наразі немає підстав стверджувати про наявність порушення з боку редакції стандартів точності й достовірності подання інформації.

З урахуванням вищенаведеного констатуємо, що редакцією газети "Галичина" в матеріалі "На Івано-Франківщині планують закупити обладнання для шкіл у компанії з російським власником" від 3 липня ц.р. було порушено вимоги п.п. 6, 9 і 10 Кодексу етики українського журналіста.  

3 вересня 2019 р.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!