ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Медіачек: "Вести" наплутали зі статистикою хворих на COVID-19 у Росії та Іспанії

10.07.2020, 15:30
Фото – corona24.news
Фото – corona24.news

У межах спільного механізму громадських організацій "Детектор медіа" та "Інститут масової інформації" для розгляду скарг на ЗМІ "Медіачек" було подано скаргу щодо матеріалу інтернет-видання "Вести" під назвою "Россия стала второй в мире по числу зараженных Covid-19".

Нагадаємо, "Детектор медіа" та Інститут масової інформації запустили механізм скарг на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. На сайтах організацій розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У разі якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Публікуємо повний текст висновку:

Висновок №66 щодо матеріалу інтернет-видання "Вести" під назвою "Россия стала второй в мире по числу зараженных Covid-19"

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

  1. 13 травня 2020 року до Ініціативи "Медіачек" надійшла скарга від громадянина на цей матеріал. За словами скаржника, інформація в матеріалі не відповідає дійсності: на той час насправді нібито другою за кількістю інфікованих коронавірусом країною була Іспанія.
  2. Матеріал було опубліковано 12 травня 2020 року, авторка – Євгенія Степко.
  3. Матеріал розповідає про те, що за останню добу Росія вийшла на друге місце за кількістю інфікованих коронавірусом (232,2 тисячі) після США. Наводяться статистичні дані, зокрема інфографіка у вигляді мапи світу, на якій зазначено кількість інфікованих у різних країнах. Водночас щодо Іспанії зазначено кількість "268 143", щодо Росії – "221 537", щодо Великобританії – "223 060". 

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

"…Журналісти та редактори повинні здійснювати кроки для перевірки автентичності усіх повідомлень, відео- та аудіоматеріалів, отриманих від представників загалу, фрілансерів, пресслужб та інших джерел" (п. 6).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

1. Подання статистичних даних належить до нескладних видів роботи журналіста, але проблеми можуть виникнути в разі зміни методики статистичних досліджень або інших змін у роботі першоджерел інформації.

2. Статистика кількості інфікованих в Іспанії суттєво відрізняється на різних ресурсах: навіть зараз, за даними Університету Гопкінса, в Іспанії було понад 250 000 інфікувань, тоді як Волдометр наводить число близько 300 000. Окремі українські ресурси, наприклад "Українська правда", наводячи статистику щодо Іспанії, демонструють явні стрибки статистичних даних (і в бік збільшення, і зменшення) за кінець квітня. Ініціатива не бере на себе повноважень визначати, дані з якого джерела є коректнішими, але журналісти, розповідаючи про певний рейтинг країн за інфікованістю, мали б спиратися на якесь одне з джерел.

3. Дані щодо кількості хворих на коронавірусну хворобу в Іспанії, використані в тексті розглядуваного матеріалу та в інфографіці, очевидно, були отримані з різних джерел. Журналісти виявили недбалість і створили плутанину, подаючи різнобій даних, а не одну їхню версію (чи обидві з належним роз'ясненням). Також дані щодо Росії в інфографіці та в тексті різняться, хоч і не так суттєво. Очевидно, журналісти навіть не помітили, що статистичні дані в тексті матеріалу та в інфографіці до нього різняться.

4. Оскільки йдеться про розбіжності в цифрах, проста перевірка, навіть у процесі вичитки перед публікацією, мала б їх виявити й усунути. Те, що редакція цього не зробила, є свідченням порушення професійного стандарту достовірності подання інформації (в сенсі її перевірки).

Ініціатива "Медіачек" констатує, що редакція інтернет-видання "Вести" в матеріалі "Россия стала второй в мире по числу зараженных Covid-19" порушила пункт 6 Кодексу етики українського журналіста.

10 липня 2020 року

 

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!