ГАРЯЧА ЛІНІЯ050 447 70 63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Подай скаргу

Медіачек: Суспільне в сюжеті про відставку Авакова не забезпечило балансу

08.10.2020, 16:23
Фото – suspilne.media
Фото – suspilne.media

У межах спільного механізму громадських організацій "Детектор медіа" та "Інститут масової інформації" для розгляду скарг на ЗМІ "Медіачек" було подано скаргу щодо новинного сюжету Суспільного мовника про ініціативу щодо відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Нагадаємо, на сайтах організацій "Детектор медіа" та "Інститут масової інформації" розміщено спеціальну форму для подання публічної скарги на неякісні журналістські матеріали, які порушують законодавство та професійні стандарти. Поскаржитися може кожен користувач, анонімні скарги не розглядаються. Цей механізм слугуватиме для оперативного консультування щодо порушень у ЗМІ. У разі якщо подані матеріали свідчать про наявність складної ситуації, організації передають скарги до розгляду в Комісію журналістської етики (КЖЕ) та Незалежну медійну раду (НМР).

Публікуємо повний текст висновку:

Висновок №75 щодо новинного сюжету Суспільного мовника про ініціативу щодо відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова

І. Дані щодо скарги та оскаржуваного матеріалу

  1. 19 червня 2020 року до Ініціативи "Медіачек" надійшла скарга від громадянина на цей матеріал. Скаржник вважає матеріал незбалансованим та, можливо, замовним.
  2. Розглядуваний матеріал випущено в етер Суспільного мовника в новинному випуску о 18-й годині 2 червня 2020 року, ведуча Анна Чередниченко.  
  3. Матеріал присвячений ініціативі парламентської фракції Верховної Ради "Голос" щодо відставки міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

ІІ. Стандарти журналістської етики, які регулюють цю сферу суспільних відносин

Кодекс етики українського журналіста (в редакції 2013 року):

  • "Повага до права громадськості на повну та об’єктивну інформацію про факти та події є найпершим обов’язком журналіста..." (п. 6);
  • "Інформаційні та аналітичні матеріали мають бути чітко відокремлені від реклами відповідною рубрикацією" (п. 7);
  • "Точки зору опонентів, у тому числі тих, хто став об’єктом журналістської критики, мають бути представлені збалансовано. Так само мають бути подані оцінки незалежних експертів" (п. 10).

ІІІ. Оцінка розглядуваного матеріалу

1. Недотримання професійного журналістського стандарту збалансованості матеріалів фіксується Ініціативою чи не найчастіше. Відсутність балансу може бути ознакою як замовності матеріалу, так і недбалості чи низької кваліфікації редакції, тому недотримання стандарту збалансованості необхідно розглядати в сукупності з іншими факторами.

2. Збалансованість. У розглядуваному матеріалі подано лише синхрон нардепа з фракції "Голос" Романа Лозинського. Сюжет не містить позиції самого пана Авакова, телеведуча лише зазначає, що він ніяк не коментував ініціативу щодо його відставки. Але з цих її слів не зрозуміло, чи зверталися журналісти Суспільного до Авакова по коментарі.

Далі ведуча розповідає лише про негативне ставлення Володимира Зеленського до ініціативи щодо відставки. Ані в сюжеті, ані в коментарях ведучої не згадано позиції інших учасників процесу: профільного комітету, який має розглянути ініціативу щодо відставки, фракції "Слуги народу" (вона була згадана Романом Лозинським у синхроні як така, що блокує ініціативу), керівництва парламенту. Не зазначено, чи журналісти зверталися до їхніх представників по такі коментарі, чи їх буде подано в наступних випусках новин. Тож аудиторія не отримала повної картини того, що відбувалось у Верховній Раді у зв’язку з пропозицією відправити Арсена Авакова у відставку. Це порушення професійного стандарту збалансованого подання інформації.

3. Повнота. Ініціатива традиційно розглядає порушення професійного стандарту збалансованості як автоматичне порушення також і стандарту повноти подання інформації.

4. Щодо можливої замовності матеріалу. Ініціатива не вбачає достатніх підстав для констатації замовності розглядуваного матеріалу або упередженої прихильності журналістів до партії "Голос". Ведуча озвучила позицію президента Зеленського, який не підтримує ідею відставки Авакова. Відсутність балансу в цьому випадку схожа на недопрацювання редакції. Ініціатива може змінити цю оцінку, якщо отримає додаткові аргументи на доведення замовності.

Ініціатива "Медіачек" констатує, що ПАТ "Національна суспільна телерадіокомпанія України" в новинному сюжеті від 2 червня 2020 року, який вийшов в етер о 18:00, порушило пункти 6 і 10 Кодексу етики українського журналіста, але не вбачає в сюжеті ознак замовності. Цей висновок може бути переглянутий, якщо Ініціатива отримає додаткові матеріали.

8 жовтня 2020 року

Liked the article?
Help us be even more cool!