ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

КЖЕ зробила заяву щодо висвітлення історії з розбещенням малолітньої дочки священнослужителем

09.06.2023, 10:00

Комісія з журналістської етики 8 червня опублікувала заяву щодо висвітлення історії з розбещенням малолітньої дочки з боку священнослужителя.

Нижче наводимо повний текст заяви КЖЕ:

17 травня 2023 року українські медіа масово перепублікували новину інтернет-видання Zaxid.net "Стало відоме ім’я львівського диякона-педофіла" про священнослужителя, який підозрюється в сексуальному насильстві. Зокрема, матеріали опублікували:

 • інтернет-видання "Твоє місто" під заголовком "Стало відоме ім’я львівського диякона, який розбещував малолітню доньку";
 • інтернет-видання "24 канал" під заголовком "Розповіла, коли виросла: відоме ім’я львівського диякона, який роками розбещував власну доньку";
 • інтернет-видання "Говорить Дрогобиччина" під заголовком "Стало відоме ім’я львівського диякона, який роками розбещував свою малолітню доньку (ФОТО)";
 • інтернет-видання "RIVNE.MEDIA" під заголовком "Служив у монастирі на Рівненщині: стало відомо ім'я львівського диякона, який розбещував доньку";
 • інтернет-видання "Varta1" під заголовком "Перед судом постане львівський диякон, який розбещував власну доньку (ФОТО)";
 • інтернет-видання "Час дій" під заголовком "Служив у Рівненському монастирі: з’явились нові деталі про львівського диякона-педофіла" та інші.

Комісія з журналістської етики засуджує спекуляції такими чутливими темами, як сексуальне насильство над дітьми, а також публікації з надмірною деталізацією злочину задля нарощування рейтингів та клікбейту.

Комісія з журналістської етики звертає увагу на поширення інформації про прізвище підозрюваного, який є батьком постраждалої. Першоджерело, інтернет-видання Zaxid.net, опублікувало прізвище підозрюваного диякона, який, за версією слідства, роками розбещував власну доньку. Така публікація відомостей призвела до можливості ідентифікувати постраждалу дитину, яка на момент висунення підозри стала повнолітньою.

Ця інформація порушує приватне життя та може легко викликати цькування, переслідування та упередження щодо постраждалої особи. А в майбутньому становити серйозну проблему для ментального здоров’я та приватності постраждалої.

Кодекс етики українського журналіста застерігає журналістів бути обережними при висвітленні питань, пов’язаних з дітьми (п. 18). Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали стосунок до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних з насильством.

Крім того, Комісія з журналістської етики наголошує, що повідомлення про злочини, які стосуються сексуального насильства, а особливо стосовно дітей, потребують особливої уваги, тому що ця тема є надзвичайно чутливою та може становити небезпеку для дитини.

Якщо йдеться про такі злочини, то прізвище підозрюваного може бути поширене лише за згоди постраждалої особи або в разі суспільної необхідності. Однак навіть при тому, що особа надає таку згоду, журналістам слід бути обережними та передбачати негативні наслідки такого оприлюднення в майбутньому. В цьому разі право громадськості знати персональну інформацію має переважати шкоду від її поширення у виключних випадках. У даному випадку не було доведено або хоча б загально окреслено, у чому міг би проявлятися суспільний інтерес до надмірних деталей.

Крім того, Комісія з журналістської етики наголошує, що медіа надмірно зосереджували увагу на насильстві, зокрема інтернет-видання "24 канал" подає зайву деталізацію злочину: "Вражає той факт, що вперше домагався своєї донечки диякон тоді, коли вона ще ходила до початкової школи", "Коли дитина перебувала з батьком вдома, лежачи на ліжку із ним, та спільно переглядали фільм. Батько зняв труси, у які був одягнений, та почав рукою проводити по своїх геніталіях, після чого взяв її за руку та поклав собі не статевий член, при цьому почав водити її рукою вперед та назад зі словами "сама попробуй", а також "Крім того, Бурдик бив свою оголену донечку по сідницях. Для цього використовував руки, ремінь, пластикову трубку, скакалку або дерев’яну різку. Також відомо, що він змушував дівчинку йому мастурбувати, а також займатися оральним сексом" та інші деталі.

Комісія з журналістської етики знову наголошує на важливості попередньої підготовки журналістів з етичних питань висвітлення сексуального насильства. Зокрема, керуватися поміж іншого Кодексом Мурад – глобальним кодексом поведінки щодо збору та використання інформації про сексуальне насильство, у тому числі пов’язане з війною.

Пріоритетним для журналістів має бути не привернення уваги громадськості до постраждалої дитини чи її родини, а до розкриття злочину та проведення всебічного та повного розслідування та винесення судом правомірного рішення.

Комісія з журналістської етики рекомендує журналістам при висвітленні кримінальних справ про вчинення сексуальних злочинів щодо дітей дотримуватися таких правил:

 • Уникати поширення інформації, яка дозволить ідентифікувати підозрюваних, постраждалих та їхніх родичів з метою уникнення невиправданої ідентифікації не лише за іменем із прізвищем, але й за фото, адресою та за іншою інформацією, яка може розкрити особу постраждалої для певного кола її оточення (зокрема, громади, родичів, сусідів, друзів).
 • Дотримуватися балансу між інформуванням громадськості та надмірним втручанням у приватне життя.
 • Матеріал має містити досить інформації для привернення уваги до злочину, але не наданням надмірної інформації та деталізації злочину, щоб уникнути травмування аудиторії. Обговорення резонансного випадку має відбуватися з метою запобігання таким злочинам у майбутньому, а не задля розваги аудиторії.
 • Важливо не тільки "вражати" свою аудиторію, але й допомагати їй отримувати важливу інформацію. Зокрема, де та як потерпіла може отримати допомогу в разі сексуального насильства, адреси притулків та кризових центрів, гарячих ліній.
 • Комісія з журналістської етики нагадує про свою Заяву щодо неналежного висвітлення історії зґвалтування неповнолітньої дівчини на Закарпатті від 31 березня 2023 року, а також навчальне відео "Про дітей – завжди обережно".
Liked the article?
Help us be even more cool!