ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

КЖЕ заявляє про масове порушення журналістами етики під час висвітлення теми самогубства

14.01.2019, 14:13
Фото - cje.org.ua

Комісія з журналістської етики (КЖЕ) занепокоєна масовими порушеннями норм журналістської етики у висвітленні теми самогубства в медіа, зокрема в мережі Інтернет. Про це йдеться в заяві КЖЕ щодо порушення журналістами і редакціями етичних принципів під час висвітлення теми самогубства, оприлюдненій на сайті комісії.

Зокрема, КЖЕ опублікувала своє рішення на скаргу у формі публічного осуду редакції видання “Інформатор” за публікації "Двойное самоубийство в Днепре: 16-летняя девушка и 18-летний парень выложили дорожку из роз и выпрыгнули из окна "МОСТ-Сити" та "Двойной суицид в Днепре: кем были парень и девушка из Киева и их последние фото в Instagram".

Однак з огляду на масовість порушень етики щодо висвітлення теми самогубства комісія звертає увагу журналістів і редакцій на наступне.

“Ризик додаткових самогубств зростає, коли медіа описують метод самогубства, використовують драматичні заголовки або зображення, а також при повторному чи широкому висвітленні, наданні сенсаційності або героїзації смерті.

Натомість етичне та стримане висвітлення теми самогубства допомагає медіа розвінчати міфи та, таким чином, допомогти тим, хто вразливий чи перебуває у зоні ризику”, - зазначає КЖЕ.

Комісія зауважує, що, згідно з п.3 Кодексу етики українського журналіста, працівник ЗМІ має з повагою ставитися до приватного життя людини. Водночас не виключається його право на журналістське розслідування, пов'язане з тими або іншими подіями і фактами, якщо суспільна значущість інформації, яка збирається і поширюється журналістом, є вищою, ніж приватні інтереси особи.

“Таким чином, журналіст має максимально уникати публікацій про самогубства та спроби самогубства, окрім випадків, коли такі публікації направлені на захист суспільних інтересів”, – йдеться в заяві.

Крім того, КЖЕ радить редакціям дотримуватися таких правил:

❌Не варто розміщувати фотографії/відео розташування або методу смерті, зображення скорботної сім'ї, друзів, поминок чи похорон.

✅Використовуйте телефон чи логотип гарячої лінії, яка працює над допомогою.

Наприклад, на базі Київського міського психоневрологічного диспансеру №5 діє цілодобовий безперервний "Телефон довіри" за номерами (044) 456 17 02 та (044) 456 17 25.

❌Не варто вважати, що розслідування та повідомлення про самогубство схоже на висвітлення злочинів, і робити із цього сенсацію.

✅Опис самогубства має зображуватися як проблема сфери громадського здоров'я.

❌ Не варто давати власні оцінки і припущення про можливі причини самогубства.

✅Використовувати коментарі (прямою мовою) соціальних служб і психологів, які працюють із цією темою, а вже потім представників правоохоронних органів.

❌Не варто романтизувати або героїзувати самогубство

✅Інформувати про зв’язок суїцидів із психічними розладами та надавати інформацію про можливість їх лікування.

❌Уникайте драматизації і таких висловів, як “епідемія самогубств”, “надзвичайно поширилися самогубства” тощо.

✅Уважно вивчить найновіші статистичні дані та використовуєте не сенсаційні слова, наприклад “зросла кількість”.

Також КЖЕ пропонує використовувати у своїй журналістській роботі принципи і правила Спільного акту узгодження №2 “Висвітлення засобами масової інформації теми суїциду” від 22 листопада 2017 року. А також "Як писати про самогубство: пам’ятка журналістам" від Інституту масової інформації.

Комісія з журналістської етики радить у всіх чутливих випадках керуватися Кодексом етики українського журналіста, а також звертатися до КЖЕ за роз'ясненнями чи порадами.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!