ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

КЖЕ дала рекомендації медіа щодо висвітлення теми мобілізації в Україні

28.04.2023, 14:47
Фото – КЖЕ
Фото – КЖЕ

Комісія з журналістської етики надала рекомендації ЗМІ про належне висвітлення теми мобілізації в Україні. Відповідні рекомендації оприлюднено на сайті КЖЕ.

Комісія звертає увагу, що тема про мобілізацію в Україні є відносно новою для більшості медіа, а тому журналісти зустрічаються з певними труднощами під час її висвітлення. 

Моніторинг КЖЕ свідчить, що часто коментарі посадовців і депутатів різних рівнів про мобілізацію можуть суперечити один одному, а відповідне законодавство постійно оновлюється, що ускладнює роботу журналістів.

Водночас, зазначає комісія, російська пропаганда активно використовує ситуацію з мобілізацією в Україні для просування шкідливих наративів, спрямованих на підрив обороноздатності нашої країни. Для цього росіяни використовують здебільшого соціальні мережі й канали в телеграмі, звідки часто беруть інформацію українські медіа. 

Разом з тим Комісія з журналістської етики вважає, що необхідно розділяти професійне виконання журналістами своїх обов’язків і просування тез російської пропаганди. 

Звернення до комісії свідчать, що іноді медіа, які прагнуть всебічно й об’єктивно оцінювати дії посадових осіб місцевої влади і співробітників територіальних центрів комплектування й соціальної підтримки, наражаються на критику і звинувачення в підігруванні інтересам ворога. 

“Для того щоб уникнути звинувачень, журналісти під час підготовки матеріалів з теми мобілізації часто обмежуються ретрансляцією офіційних повідомлень. Такий формат не дозволяє повноцінно розкрити тему, запитання, які хвилюють суспільство, залишаються без відповіді, тож створюється простір для чуток і фейків”, – зазначає КЖЕ. 

Комісія радить журналістам у висвітленні питань мобілізації, так само як і будь-якої теми, дотримуватися професійних та етичних стандартів:

  • Порушувати теми, які справді хвилюють українців у зв’язку з мобілізацією. Це не лише роз’яснення важливості мобілізації у воєнний час, а й дотримання закону, прав мобілізованих, справедливість рішень, взаємодія центрів комплектування з підрозділами Збройних сил України. Якщо ці теми не обговорюють українські медіа, аудиторія шукатиме інформацію в інших джерелах, зокрема тих, які контролюються країною-агресором. 
  • Показати приклади успішного розв’язання проблем, які виникають під час мобілізації.
  • Уникати узагальнень і “ярликів” (“ухилянти”), якщо провину людей, про яких ви пишете, не доведено, – наприклад, якщо йдеться про вручення повісток в людних місцях.
  • Не порівнювати вручення повісток з “полюванням” чи “відловом” чоловіків (На них також почали “полювати”: на Закарпатті повістки вручили в одному з освітніх закладів). 
  • Перевіряти та уточнювати інформацію з офіційних джерел, ставити додаткові запитання для того, щоб бути максимально точними. Наприклад, у новині “Начальник Чернівецької ОВА Запаранюк дозволив працівникам військкоматів на Буковині здійснювати перевірку документів” бракує відповіді на запитання, в яких саме місцях працівники центрів комплектування можуть перевіряти документи: на блокпостах, на вулиці, на роботі, у квартирах? 
  • Ретельно перевіряти інформацію, яка з’являється в соцмережах (приклад: На Закарпатті хлопець втратив свідомість після того, як йому “вручили” повістку). З’ясувати, хто є першоджерелом, що відомо про цю людину і чому вона оприлюднила певну інформацію. Знайти підтвердження в інших джерелах, не пов’язаних з першим. Використання без перевірки інформації лише з одного джерела, часто анонімного, є порушенням. 
  • Враховувати, що автори дописів у соцмережах можуть бути упередженими й переслідувати власний інтерес.
  • Не підтримувати інформаційно хибну практику вручення повісток за правопорушення (Повістки за дрифт: у Києві оригінально покарали вуличних гонщиків). Такий підхід представляє військовий обов’язок як форму покарання, а не захисту своєї країни від ворога. 

“Обмеження на поширення певної інформації під час воєнного стану можуть створювати складнощі для журналістів, які намагаються висвітлити суспільно важливі теми, такі як мобілізація. Проте воєнний стан не виключає можливості медіа докладати зусиль для чесного інформування громадськості. Журналісти мають дотримуватися етичних норм і професійних стандартів, щоб забезпечити якісне та об’єктивне висвітлення важливих для всіх українців тем”, – зазначає КЖЕ.

Liked the article?
Help us be even more cool!