Громадянка України Анхар Кочнєва, яку викрали і утримували в полоні сирійські повстанці, підтвердила, що самостійно втекла 11 березня від викрадачів – бойовиків так званої Вільної сирійської армії (ССА). Про це вона розповіла РИА Новости
"Я була полонянкою начальника Військової ради ССА регіону південних передмість Хомс, я втекла сьогодні вранці (11 березня – ред.) близько 6 ранку, мене тримали в одному з південних передмість Хомс – Буейда, там є озеро, і сьогодні вранці мене перевезли через це озеро. Йшла, йшла і першою людиною, яку зустріла, виявився той, хто мені потрібний", – розповіла Кочнєва.
За її словами, викрадачі зверталися з нею погано: "На початку, перші 40 днів зі мною зверталися більш-менш, а потім мене стали кривдити … Погано було, вони (викрадачі) самі погано живуть, а я жила ще гірше ніж вони … Лікуватися тепер буду довго і дуже дорого, на жаль. . ".
Також Кочнєва розповіла, що сама спланувала і здійснила втечу з полону. "В останні дні мого перебування в полоні було посилення режиму (охорони), але я зрозуміла, де вони ляскають вухами і змогла втекти… Я дуже страшно ризикувала, я йшла через поля, які могли закінчуватися мінними полями, а я через них йшла", – розповіла Кочнєва, додавши, що зараз "їде в Дамаск" під охороною.
Водночас родич Кочнєвої Дмитро Астафуров 12 березня повідомив "Інтерфакс-Україна", що Анхар має намір покинути Сирію після відновлення документів та спілкування з місцевою владою з приводу деталей того, що трапилося. "Додому вона збирається, але поки залагоджує питання з сирійською владою. Крім того, їй необхідно відновити документи", – повідомив Астафуров.
Він додав, що МЗС України пообіцяло сприяти у вирішенні питань, пов’язаних з оформленням документів.
Куди саме відправиться Кочнєва, її родич не уточнив, оскільки в Одесі знаходиться її мама, а в Москві – дитина. Тому, за його словами, поки незрозуміло, куди поїде Кочнєва.
Нагадаємо, Анхар Кочнєва, яка живе і працює в Сирії, перестала виходити на зв’язок з колегами та близькими в жовтні 2012 року. На початку листопада в інтернеті з’явилося відеозвернення Кочнєвої, де вона пояснила, що її викрали сирійські повстанці і вона знаходиться в місті Хомс. У листопаді 2012 року викрадачі повідомили про намір стратити журналістку, якщо за неї не внесуть викуп у розмірі $ 50 млн. Вже на початку 2013 року повстанці повідомили родичам викраденої, що готові знизити суму викупу до $ 300 тис.
Кочнєва співпрацювала з цілим рядом російських та українських видань і телеканалів, і надавала матеріали про Сирію. Вона також активно виступала на підтримку режиму Башара Асада, критично відгукувалася про дії повстанців і часто отримувала погрози на свою адресу.
11 грудня Міністерство закордонних справ України зробило офіційну заяву з вимогою негайно звільнити захоплену в Сирії громадянку України Анхар Кочнєву.
В кінці грудня 2012 року сирійські повстанці відклали страту українки А.Кочнєвої та заявили, що українська сторона відмовляється від переговорів, заявив в інтерв’ю ТСН командир угруповання Абу Джандаль.
У свою чергу МЗС спростував інформацію про те, що переговори щодо звільнення викраденої українки не ведуться. У відомстві неодноразово підкреслювали, що не бажають озвучувати деталі переговорів, щоб не нашкодити самій викраденої.
11 березня родич А.Кочнєвої повідомив, що вона втекла і вже знаходиться в Дамаску.