ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

Коаліція "Україна. П'ята ранку" порівняла обстріл інфраструктури 22 березня з використанням зброї масового знищення

Влучання в греблю Дніпровської ГЕС (ДніпроГЕС) може призвести до катастрофічних наслідків для життя українців та довкілля. Поряд з атакою на Каховську греблю такі дії РФ можуть бути прирівняні до використання зброї масового знищення.

Про це йдеться у терміновому зверненні коаліції "Україна. П'ята ранку" щодо масованих обстрілів об'єктів росіянами критичної інфраструктури України 22 березня 2024 року.

"Стався витік нафтопродуктів у Дніпро, що також може спричинити значну шкоду для екосистеми", – зазначили в Коаліції.

В "Україна.П'ята ранку" також звернули увагу на те, що наслідок ранкової атаки відключилася зовнішня повітряна лінія, яка з'єднує тимчасово окуповану Запорізьку АЕС із об’єднаною енергосистемою України, відтак ЗАЕС опинилася на межі блекауту.

"Найважча ситуація наразі у Харкові – там армія РФ буквально намагалась знищити основні енергетичні об'єкти, які живлять місто, вдаривши щонайменше 15 разів по об'єктах енергетики. За даними Харківської ОВА, наразі у Харкові без електроенергії близько 700 тисяч споживачів", – зазначають автори звернення.  

Вони нагшолошують, що атаки забрали життя щонайменше п’ятьох людей, в тому числі дитини; поранено 30 людей, руйнувань зазнали житлові будинки та цивільні об’єкти.

"Росія не вперше атакує об’єкти цивільної енергетичної інфраструктури України, але сьогоднішня атака вже була оцінена як  одна  з наймаймасованіших та руйнівних за весь час з початку широкомасштабної агресії Росії проти України. Під цілеспрямовані удари потрапили ключові об'єкти, що забезпечують роботу енергосистеми загалом – генерація енергії, високовольтні підстанції, підстанції операторів розподілу", – наголошують в Коаліції.

Автори звернення зауважують, що аварійні відключення вже запровадили у семи областях України. Знеструмлені заклади, що забезпечують ключові послуги – медичні установи, системи екстреного звернення для ключових служб (поліція, лікарні тощо)  вокзали, спостерігаються проблеми з водопостачанням та теплом.

Такі атаки, зауважують в Коаліції "Україна. П'ята ранку", є воєнними злочинами та злочинами проти людяності в розумінні Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС). 

"Ми закликаємо Уряд України забезпечити слідчі органи та органи прокуратури відповідними законодавчими інструментами, які дозволять задокументувати всі порушення якісно та у відповідності до стандартів міжнародного кримінального права. Зокрема без подальших зволікань ратифікувати Римський Статут МКС та імплементувати його в кримінальний та кримінально-процесуальний кодекси;  забезпечити належний захист та підтримку постраждалих та свідків масованих обстрілів на державному рівні. Якісне документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності у відповідності до міжнародних стандартів  є ключовим  обов’язком правоохоронних органів України.      

Ми звертаємося до країн партнерів з закликом активізувати їх дії щодо надання систем протиповітряної оборони, що мають забезпечити захист цивільних осіб та захищених МГП об'єктів", – наголосили автори звернення.

За даними Командування Повітряних сил ЗСУ, у ніч на 22 березня 2024 року Росія завдала ракетного-авіаційного удару по об’єктах критичної інфраструктури України, застосувавши понад 150 ракет і дронів. Голова "Укренерго" заявив, що нічна атака була наймасштабнішою за останній час. В енергосистемі уражено десятки магістральних об’єктів мережі. Аварійні відключення діють у 7 областях, каже Володимир Кудрицький.

Liked the article?
Help us be even more cool!