ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

Коаліція "За вільний Інтернет" закликає Раду не підтримувати законопроект №9275 щодо захисту інформпростору

13.11.2018, 12:27
Фото - GETTY IMAGES

Коаліція “За вільний Інтернет” просить ініціаторів відкликати законопроект №9275 “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору”, а народних депутатів – не підтримувати законопроект. Підписанти вважають, що “під прикриттям боротьби з російською пропагандою” документ введе в Україні цензуру. Про це йдеться в заяві коаліції.

7 листопада 2018 року народні депутати Іван Вінник, Оксана Білозір, Олена Матузко, Тетяна Чорновол та інші зареєстрували в парламенті проект закону №9275 “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору”. Документ пропонує надати Верховній Раді України виключне право виносити на розгляд РНБО пропозиції щодо застосування санкцій до засобів масової інформації, мовників, телерадіоорганізацій та інших суб'єктів інформаційної діяльності у сфері телебачення і радіомовлення, їх засновників, вигодоодержувачів, які є резидентами України.

Коаліція зауважує, що Закон України “Про санкції” допускає застосування спеціальних заходів до громадян України, лише якщо вони здійснюють терористичну діяльність. Зважаючи на це, йдеться в заяві, автори законопроекту запропонували вважати елементом тероризму надання “інформаційної підтримки терористичним організаціям, незаконним збройним формуванням, іншим суб’єктам, які здійснюють, беруть участь чи сприяють терористичній діяльності, окупації території України, збройній агресії проти України”. Така підтримка, йдеться в заяві, може полягати у створенні або поширенні інформації, що підтримує, пропагує, популяризує чи позитивно їх висвітлює.

Коаліція “За вільний Інтернет” вважає, що запропоновані законопроектом положення не можуть вважатися ефективним засобом протидії наявним загрозам і створюють для влади можливість втручатись у свободу вираження поглядів та діяльність ЗМІ.

Також коаліція зауважує, що застосування Закону України “Про санкції” для обмеження діяльності ЗМІ суперечить статті 34 Конституції України, відповідно до якої обмеження свободи вираження поглядів має регулюватись виключно законом (не рішеннями РНБО чи указами Президента, які вводять їх в дію).

“Надання Верховній Раді виключного права визначати щодо яких ЗМІ можуть застосовуватись санкції не лише продовжить практику незаконного блокування та припинення діяльності медіа, але й створить реальні загрози політичної цензури та тиску на ЗМІ під час виборчого процесу. Зазначений законопроект не містить процедури та чітких критеріїв оцінки, які медіа можуть підлягати санкціям. Пропоноване визначення "інформаційної підтримки" тероризму допускає свавільне тлумачення, за якого будь-яка згадка незаконних формувань у ЗМІ може вважатися їх популяризацією та прирівнюватись до терористичної діяльності. Таким чином, народні депутати отримають практично необмежене право втручатися у діяльність ЗМІ, ґрунтуючись лише на власній політичній волі”, – йдеться в заяві.

Коаліція зауважує, що українське законодавство вже передбачає законні механізми реагування на заклики до насильницької зміни конституційного ладу України, пропаганди війни, дискримінації чи іншого незаконного контенту в українських засобах масової інформації, визначені, зокрема, Кримінальним кодексом України та Законом України “Про телебачення і радіомовлення”.

Коаліція “За вільний Інтернет” зазначає, що для обмеження незаконного контенту в мережі Інтернет мають бути розроблені інші, судові, механізми, які відповідатимуть міжнародним стандартам захисту прав людини.

“Зокрема, відповідно до Рекомендацій Ради Європи №CM/Rec (2016) 5 щодо інтернет-свободи, обмеження мають ґрунтуватися на рішенні суду або іншого незалежного адміністративного органу із подальшим його затвердженням у судовому порядку. При цьому рішення має бути конкретним, спрямованим на досягнення чіткої мети та ґрунтуватися на оцінці ефективності обмежень і ризиків надмірного блокування”, – йдеться в заяві

З огляду на вищезазначене коаліція “За вільний Інтернет" закликає ініціаторів проекту відкликати проект закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту інформаційного простору” №9275; а народних депутатів – не підтримувати його та керуватися під час реалізації політики у сфері інформаційної безпеки принципами верховенства права і законності, не допускаючи звуження прав людини без дотримання вимог міжнародного права та національного законодавства.

Учасники Коаліції “За вільний Інтернет”:

ГО “Платформа прав людини”

ГО “Лабораторія цифрової безпеки”

ГО “Центр інформації про права людини”

ГО “Кримська правозахисна група”

Представництво Freedom House в Україні

Микола Костинян

Громадські організації-підписанти:

Академія української преси

Центр громадянських свобод

ГО “Інститут масової інформації”

ГО “Донецький інститут інформації”

ГО “Детектор медіа”.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!