Союз журналістів Росії, Національна спілка журналістів України та Незалежна медіа-профспілка вимагають негайно звільнити луганську журналістку Марію Варфоломєєву, яка вже понад п'ять місяців перебуває в полоні так званої «ЛНР». Таку спільну заяву організації зробили 12 червня, повідомляє Телекритика.

«Союз журналістів Росії й українські масові журналістські організації – Національна спілка журналістів та Незалежна медіа-профспілка – спільно заявляють свій протест проти позбавлення волі в Луганську журналістки Марії Варфоломєєвої. Її традиційно, як і багатьох інших журналістів, звинуватили в шпигунстві. Насправді вона виконувала звичайну журналістську роботу – збирала і поширювала інформацію», – йдеться в заяві.

Автори заяви нагадують, що полон журналіста однієї зі сторін-супротивників суперечить ухваленому в 1977 році протоколу 1 (стаття 79) Женевської конвенції, згідно з якою журналісти, які не є частиною військових сил, повинні бути захищені як цивільні особи. А полон цивільних осіб є злочином.

«Наша заява узгоджується з досягнутими раніше домовленостями між нашими організаціями під егідою Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ – об'єднувати зусилля і зміцнювати солідарність у питаннях безпеки журналістів», – наголошують журналістські організації.

Саме тому СЖР, НСЖУ і НМПУ наполягають на негайному звільненні Марії Варфоломєєвої і звертаються до всіх зацікавлених організацій із закликом вжити заходів для її звільнення.

Як повідомляв ІМІ, 9 січня 2015 року у Луганську бойовики “ЛНР” взяли у заручники луганську журналістку та громадську активістку Марію Варфоломєєву. Затримали її через фотографування будівель у Луганську, в яких знаходилися бойовики. За словами журналістки, вона робила фотозйомку для одного з харківських видань.

Згодом бойовики звинуватили її у коректировці артилерійського вогню, за що їй загрожує 15 років ув'язнення.

До окупації Луганська Марія Варфоломєєва працювала в місцевому виданні “Свободный репортер”, яке припинило існування після початку бойових дій. Також журналістка співпрацювала з інтернет-виданням “Восток-медиа” та була фіксеркою для центральних телеканалів.

У в березні парламентар Центру сприяння звільненню заручників при СБУ Юрій Тандіт сказав «Громадському ТБ», що СБУ займається звільненням Марії Варфоломєєвої. Однак досі результату немає.

19 травня російський пропагандистський телеканалу LifeNews поширив сюжет про Марію Варфоломєєву, у якому представники LifeNews проводять допит заручниці, після чого вона плаче, просить український уряд допомогти в її звільненні та відкидає всі звинувачення бойовиків.

Як повідомив луганський журналіст і громадський активіст Костянтин Реуцький, донедавна в обмін на Марію Варфоломєєву бойовики вимагали видати кримінального злочинця, засудженого за здійснені кілька років тому злочини, не пов'язані з конфліктом на сході України. Коли нарешті українська сторона погодилася на такий обмін, бойовики змінили свої вимоги.

2 червня українські журналістські організації та рухи звернулися до Президента України Петра Порошенка, голови СБУ Валентина Наливайченка, міжнародних правозахисних організацій та дипломатичних структур з вимогою вжити всіх зусиль для звільнення луганської журналістки Марії Варфоломеєвої з полону так званої «ЛНР».