Журналісти, активісти і громадські організації заявляють, що побоюються прослуховування розмов у Скайпі
Журналісти, активісти, та громадські організації різних країн підписали спільного відкритого листа до Skype, американської компанії, яка з 2011 року належить Microsoft, закликаючи її бути більш прозорою, та дотримуватись політики конфіденційності розмов і захисту даних. Відповідний лист опублікований на сайті “Репортерів без кордонів”.
У 2008 році Skype заявляв, що навіть керівництво компанії не в змозі прослуховувати розмови користувачів, зважаючи на технічні особливості сервісу. Однак, представники таких організацій, як «Репортери без кордонів», Фундація захисту цифрових прав (Digital Rights Foundation), Фонд електронних кордонів (Electronic Frontier Foundation, EFF), та інші, побоюються, що станом на 2013 рік ситуація могла змінитися. Багато користувачів, говориться в листі, вже заявили про прослуховування їхніх розмов через Skype.
У зверненні піднімаються питання, що стосуються зберігання даних на комп'ютерах користувачів, можливості прослуховування діалогів через Skype і читання листування. Крім того, автори звернення наголошують, що угода, пропонована користувачам сервісу, є "розмитою і заплутаною", особливо в пунктах, які стосуються "конфіденційності розмов, що ведуться в Skype", та доступу уряду і третьої сторони до розмов користувачів.
Тривогу правозахисників викликає і намір Microsoft перевести у Skype десятки мільйонів користувачів Windows Live Messenger. За планами компанії, це має статися в березні.
Крім того, автори листа стурбовані ситуацією з китайською версією голосового сервісу, яка носить назву TOM-Skype. У цьому додатку присутній текстовий фільтр і можливість автоматичного блокування повідомлень, які позначаються як "невідповідні для доставки". При цьому, виглядає і функціонує TOM-Skype абсолютно так само, як і інші версії програми, що викликає у вищеназваних організацій деяке занепокоєння: користувачі можуть не усвідомлювати, що працюють через китайські сервери і протоколи під наглядом спецслужб.
Правозахисники пропонують Microsoft публікувати регулярно оновлюваний "звіт про прозорість", подібно до тих, які вже публікуються Google і Twitter двічі на рік. Зокрема, компанії пропонують оприлюднити кількісні дані про допуск третіх осіб до інформації, що передається через Skype, в розбивці по країнах надходження запиту, в тому числі кількість запитів, зроблених урядами, тип запитуваних даних, та частку виконаних запитів.
Крім того, у травні 2011 року компанія Microsoft запатентувала технологію "законного втручання". Система дозволяє правоохоронним органам підключаться до інтернет-розмов користувачів і перехоплювати дані.
У зверненні йдеться, що конкуренція на ринку інтернет-телефонії постійно посилюється, і якщо Skype не розвіє сумніви користувачів, він ризикує втратити частину аудиторії. Наприклад, на початку січня Facebook додав до свого мобільного додатку функцію голосового чату. Експерти відзначають, що сервіс може стати одним з головних конкурентів Skype. В якості альтернативи Skype, "Репортери без кордонів" пропонують використовувати такі сервіси, як Jitsi або Pidgin; однак вони не можуть змагатися з Skype ні в плані популярності, ні в плані клієнтської бази.
Лист підписали: Abine, Access, AIDS Policy Project, ASL19, Asociación de Internautas, Aspiration, Bolo Bhi, Calyx Institute, ChokePoint Project, Crossbear Project, Cryptocat, Crypto.is, Cyber Arabs / IWPR, DFRI,Digital Rights Foundation, Digitale Gesellschaft e. V., DotConnectAfrica, DISC Development,Egyptian Initiative for Personal Rights, Electronic Frontier Foundation, The Engine Room,Expression Online Coalition, Front Line Defenders, Free Network Foundation, Global Voices Advocacy, GreatFire.org, The Guardian Project, Hermes Center for Digital Human Rights, Internet Protection Lab, The Julia Group, May First/People Link, Nachtpult, OpenITP, Open Media, Open Technology Institute, Progressive Global Commons, Public Sphere Project, Radical Designs,Reporters Without Borders, TagMeNot, Tech for Freedom, Telecomix, Thai Netizen Network, Tibet Action Institute, Zwiebelfreunde e.V.
Help us be even more cool!