ГАРЯЧА ЛІНІЯ(050) 447-70-63
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

[email protected]

(050) 447-70-63

Подай скаргу

ІМІ закликає дозволити акредитованим у ЗСУ журналістам вільно переміщатися містами під час комендантської години

06.03.2024, 10:41
Фото – Savelife.in.ua
Фото – Savelife.in.ua

Інститут масової інформації закликає військово-цивільні адміністрації дозволити журналістам, які мають акредитацію Збройних сил України, вільно переміщатися в тилових містах під час комендантської години.

Низка журналістів повідомила ІМІ про те, що їх не пускали в тилові міста під час повернення з відряджень у період комендантської години. За словами медійників, у них на блокпостах, окрім акредитації ЗСУ, вимагають додаткові документи для пропуску. І в кожному місті діє своя система пропуску.

Один з журналістів великого українського телеканалу, який їздить з репортажами Україною, розповів ІМІ, що він змушений переміщуватися Києвом і областю з окремим пропуском, який діє в цьому регіоні.

“Система побудована на наявності різних документів. Наприклад, по Києву та області ви маєте пересуватися за пропуском, який дійсний для Києва та області, в інших областях недійсний. До того ж не всі (на блокпостах. – Ред.) розуміють документи. Наприклад, на блокпостах у віддалених регіонах, на півночі, нас часто просили показати паспорт замість акредитації ЗСУ”, – розповів медійник на умовах анонімності. 

За словами журналіста, пропуск дають саме на авто, на якому пересуваються медійники. 

“Те, що треба купа всього для роботи, – це факт. З іншого боку, це логічно, бо журналіст може використати свою акредитацію для власних потреб, таке теж треба застерегти. А коли є додатковий дозвіл на службовий автомобіль – сам уже не погасаєш”, – зазначив журналіст. 

Інший медійник розповів ІМІ, що він не встиг до початку комендантської години, а також у нього не було дозволу від Київської міської військової адміністрації (КМВА), тому його не пропустили до Києва.

“Спізнилися на п'ять хвилин після початку комендантської, і нас нацгвардійці вже не пустили до Києва. Сказали розвертатися та ночувати або в машині, або їхати до готелю. Акредитація для них не є показовою. Вони питають дозвіл від КМВА. Як я розумію, потрібен дозвіл на машину”, – сказав журналіст.

Після того як його з колегами не пустили до Києва, вони розвернулися та поїхали до готелю в області, а зранку приїхали до Києва.

Він зазначив, що не звертався до КМВА з цього питання і в редакції не було часу, щоб визначитися, як діяти в цій ситуації.  Також медійник додав, що чув про подібні випадки від колег.

Ще один журналіст розповів ІМІ, що торік його зупинила патрульна поліція в Харкові під час комендантської години й запитувала, окрім акредитації ЗСУ, дозвіл від місцевої влади на пересування містом у цей час.

За словами журналіста, це сталося 16 липня 2023 року, коли він їхав центром Харкова близько другої ночі знімати наслідки чергового ракетного обстрілу. 

“Коли вони підʼїхали, я представився, показав акредитацію і пояснив, що їду на місце обстрілу. Вони спочатку запитали, як вони можуть перевірити, чи дійсно мені видавали цю акредитацію. Я порекомендував їм звернутися на гарячу лінію, номер якої вказано на акредитації. Після короткої дискусії про те, чи працює цей номер о другій ночі, вони запитали, чи є в мене дозвіл на пересування містом у комендантську годину від місцевої влади. Я сказав, що не маю, не чув про подібні дозволи. Крім того, моя акредитація вже дає мені право пересування в комендантську годину, і я сумніваюся, що місцева влада має вищу за Генштаб ЗСУ владу”, – розповів журналіст.

“Вони ще деякий час переконували мене в необхідності отримати подібний дозвіл, після чого я попросив їх або затримати мене і доправити до відділка поліції, або дати можливість робити мою роботу. Далі ми мирно розʼїхались у своїх справах”, – зазначив журналіст.

ІМІ звернувся до пресслужби Київської міської військової адміністрації по роз’яснення. 

Як діє акредитація ЗСУ

Інститут масової інформації раніше пояснював, як діє акредитація ЗСУ під час комендантської години.

На прескарті ЗСУ написано, що вона дає право медійникам працювати в районах проведення бойових дій та в комендантську годину. Але в тексті наказу №73 Головнокомандувача ЗСУ робота в комендантську годину не згадується.

Водночас пресслужба Генштабу роз’яснила, що прескарта ЗСУ дозволяє журналістам вільно пересуватися в комендантську годину в зоні бойових дій, але не в тилу. Таке пересування має бути аргументоване. 

Якщо команда медійників повертається з відрядження і знає, що не встигне до ночі, то потрібно попередити про це військових у населеному пункті. Пресслужба рекомендувала оформити спеціальну перепустку в місцевої влади населеного пункту, де журналісти живуть постійно. Перепустка стане в пригоді у випадках, якщо вночі станеться обстріл і потрібно буде терміново їхати знімати наслідки.

Нагадаємо, у лютому 2024 року почав діяти оновлений наказ №73 Головнокомандувача Збройних сил України “Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану”.

Ще в березні 2022 року КМВА роз'яснила, що комендантська година в Києві діє також для представників медіа: навіть за наявної акредитації ЗСУ заборонено пересуватися містом. Водночас можна пересуватися за наявності спеціальної перепустки, отриманої раніше.

Катерина Дячук, Валентина Троян

Liked the article?
Help us be even more cool!