ГАРЯЧА ЛІНІЯ
на зв’язку 24 години
Залиште свої дані
і ми зв’яжемося з вами
дякуємо за звернення

Або ж зв’яжіться з нами:

info@imi.org.ua

050 447 70 63

Підтримати ІМІПодай скаргу

ГО закликають відкликати законопроект про кримінальну відповідальність за поширення недостовірної інформації

15.03.2019, 11:59
Фото - з мережі Інтернет

Правозахисні та медійні організації закликають відкликати законопроект № 10139 про кримінальну відповідальність за навмисне чи випадкове поширення недостовірної інформації у ЗМІ та інтернеті. Про це йдеться в заяві організацій.

“Подібні законодавчі ініціативи можуть слугувати небезпечним інструментом для цензури та тиску на незалежні медіа. Навіть загроза бути притягнутим до кримінальної відповідальності створює “охолоджувальний ефект” для поширення суспільно важливої інформації, адже будь-яке розслідування про зловживання чи корупцію від початку міститиме ризик отримати у відповідь заяву про злочин”, – йдеться в заяві.

Також законопроект передбачає блокування інформаційних ресурсів, особливо під час виборів, це суперечитиме праву громадян отримувати та поширювати суспільно важливу інформацію та слугуватиме інструментом цензурування політичної дискусії, йдеться в заяві.

Зважаючи на серйозні загрози свободі вираження поглядів онлайн та свободі медіа, які становить законопроект № 10139, правозахисні та медійні організації закликають:

  • ініціатора законопроекту, народного депутата Ігоря Лапіна – відкликати проект закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання розповсюдженню недостовірних відомостей у засобах масової інформації” №10139;
  • народних депутатів України – не голосувати за включення проекту закону №10139 до порядку денного сесії Верховної Ради України.

Детальніший аналіз законопроекту 10139.

Організації, що підписались під зверненням: учасники коаліції “За вільний Інтернет”: ГО "Платформа прав людини", ГО "Лабораторія цифрової безпеки", ГО "Центр прав людини “Зміна”, ГО "Кримська правозахисна група", ГО "Центр громадянських свобод", Представництво Freedom House в Україні, Микола Костинян.

Також заяву підписали: ГО "Інститут розвитку регіональної преси", ГО "Інститут масової інформації", ГО "Громадське телебачення", ГО "Детектор медіа", ГО "Донецький інститут інформації", ГО "Центр демократії та верховенства права", ГО "Український інститут медіа та комунікації", ГО "Ресурсний центр ГУРТ".

Як повідомляв ІМІ, 12 березня народний депутат від “Народного фронту” Ігор Лапін зареєстрував у Верховній Раді законопроект №10139 про кримінальну відповідальність за навмисне чи випадкове поширення недостовірної інформації у ЗМІ та інтернеті.

Новий законопроект пропонує встановити кримінальну відповідальність за поширення недостовірних відомостей у ЗМІ та інтернеті, незалежно від того, свідомо чи ненавмисно поширено таку інформацію. Передбачено штраф до 54 тис. грн або громадські чи виправні роботи.

Крім того, законопроект встановлює особливості захисту репутації кандидатів на виборах: відповідні зміни пропонується внести до законів України “Про вибори президента України” та “Про вибори народних депутатів України”. Так, якщо під час  розгляду виборчого спору суд встановить повторне або одноразове грубе порушення вимог про заборону поширення недостовірної (не обов’язково завідомо) інформації в ЗМІ чи мережі Інтернет, він ухвалює рішення про тимчасове (до закінчення виборчого процесу) зупинення дії ліцензії, про тимчасову заборону (до закінчення виборчого процесу) випуску друкованого видання або про зобов’язання оператора, провайдера телекомунікацій щодо призупинення доступу абонентів до відповідного ресурсу мережі Інтернет.

Сподобалася стаття? Допоможи нам бути ще крутішими!