Майже вся українська молодь постійно перебуває в мережі, але не завжди розуміє ризики, пов’язані з кібербезпекою. Про це йдеться в спільному дослідженні Texty.org.ua та Info Sapiens, які дослідили цифрові звички українських підлітків. 

Згідно з дослідженням, ця вразливість робить їх легкою мішенню для шахраїв і російських спецслужб, які активно використовують онлайн-простір, зокрема Telegram.

94% опитаних щодня користуються смартфоном, а понад половину проводить в інтернеті більшість свого часу. Водночас дівчата виявились активнішими користувачами, ніж хлопці (61% проти 51%).
Комп’ютером щодня користується 77% підлітків, частіше – хлопці та молодші респонденти.

Інфорграфіка Texty.org.ua

79% підлітків упевнено працюють з текстовими редакторами, 62% – із презентаціями, 50% – з таблицями. Лише 11% не володіють жодною з цих програм. Старші респонденти демонструють кращі цифрові навички.

Попри це лише 44% добре розуміють, що таке фішинг чи шкідливе програмне забезпечення. Це означає, зазначають дослідники, що багато хто не усвідомлює реальних загроз, з якими стикається щодня.

Майже половина молоді нехтує надійними паролями:

  • 17% мають один пароль для всіх сервісів;
  • 39% частково визнають таку звичку;
  • 11% регулярно діляться паролями з іншими.

Водночас 80% оцінюють свою поведінку в мережі як безпечну, а 59% переконані, що шахраї ними не цікавляться.

Двофакторну автентифікацію постійно використовує лише чверть підлітків, а резервне копіювання – менш ніж 20%.

Більшість підлітків знає про ризики спілкування з незнайомцями в Telegram чи Discord, але не всі їх серйозно сприймають: 

  • 39% вважають ці платформи безпечними;
  • 44% опитаних хоча б раз отримували небезпечні пропозиції в інтернеті, зокрема встановити підозрілий застосунок або перейти до “секретного чату”.

Хоча більшість не користується російськими сайтами й сервісами, близько 10% усе ж перебувають у зоні ризику, зазначають автори дослідження.
Крім того, частина молоді використовує піратське програмне забезпечення (ПЗ), навіть знаючи про потенційні віруси й загрози.

Як повідомляв ІМІ, глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн доручить групі експертів розробити до кінця 2025 року варіанти, як обмежити неповнолітнім доступ до соціальних мереж.