DOGE Ілона Маска розробляє чат-бот GSAi для уряду США
Департамент ефективності уряду США (Department of Government Efficiency, DOGE), який очолює Ілон Маск, працює над створенням GSAi – спеціального чат-бота зі штучним інтелектом для Загальної адміністративної служби США (General Services Administration, GSA).
Як повідомляє WIRED, проєкт є частиною стратегії президента Дональда Трампа щодо впровадження передових технологій в урядових структурах.
GSA займається управлінням офісними будівлями, контрактами й IT-інфраструктурою федерального уряду США. Основна мета нового чат-бота – підвищити ефективність роботи більш ніж 12 тисяч співробітників GSA й автоматизувати аналіз державних контрактів.
За словами двох осіб, знайомих із проєктом, GSAi дозволить:
- автоматизувати аналіз великих масивів контрактних і закупівельних даних;
- оптимізувати внутрішні комунікації і процес складання службових записок;
- скоротити витрати й пришвидшити робочі процеси.
До запуску власної системи GSA вела переговори з Google щодо використання чат-бота Gemini, але зрештою відмовилася від цієї опції через недостатній контроль над даними.
Керівник відділу технологічних трансформацій GSA Томас Шедд, колишній співробітник Tesla, підтвердив, що уряд розглядав створення централізованої бази контрактів для покращення аналізу.
За його словами, подібні проєкти вже обговорювалися раніше, але тепер DOGE планує розробити систему “з нуля” і впровадити її якнайшвидше.
Розвиток GSAi є частиною агресивної стратегії президента Трампа щодо впровадження штучного інтелекту в державне управління. На відміну від адміністрації Байдена, яка обережно підходила до інтеграції ШІ, команда Трампа працює над усуненням регуляторних бар’єрів, які могли б стримувати розвиток цієї сфери.
За інформацією WIRED, DOGE вже впроваджує ШI-рішення в міністерстві освіти США, де ШІ використовується для аналізу витрат і програм.
Політика DOGE спричиняє гостру критику з боку демократичних законодавців, профспілок і правозахисних організацій. Деякі експерти навіть називають її “хаотичною перебудовою федерального управління”.
Зокрема, у федеральних агентствах стурбовані можливими ризиками кібербезпеки та конфліктом інтересів у виборі постачальників ШI-технологій. Наприклад, DOGE розглядав використання Cursor – інструменту для автоматизованого написання коду, розробленого стартапом Anysphere. Водночас ця компанія фінансується венчурними фондами Thrive Capital і Andreessen Horowitz, які мають зв’язки з адміністрацією Трампа.
Після перевірки урядові IT-фахівці відмовилися від Cursor і вирішили перейти на GitHub Copilot – найпопулярніший у світі інструмент для написання коду зі штучним інтелектом, розроблений компанією Microsoft.
Загалом команда Маска активно скорочує витрати уряду США, який останні три роки стикається зі зростанням бюджетного дефіциту. Офіс управління персоналом США (Office of Personnel Management, OPM) проводить жорстку політику, вимагаючи, щоб посадовці повернулися до роботи в офісі п’ять днів на тиждень і демонстрували “культуру лояльності й ефективності”.
Водночас попри те, що впровадження ШІ-інструментів має знизити витрати й прискорити робочі процеси, урядові експерти попереджають про можливі ризики, наприклад:
- брак безпекових перевірок, через що ШІ може стати джерелом кібератак;
- зменшення прозорості, якщо дані й інфраструктура передаватимуться приватним компаніям;
- конфлікт інтересів у виборі постачальників технологій.
DOGE продовжує активно впроваджувати ШІ в урядові процеси, але, як повідомляє WIRED, команда Маска вже призупинила впровадження принаймні одного ШI-інструменту через суперечки щодо безпеки й ефективності.
Білий дім наразі не прокоментував ситуацію.
Марія Ігнатьєва, Валентина Троян
Help us be even more cool!